Parlamentarų idėja sausio mėnesį solidariai savo noru susimažinti algas 15 proc. subliūško. Mat atsirado gudručių, kurie iš pradžių demonstratyviai ryžosi tokiam žingsniui, bet vėliau patyliukais savo nuomonę pakeitė ir į kišenę susižėrė visą sumą.
Tesėjo ne visi
Dar prieš priimant įstatymo pataisas, kuriomis nuo vasario 1 d. iki gruodžio 31 d. 15 proc. sumažinti parlamentarų ir ministrų atlyginimai, Seime netilo kalbos apie galimybę savanoriškai atsisakyti uždarbio dalies.
Seimo Finansų departamento duomenimis, sausio mėnesį 15 proc. iš savo atlyginimo į biudžetą savanoriškai grąžino 40 parlamentarų, dar 8 skyrė pinigų labdarai.
Tarp susiveržusių diržus buvo 37 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), 6 Liberalų sąjūdžio, 3 Mišrios Seimo narių grupės, 1 Socialdemokratų partijos frakcijos ir 1 Tautos prisikėlimo partijos frakcijos narys, Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas, kuris nuo pat kadencijos Parlamente pradžios dirba už minimalią mėnesinę algą.
Bene aktyviausiai ambicijas atsisakyti dalies uždarbio demonstravo TS-LKD frakcijos nariai. Iš 45 šios frakcijos atstovų Seime net 43 pasirašė prašymus sumažinti atlyginimus.
Tarp kitokią nuomonę turėjusių buvo vos du konservatoriai - Saulius Pečeliūnas ir Evaldas Jurkevičius. Abu seimūnai tuomet tvirtino sutinkantys su atlyginimo sumažinimu, tačiau tai esą privalu daryti tik įstatymiškai.
Kiti 37 konservatorių Seime atstovai ir 4 jų ministrai savo pažadus grąžinti dalį uždarbio į biudžetą įvykdė, tačiau 2 - Vincė Vaidevutė Margevičienė ir Vida Marija Čigriejienė - nuomonę pakeitė ir Seimo Finansų departamentui pateikė prašymus iš jų atlyginimų neišskaičiuoti nė cento.
Kaltės nejaučia
Kaip teigė V.V.Margevičienė, tokią jos apsisprendimų kaitą nulėmė įstatymo projektas, įpareigojantis 15 proc. apkarpyti atlyginimus visiems tautos išrinktiesiems.
„Kai pamačiau, kad yra užregistruotas toks įstatymo projektas, tai pranešiau buhalterijai, kad neskaičiuotų už sausį. Va ir viskas. Koks čia kriminalas? Nejaugi Seimo narių atlyginimai išgelbės Lietuvą“, - svarstė V.V.Margevičienė.
Parlamentarė tikino nuomonės nepakeitusi, o tik atidėjusi išskaičiavimą kitam mėnesiui. Tačiau tai būtų padaryta ir be jos geros valios, nes minėtos įstatymo pataisos įsigaliojo nuo šio mėnesio pradžios.
Pasak V.M.Čigriejienės, jos atlyginimas sausį buvo sumažintas 15 proc., kaip ir kitų frakcijos kolegų. Seimūnė pažadėjo Seimo buhalterijoje pati viską išsiaiškinti, kas „duoda nesąmoningus duomenis“.
Tuo tarpu TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma savo kolegų poelgį vertino santūriai. „Gal jie nesuprato, gal manė, kad įstatymas veikia ir sausį? Galėjome ir mes ne viską išaiškinti, kadangi frakcijos posėdyje ne visi būna. Tų kelių atvejų aš nesureikšminu“, - padėtį švelnino J.Razma.
„Respublikos“ duomenimis, savo piniginės sausio mėnesį paploninti nepanoro ir vienas liberalsąjūdietis, taip pat pateikęs prašymą Parlamento finansininkams, kad jo atlyginimas nebūtų liečiamas.
„Respublika“ primena, kad sausio 20 d. parlamentarai priėmė įstatymo pataisas ir taip susimažino atlyginimus 15 proc. Dabar jų uždarbis į rankas siekia 7 tūkst. litų per mėnesį. Skaičiuojama, kad toks Seimo žingsnis leis sutaupyti apie 2 mln. litų valstybės biudžeto lėšų.
Arturas Paknys