O dar nuo senų laikų sklinda kalbos, kad kas jau kas, bet Seimas – puikiai apsaugotas ir kad ten dar nuo Sausio įvykių yra gerai įrengtų slėptuvių ar net evakuacijos tunelių.
Ar iš tiesų Seimas yra gerai apsaugotas karo atveju domėjosi TV3 aktualijų laida „TOP 3“.
Apie Seimo slėptuvę žino ne visi seimūnai
Kai kurie kalbinti Seimo nariai prasitarė, kad apie Seimo slėptuvę apskritai nieko nėra girdėję.
„Ne, nebuvau, bet aš įsivaizduoju, kad visi keliai bus nurodyti“, – sakė Seimo narys Vytautas Juozapaitis.
„Aš nieko nesu girdėjusi apie Seimo slėptuves, bet gal ir yra kokia, nes lyg buvo kažkoks rusys senajame pastate, bet kur jis – nežinau, arba, kažką praleidau“, – teigė Seimo narė Morgana Danielė.
Seimo nariai, kraipo akimis ir suka smegenis, paklausti, kaip jie dirbs, kai kils realus pavojus.
„Aš kaip Seimo narys tikrai nesijaučiu informuotas, kaip reikėtų dirbti esant grėsmės sąlygomis, kur man reiktų eiti ir kaip darbas būtų organizuojamas“, – tvirtino Seimo narys Lukas Savickas.
„Su slėptuvėmis pas mus yra tikrai striuka... O Seimas turi rūsį, kur tu gali laikinai nusileisti ir prisiglausti ir pralaukti tą laiką, kol koks bombardavimas vyks“, – sakė V. Juozapaitis.
Už Seimo kanceliariją ir čia esančias slėptuves ir kitas požemines katakombas yra atsakingas vicepirmininkas Paulius Saudargas.
„Yra Seime ne slėptuvė, bet priedanga, kur 150 žmonių gali laikinai pasislėpti, ten oro padavimas yra... Ten yra po vienais rūmais yra, po kuriais nesakysiu, nėra čia ko visiems žinoti“, – tikino P. Saudargas.
Po ilgų derybų, laidos „TOP 3“ kūrybinei grupei pavyko patekti į Seimo slėptuves, kur esant nepaprastai ar ekstremaliai padėčiai saugiai dirbtų mūsų parlamentarai.
Dabar Seimo slėptuvėje slepiasi įvairiausia nebenaudojama technika, kuri, pasak P. Saudargo, kilus pavojui per vieną dieną galėtų būti išnešta.
„Nereikia gąsdinti žmonių, kad čia kažkam reikia ruoštis.... Negalvokim, kad čia ryt gali kažkas įvykti, tai čia yra patalpos, jas sutvarkyti reikia“, – Seimo rūsius aprodė P. Saudargas.
Ruošiamasi Seimo fontano atnaujinimui
Tačiau dabar, vietoje normalios priedangos ar slėptuvės sutvarkymo, Seimo valdyba planuoja kitus darbus. Seimo aplinkos ir fontano tvarkymą.
„Norėtųsi, kad viena iš valstybės reprezentacinių aikščių greičiau judėtų, tai matome intenciją, kad Seimo kanceliarija iki metų pabaigos nori turėti projektą aikštės sutvarkymui. Bet iki to dar reikia daug darbo padaryti“, – sakė Vilniaus meras Valdas Benkunskas.
Svarbiausių valstybės institucijų požiūris į civilinę saugą stebina daugelį ekspertų ir realių darbų pasigendančių politikų.
„Yra mėtymas atsakomybės tarp Vyriausybės ir savivaldybės, kas įdomu, nes ta pati partija valdo ir aš sutinku, kad čia pirmiausia kalta Vyriausybė, čia yra jos atsakomybė. Bet jei mes šeimininkiškai žiūrim į Vilnių, tai jeigu nesusitvarko Vyriausybė ir atsakingos institucijos, tai vis tiek reikia gelbėti piliečius ir miestą, o šito – nėra“, – sakė vienas iš Nacionalinio susivienijimo lyderių Vytautas Sinica.
Visą laidos reportažą žiūrėkite straipsnio viršuje.