Apglėbęs žmoną ir dukrą, Gitanas Nausėda 2019-aisiais pasinėrė į naują gyvenimo etapą – tapo šalies prezidentu.
„Turbūt tas jausmas aplankys dar truputį vėliau, nes šiandien per daug euforijos, per daug jaudulio“, – 2019 metais džiaugsmingai sakė Nausėda.
Euforija ir jaudulys praėjo ir prezidentavimą buvęs ekonomistas patyrė savo kailiu. Panašu, kad darbas Nausėdai patiko – šiandien spaudos konferencijoje jis paskelbė, kad nori jį tęsti.
„Aš esu nusiteikęs ir pasiryžęs tęsti pradėtus darbus, aš dalyvausiu Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose 2024 metų gegužės mėnesį“, – tvirtina Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Nausėda iš pradžių savo kalboje pasigyrė Lietuvos proveržiu per pastaruosius metus. Išskyrė 5 sritis, kurioje, jo žodžiais, įvyko „tektoniniai lūžiai“. Tai gynyba, finansai, neįgaliųjų integracija, atskirties mažinimas ir savivalda.
„Mano svarbiausias tikslas buvo sukurti stiprią, teisingą Lietuvą, kuri gerbia savo piliečius ir yra gerbiama jų. Lietuvą, kuri dalinasi savo gerove su visais“, – sako Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Jis pabrėžė, kad Lietuva tapo saugi kaip niekada, didinant finansavimą krašto apsaugai, turint Amerikos karius šalyje ir laukiant Vokietijos brigados. Išskyrė ir atlaikytą energetikos išteklių brangimo krizę, gyrė savivaldą, kuri aktyviai prisidėjo sprendžiant pandemijos, nelegalių migrantų ir Ukrainos pabėgėlių problemas.
„Visi duomenys rodo, kad jis gali pakartoti ir gali labai solidžiai laimėti, dėl to, manau ir daug politologų kalba, kad nėra didelės intrigos. Aišku, mes nežinome tiksliai, kaip bus su Vėgėlės situacija ir parama“, – teigia politologas Ainius Lašas.
Kritikavo Skvernelį, bet pats pauzės nedarys
Prieš ketverius metus Nausėda pirmajame ture liko antras, atsiliko nuo Ingridos Šimonytės. Tačiau antrasis turas tapo triumfo akimirka Nausėdai – jis tiesiog sutriuškino Šimonytę, surinkęs dvigubai daugiau balsų. Šimonytei balsus tada atidavė apie 450 tūkstančių žmonių, bet Nausėda jų gavo beveik 900 tūkstančių.
2019-aisiais Nausėda kritikavo tuometį premjerą Saulių Skvernelį. Sakė, kad jam derėtų atsistatydinti iš pareigų ir nemaišyti premjero darbo su kandidatavimu. Bet dabar Nausėda pats daryti pauzės neplanuoja.
„Net jeigu norėčiau, taip padaryti negalėčiau, nes kaip žinote, man įstatymai, Konstitucija nenumato jokių atostogų ir mano gyvenimas vyksta 24/7 principu, todėl tokia galimybė tiesiog nenumatyta“, – sako Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda.
Kaip ir Nausėda, Skvernelį trauktis iš pareigų tuomet ragino ir Šimonytė. Bet šiemet pranešusi apie savo kandidatavimą, jau nebuvo nuosekli, pareiškė, kad darys, kaip Skvernelis 2019-aisiais – paskutinėmis savaitėmis tiesiog pasiims atostogų. LRT portalas užsakė žmonių apklausą, kaip Šimonytė turėtų elgtis. Pusė apklaustųjų, 5 iš 10-ies, pasisakė, kad ji turėtų atsistatydinti.
„Tai gal jūsų portalas organizuos paklausą, ar žmonės galvotų, kad prezidentas turėtų mėnesį prieš rinkimus atsistatydinti iš pareigų? Nežinau, niekaip nežiūriu“, – atkerta Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Apsisprendimą slėpė ilgai
Nausėda savo apsisprendimą slėpė gana ilgai. Iki tol vis aiškino, koks tai sunkus darbas, kuriam reikia ir geros sveikatos. Ne kartą buvo pasakojęs, kad politinė sistema – ne pati maloniausia.
„– Pačioje pradžioje aš pamačiau tą požiūrį į save, arba tu tampi vienu iš mūsų, arba tu būsi stranger‘is. Ta būsena, kurią aš vadinu medžiojimo būsena, ji tampa labai jau sisteminga. – Ar vis dar tą jausmą turite, jis dingo, o galbūt susitaikėte, susigyvenote ir jau patinka? — Patinka. Taip, kartais politinė konkurencija užgožia galimą bendrą sutarimą dėl svarbių dalykų, bet nepaisant to, reikia vis tiek stengtis to siekti“, – sako Nausėda.
Nausėda karaliauja ir reitingų viršūnėse. Jis šiuo metu populiariausias šalies politikas, jo darbą palankiai vertina 6 iš 10-ies gyventojų. Neigiamai į jį žvelgia maždaug 2 gyventojai iš 10-ies, o dar tiek pat tvirtos nuomonės neturi.
Nuomonės – įvairios
TV3 žurnalistai apklausė Šiaulių ir Panevėžio miestų gyventojus, nuomonės – įvairios:
„Nu jis geras žmogus, bet jam neduoda dirbti. Neduoda jam. Jis neturi žodžio.“
„Jis turi svarų žodį ir tikrai, aš manau, kad palaikytojų bus daug.“
„Tikrai geras prezidentas, mano manymu, tikrai daug prisideda prie Lietuvos valdymo.“
„ –Aš prieš. — Kodėl? — Nežinau, man jis nepatiko. Nieko jis gero nenuveikė.“
„Jau jisai visą tą žino, pagaliau pasaulis jį įvertina, pripažįsta. Ir kaip vyras gražus.“
„Nu Nausėda su žmona tai tik važinėjasi. Svarbiausia žmona nori pasivažinėti.“
Netrūksta konkurentų
„Galbūt jo tas reitingas truputėlį aptrupėjo, nes buvo šiokių tokių skandalų, bet iš principo labai nenukentėjo, tai sakyčiau jis išlieka pakankamai stabilus, aišku jis nėra toks maksimalus reitingas, nes kai pabūni šiek tiek politikoje, padarai klaidų, kažką nuvili“, – teigia politologas Ainius Lašas.
Nausėda jau turi ir būrį būsimų konkurentų. Konservatoriai kelia Ingridos Šimonytės kandidatūrą, „valstiečiai“ Aurelijaus Verygos, demokratai „Vardan Lietuvos“ Giedrimo Jeglinsko, „Laisvės partija“ Dainiaus Žalimo, o „Laisvė ir Teisingumas“ – Artūro Paulausko.
Save išsikėlė Kazlų Rūdos meras Mantas Varaška, teisininkas Ignas Vėgėlė, gydytojas Eduardas Vaitkus, buvęs kariuomenės vadas Valdas Tutkus ir už aferas į kalėjimą siunčiamas Antanas Kandrotas. Kol kas savo sprendimo nepaskelbė socialdemokratai.
„Intrigą galima sugalvoti, jeigu mes pradedame dėlioti įvairius kandidatus ir į tą visą miksą įdedame Blinkevičiūtę. Tada žaidimas tampa daug įdomesnis“, – sako politologas Ainius Lašas.
Prezidento rinkimai vyks kitų metų gegužę.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
Raskit durnių, kuris to atsisakytų.