NATO valstybių narių lyderiams rengiantis kitą savaitę Rumunijos sostinėje Bukarešte įvyksiančiam aljanso viršūnių susitikimui, šešiose didžiausiose aljanso valstybėse atlikta apklausa rodo, kad šių šalių piliečiai laikosi nuomonės, jog JAV turi bendradarbiauti su Rusija dėl Vidurio Europoje planuojamo įkurdinti priešraketinio gynybos skydo, skelbia „New York Times“.
JAV planai įkurdinti Lenkijoje 10 raketų perėmėjų, o Čekijoje dislokuoti radarų sistemą, padalijo euroatlantinę erdvę į dvi stovyklas. Amerikiečiai remia priešraketinio skydo kūrimą: už pasisako 49 proc. amerikiečių, 25 proc. yra prieš. Tačiau Europos valstybėse pasipriešinimas priešraketinio skydo įkurdinimui Vidurio Europoje yra itin aiškus. Vokietijoje prieš skydo kūrimą pasisako 71 proc. piliečių ir tik 19 proc. yra už, Ispanijoje prieš skydą pasisako 61 proc. piliečių, o Prancūzijoje – 58 proc.
Informuotas apie apklausų rezultatus, NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Scheferis bandė įteigti, kad priešraketinis skydas yra reikalingas, nes raketų pavojus Europai yra realus. „Nuo balistinių raketų bei masinio naikinimo ginklų plitimo mes turime ginti save ne tik Amerikoje, bet ir Europoje“ – teigė aljanso generalinis sekretorius duodamas interviu vienai Prancūzijos televizijai.
Tačiau dauguma apklausoje dalyvavusių 6 didžiausių aljanso valstybių piliečių mano, kad NATO priešraketinį skydą turi kurti kartu su Rusija. Tiek Didžiosios Britanijos, tiek Prancūzijos, Vokietijos, Italijos, Ispanijos ir net JAV piliečiai palaikė tokią idėją.
Visose 6 valstybėse kaip didžiausią pavojų kelianti valstybė buvo nurodytas Iranas. Tarp amerikiečių visiškai nedaug nuo Irano atsiliko Kinija. Tačiau europiečiai Kinijos didele grėsme nelaiko ir kone dešimtadalis europiečių kaip potencialią karinę grėsmę regi būtent JAV.
Irakas, Pakistanas bei Afganistanas taip pat pateko tarp grėsmę keliančių valstybių. Greičiausiai taip atsitiko dėl to, jog visose 6 valstybėse žmonės labiausiai baiminasi terorizmo. Be to, didžiulį nerimą respondentams kelia ir ekonomika, ekologija, sveikata bei klimato pokyčiai.
Taip pat paaiškėjo, kad dauguma europiečių pritaria Europos Sąjungos karinių pajėgų kūrimui. Didžiausia parama ES karinių pajėgų kūrimui užfiksuota Prancūzijoje, Italijoje bei Ispanijoje. Didžiojoje Britanijoje parama ES karinėms pajėgoms kiek mažesnė – jų kūrimą remia 41 proc. piliečių, tuo tarpu 33 proc. yra prieš. ES karinių pajėgų kūrimą remia netgi JAV (39 proc. už ir 24 proc. prieš.).
Amerikiečiai bei europiečiai taip pat tvirtai remia Prancūzijos grįžimą į NATO karines struktūras, tačiau patys prancūzai neatrodo tokie entuziastingi: trečdalis remia sugrįžimą, trečdalis jam priešinasi, o dar trečdalis yra neapsisprendę.