Tai nebuvo tokia gimtadienio šventė, kokios tikėjosi Gruzijos prezidentas Mikheilas Saakašvilis.Vakarų Gruzijoje esančiame Kutaisio mieste šimtai pasipiktinusių piliečių pirmadienį susirinko į protesto akciją, kurioje išreiškė savo nepasitenkinimą prezidento sprendimu sunaikinti sovietinių laikų monumentą. Protestuotojus itin papiktino tai, kad, gruodžio 18 dieną sprogdinant monumentą, atsitiktinai žuvo viena moteris ir jos 8 metukų dukrelė.
Buvęs ombudsmenas, o dabar opozicinio judėjimo „Aljansas už Gruziją“ narys Sozaris Subaris teigia, kad už incidentą atsakingas tik M. Saakašvilis. „Šių dviejų asmenų žūtis yra vieno asmens užgaidų rezultatas ir Gruzija tampa šio asmens įgeidžių auka. Tai buvo šio asmens užgaida praėjusiais metais pradėti karą ir po to jį pralaimėti gėdingu būdu“ - teigė opozicijos narys.
Gruzijos pareigūnai iš pat pradžių planavo, kad sovietinės eros Garbės memorialo sprogdinimas sutaptų su prezidento 42 gimtadieniu, kurį jis šventė gruodžio 21 dieną. M. Saakašvilis jo vietoje planavo pastatyti naują parlamento pastatą. Naujasis parlamento pastatas turėjo tapti jo siekio vykdyti decentralizaciją šalies valdyme ir taip padėti vystyti kitus šalies miestus, o ne tik Tbilisį.
„Istorinis vandalizmas“
Iniciatyva buvo nepopuliari nuo pat pradžios. Net ir tie kas palaikė idėją perkelti parlamentą į Kutaisį teigė, kad monumento nauikinimas yra nebūtinas turint omenyje, jog Antrajame pasauliniame kare žuvo 300 tūkst. gruzinų.
Opozicijos lyderė Salomė Zurabišvili, kuri anksčiau dirbo M. Saakašvilio užsienio reikalų ministre, teigė, kad memorialo nugriovimas parodė gilią nepagarbą Gruzijos karo laikų aukoms.
„Tai yra memorialas tiems žmonėms, kurie kovės už laisvę prieš nacizmą. Gruzinai ir ne gruzinai, europiečiai ir žydai buvo žudomi Antrojo pasaulinio karo metais. Ir jei mes norime visa tai pamiršti, tai mes esame barbarų tauta, turinti barbarą prezidentą, kuris gali tiesiog kažkur paskambinti ir duoti nurodymą detonuoti sprogmenis, kad jo nesutrikdytų jokie protestai“ - teigė S. Zurabišvili.
Gruzijos opozicija pirmadienį planavo rengti masinį piketą, kuriuo būtų siekę užkirsti kelią monumento sunaikinimui. Tačiau 46 metrų aukščio arka buvo sunaikinta dviem dienomis anksčiau nei kad planuota iš pradžių. Taip neabejotinai buvo mėginama išvengti publikos dėmesio.
Po to, kai sprogdinant monumentą, po betono nuolaužomis žuvo Eka Cuckvašvili-Jincharadzė ir jos dukrelė Nino, pirmadienį planuotas susirinkimas tapo gedulo demonstracija, nukreipta prieš prezidentą.
Kai kurie Kutaisio gyventojai teigia, kad monumentą sprogdinę specialistai perspėjo vietinius gyventojus imtis saugumo priemonių sprogdinimo metu. Tačiau tokie perspėjimai nuo sprogimo metu visur pasklidusių betono nuolaužų neapsaugojo motinos ir dukros, kurios tuo metu prieglobsčio ieškojo vieno namo kieme.
Viena Kutaisio gyventoja teigė, kad sprogdinimą vykdę specialistai nesugebėjo nustatyti, kokio galingumo bus sprogimas. Esą specialistai manė, kad tarp monumento ir gyvenamųjų namų yra pakankamas atstumas.
„Ir tai yra mūsų istorija. Mes turime saugoti savo praeitį ir tik tada galime pradėti statyti kažką naujo. Kodėl mums to reikėjo? Net ir be mirčių tai buvo blogas sumanymas. Man tai yra tiesiog vandalizmo aktas“ - teigė moteris.
Asmeninė pagieža?
M. Saakašvilis, kuris monumento sprogdinimo metu buvo Kopenhagoje, tą pačią dieną sugrįžo į Gruziją ir į nelaimę atsakė atleisdamas regiono gubernatorių ir įskydamas suimti privačios kompanijos, vykdžiusios monumento sprogdinimą, vadovą.
Prezidento atstovė pareiškė, kad M. Saakašvilis yra „šokiruotas tragedijos“ ir pažadėjo, kad valstybė suteiks pagalbą ir moralinę paramą aukų šeimoms.
Tačiau tokie žingsniai nenukreipė dėmesio nuo to, ką daugelis vadina tik dar vienu M. Saakašvilio arogancijos ir iškreiptų kaprizų demonstravimu.
Prezidentas neslėpė, kad nemėgsta memorialą sukūrusio 82 metų skulptoriaus Merabo Berdzenišvilio. Prezidento sprendimu prieš kelis metus šio skulptoriaus statula Karalius Dovydas Statytojas – Gruzijos labiausiai gerbiama istorinė figūra – iš Tbilisio centro buvo perkelta į nuošalią gatvę.
Daugelis žmonių manė, kad naujo parlamento statybų projektas tėra pretekstas nugriauti Garbės memorialą. Jie teigė, kad Kutaisyje ir taip pilna tuščių vietų, kur galėjo būti statomas parlamento pastatas. Tokiu atveju nebūtų reikėję griauti ir skulptūros.
Pats skultorius M. Berdzenišvilis teigia buvęs padrąsintas viešo pasipiktinimo, kurį imtą reikšti nugriovus monumentą. Garbės memoriale buvo vaizduojamas ginkluotas raitelis ietimi nuduriantis vokiečių karį. Skultūra iš dalies priminė šventojo Jurgio kovą su drakonu.
„Kutaisio memorialas nėra tik memorialas kritusiems. Man tai taip pat yra galimybė išreikšti savo mąstymą ir jausmus apie karą. Tai – antikarinis pareiškimas. Tai – labai kompleksiška kompozicija, apimanti daug susipynusių motyvų. Kiekviena epocha turi savo drakonus. Dvidešimtojo amžiaus drakonu buvo fašizmas“ - teigė M. Berdzenišvilis.
Kremliaus kritika
Rusija taip pat nedelsė pasmerkdama memorialo sunaikinimą. Rusijos Užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Gruzijos valdžia „atliko viešą vandalizmo aktą įžeisdama kiekvieno civilizuoto asmens jausmus“.
„Ši šventvagystė yra tik dar vienas gėdingas dabartinės valdžios Tbilisyje aktas, atspindintis maniakišką siekį ištrinti savo žmonių istorinę atmintį“ - teigiama ministerijos pareiškime.
Dėl memorialo sunaikinimo kilę prieštaravimai ir lemtingas sprogdinimas, nusinešęs dvi gyvybes, užtemdė pirminį M. Saakašvilio planą perkelti parlamento pastatą į Kutaisį. Šia iniciatyva prezidentas vylėsi atgaivinti ekonominį sunkmetį išgyvenantį miestą.
Vienas Kutaisio gyventojas teigė, kad parlamento projektas galėjo būti įgyvendintas neprarandant nė istorijos, nė žmonių gyvybių.