Kaip rodo apklausos, P. Pavelas pirmauja prieš savo varžovą. Pagrindinis šių rinkimų kampanijos akcentas buvo Rusijos karas prieš Ukrainą.
Turtingas verslininkas ir buvęs premjeras A. Babišas į savo pusę siekia palenkti dėl konflikto išplitimo nerimaujančius rinkėjus – jis teigia, kad jo oponentas, kaip kariškis, gali įtraukti Čekiją į karą.
Populistas įstatymų leidėjas taip pat pareiškė, kad į pavojų patekus Lenkijai ar Baltijos šalims, savo karių ten nesiųstų, nors tai pažeistų kolektyvinės NATO gynybos principą.
Visgi vėliau, užsienyje kilus pasipiktinimui, šias pastabas jis atsiėmė.
Remiantis naujausiomis visuomenės nuomonės apklausomis, atrodo, kad A. Babišas pralaimės savo varžovui – buvusiam NATO generolui P. Pavelui, išsikovojusiam kelių kitų pirmajame ture dalyvavusių kandidatų palaikymą.
„Rinkėjų aktyvumas bus labai svarbus. Klausimas, ar Babišui pavyks demobilizuoti dalį Pavelo rinkėjų“, – sakė Brno Masaryko universiteto analitikas Otto Eiblas.
„Neatrodo, kad tai tikrai tikėtina, nes Babišas poliarizuoja visuomenę, ir daugelis žmonių norės jį sustabdyti“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.
Šeštadienį pasibaigsiančio antrojo rinkimų turo nugalėtojas pakeis Milošą Zemaną, tiesmukišką ir visuomenę skaldantį politiką, kuris palaikė glaudžius ryšius su Maskva, kol nepakeitė savo pozicijos Rusijai užpuolus Ukrainą.
Naujasis 10,5 mln. gyventojų turinčios Europos Sąjungos ir NATO narės vadovas susidurs su rekordine infliacija, taip pat su didėjančiu valstybės finansų deficitu, susijusiu su karu Ukrainoje.
Nors Čekijos prezidento vaidmuo iš esmės yra formalus, jis skiria vyriausybę, parenka centrinio banko valdytoją ir konstitucinius teisėjus bei yra vyriausiasis ginkluotųjų pajėgų vadas.
Magnatas prieš desantininką
P. Pavelas pirmąjį turą laimėjo vos per plauką, tačiau vėliau, sekmadienį ir pirmadienį paskelbtų galutinių viešosios nuomonės apklausų duomenimis, įgijo didelę persvarą prieš varžovą.
Trys apklausos, kurias paskelbė „CNN Prima News“ bei agentūros „Ipsos“ ir „Median“, rodo, kad sėkmingą karinę karjerą padaręs vyras turėtų surinkti 58–59 proc. balsų.
Tuo metu Slovakijoje gimęs A. Babišas – maisto, cheminių medžiagų ir žiniasklaidos industrijų magnatas – atsilieka su 41–42 proc. respondentų palaikymo.
Žurnalo „Forbes“ duomenimis, 68-erių verslininkas yra penktas turtingiausias žmogus Čekijoje.
Nuo 2017 iki 2021 metų jis ėjo ministro pirmininko pareigas. Jam nuolat tekdavo atremti klausimus apie savo dvigubą politiko ir verslininko vaidmenį.
Savo ruožtu 61-erių P. Pavelas yra buvęs desantininkas, laikomas serbų ir kroatų karo, per kurį padėjo iš karo zonos išlaisvinti prancūzų karius, didvyriu.
Vėliau jis tapo Čekijos generalinio štabo viršininku ir NATO karinio komiteto pirmininku.
Devintajame dešimtmetyje, kai Čekoslovakijos valdžia buvo komunistų rankose, abu vyrai priklausė Komunistų partijai.
P. Pavelui palaikymą išreiškė kelios premjero Petro Fialos valdančiajai centro dešiniųjų koalicijai priklausančios partijos, o A. Babišą remia ilgametis sąjungininkas M. Zemanas.
„Sunku perprasti“
Nuo anksčiau šį mėnesį įvykusio pirmojo turo rinkimuose dominavo Maskvos invazijos į Ukrainą tema.
A. Babišas į pagalbą pasitelkė reklaminius plakatus, leidžiančius suprasti, kad neįtrauks savo šalies į konfliktą, ir tvirtino, jog „esu diplomatas, o ne kareivis“.
Sekmadienį per televizijos debatus paklaustas, ar siųstų karius, jei būtų užpulta Lenkija arba Baltijos šalys, verslininkas atsakė: „Ne, tikrai ne.“
Vėliau jis tviteryje parašė, kad jo pareiškimas buvo neteisingai suprastas, tačiau komunikacinė žala jau buvo padaryta, o visos keturios šalys neslėpė savo pasipiktinimo.
P. Pavelas svarstė, kad A. Babišas „tikriausiai gyvena kitame pasaulyje“, ir taip pat absurdu pavadino jo pasiūlymą Prahoje surengti viršūnių susitikimą taikai su Rusija aptarti.
Politikos apžvalgininkai atkreipia dėmesį į tai, kad verslo magnatas yra linkęs reikšti pastabas dėl politinių priežasčių.
„Prieš rinkimus nelabai galima pasitikėti Andrejumi Babišu, nes jis keičia savo pažiūras“, – sakė O. Eiblas.
„Retoriniu požiūriu jį sunku perprasti“, – pridūrė jis.
Nepriklausomas politikos analitikas Janas Kubačekas teigė manąs, kad rinkimai, nepriklausomai nuo laimėtojo, nepakeis šalies užsienio politikos.
„Čekija išliks provakarietiška, išlaikys savo strateginius santykius su ES ir NATO, liks Ukrainos pusėje“, – sakė jis AFP.