Seimas pritarė Valstybės saugumo departamento (VSD) statuto pataisoms, pagal kurias tarnybinius pareigūnų rangus pakeis laipsniai. Kad saugumo darbuotojams būtų patvirtinta didesnė alga, parlamentarų balsų nepakako.
VSD pareigūnai prie uniformų netrukus galės prisisiūti karinius antpečius. Saugumo darbuotojams grąžinami kariniai - generolų, majorų, leitenantų, kapitonų, pulkininkų ir viršilų - laipsniai. Seimui pateiktos pataisos numatė, kad pagal laipsnius saugumo pareigūnams turėtų būti mokamos ir gerokai didesnės algos. Tačiau nesant kvorumo tie pakeitimai vakar nebuvo priimti. Manoma, parlamentarai dėl šio klausimo apsispręs kitą savaitę.
Solidūs priedai
Pakeitus VSD statutą saugumo instruktorius taps viršila, saugumo jaunesnysis konsultantas - jaunesniuoju leitenantu, saugumo konsultantas - leitenantu, o saugumo vyresnysis konsultantas gaus vyresniojo leitenanto antpečius. Saugumo trečiojo rango patarėjas vadinsis kapitonu, antrojo rango patarėjas - majoru, pirmojo rango patarėjas - pulkininku leitenantu. Saugumo vyresnysis valstybės patarėjas gaus pulkininko laipsnį.
Pataisose numatyta, kad saugumo darbuotojų laipsniai turėtų lemti ir priedo prie jų darbo užmokesčio dydį. Dabar priedai prie algos VSD pareigūnams mokami pagal tarnybinius rangus ir yra skaičiuojami procentais nuo jų darbo užmokesčio.
Jei parlamentarai pritars naujajai tvarkai, viršila gaus 1,5 pareiginės algos bazinio dydžio priedą, jaunesnysis leitenantas - 1,8, leitenantas - 2,1, o vyresnysis leitenantas - 2,4. Kapitonui priklausys 2,8 pareiginės algos dydžio priedas, majorui - 3,1, pulkininkui leitenantui - 3,4. VSD dirbantys pulkininkai nuo šiol gaus 3,7, o generolai - 4 pareiginės algos bazinio dydžio priedus.
Dabar bazinė VSD pareigūno alga siekia 490 litų. Pataisius įstatymą viršila turėtų gauti 735 litų, o generolas - 1960 litų priedą prie atlyginimo.
Stabdys protų nutekėjimą
Darbo užmokesčio saugumo pareigūnams didinimas suskaldė Seimą. Vieni parlamentarai kvietė aktyviai palaikyti tai numatančias įstatymo pataisas, kiti ragino neskubėti. Anot projekto kritikų, nustatyta priedų didinimo tvarka VSD problemų neišspręs, priešingai, gali išbalansuoti visą sistemą.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko pavaduotojas Algis Kašėta įsitikinęs, kad atlyginimų didinimas turėtų sustabdyti protų nutekėjimą iš VSD. „VSD algos gerokai mažesnės nei kitur, todėl reikia stabdyti pareigūnų vaikščiojimą iš institucijos į instituciją - ten, kur daugiau moka“, - aiškino jis. Anot parlamentaro, darbo užmokesčio didinimą labiausiai pajus žemiausios grandies saugumo darbuotojai.
Palankiausia - vadovybei
Siūlytai algų kėlimo tvarkai nepritarė Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininkas Algirdas Sysas. Jo nuomone, negerai, kad pareigūnams didinami ne atlyginimai, o tik priedai. „Nenormalu, kai ketvirtadalį ar pusę į rankas gaunamo darbo užmokesčio sudaro priedai“, - įsitikinęs A.Sysas.
Seimo SRDK pirmininkas ragino palikti procentinius atlyginimų priedus, tačiau kolegos jo nepalaikė. „Sudarome sąlygas vieniems gauti daug daugiau negu kitiems. Tai gali sukelti nepasitenkinimą. Dabar iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) bėgs į VSD, o paskui STT vadas ateis prašyti daugiau pinigų. Kol mes visko neišspręsime, taip ir bus visą laiką“, - dėstė A.Sysas.
Parlamentaras taip pat suabejojo, ar naujoji tvarka palanki žemiausių grandžių saugumo darbuotojams. A.Syso nuomone, ji naudingiausia VSD generaliniam direktoriui Povilui Malakauskui ir jo pavaduotojams. Šiuo metu P.Malakausko atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia apie 11 tūkst. litų. VSD generalinio direktoriaus pavaduotojai, neatskaičius mokesčių, gauna 10-11 tūkst. litų (suma priklauso nuo stažo).
Tiks ir KGB patirtis
Svarstydami įstatymo pataisas Seimo nariai ginčijosi ir dėl to, ar į VSD pareigūnų darbo stažą įskaičiuoti ir sovietmečiu dirbtą laiką. Pataisose numatyta, kad į saugumo darbuotojų stažą būtų įskaičiuota ir jų tarnyba kitų valstybių ginkluotosiose pajėgose, pasienio, vidaus reikalų ar kitose sistemose.
Kai kurie parlamentarai pasipiktino, jog pagal siūlomą tvarką į bendrą VSD pareigūnų stažą bus galima įskaičiuoti net tarnybos KGB laiką. A.Sysas ir konservatorius Jurgis Razma pasiūlė šią nuostatą iš įstatymo išbraukti, tačiau dauguma kolegų Seime tam pasipriešino.