• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar Jurbarko gyventojus sukrėtė skaudi žinia apie galimai nuo Nemuno upės tilto nušokusį 18-os metų jaunuolį. Kol kas jokių žinių apie rastą vaikino kūną nėra, ugniagesiai tebevykdo jo paieškas. Panašios paauglių nelaimės bei mirtys sukrečia visuomenę, todėl norint išvengti skaudžių įvykių, psichologas ir psichoterapeutas Gediminas Navaitis primena ženklus, kurie gali išduoti būsimą savižudybę.

Vakar Jurbarko gyventojus sukrėtė skaudi žinia apie galimai nuo Nemuno upės tilto nušokusį 18-os metų jaunuolį. Kol kas jokių žinių apie rastą vaikino kūną nėra, ugniagesiai tebevykdo jo paieškas. Panašios paauglių nelaimės bei mirtys sukrečia visuomenę, todėl norint išvengti skaudžių įvykių, psichologas ir psichoterapeutas Gediminas Navaitis primena ženklus, kurie gali išduoti būsimą savižudybę.

REKLAMA

Pradėdamas kalbėti jautria tema, psichologas, psichoterapeutas Gediminas Navaitis teigia, kad žvelgiant į paauglių savižudybių statistiką, vaikinai žudosi dažniau nei merginos, tad būtent dėl šio rizikos elemento, labiau kreipti dėmesį ir sunerimti reikėtų dėl jauno amžiaus vaikinų.

„Pagal amžiaus grupes pastebima, kad nuo 9 iki 19 metų amžiaus savižudybių atvejų skaičius yra 5 iš 100 tūkst., o nuo 20 iki 25 – 25 atvejai iš 100 tūkst. Dėl tokios statistikos teigiama, kad ši problema yra sąlyginai daugiau jaunų žmonių bėda. Visgi, problematiškiausia paauglių grupė, linkusi į savižudybes, yra 13-16 metų amžiaus“, – dalinasi savo įžvalgomis specialistas.

REKLAMA
REKLAMA

Ženklai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Psichoterapeutas pasakoja, kad dažniausiai polinkio į savižudybę signalus žmonės pastebi įvykus nelaimei. Visgi, kad būtų galima išgelbėti laiku gyvybę, jis teigia, jog  būtina atkreipti dėmesį į bet kokius žmogaus emocijų pokyčius:

REKLAMA

„Visuomet reikia atkreipti dėmesį į tai, ką ir kaip kalba vaikai. Jeigu išgirstate keistas, netikėtas užuominas, sukluskite. Žinoma, svarbu pažymėti ir tai, kad savižudybė yra daugiaveiksmis reiškinys, kuomet priežastimi tampa skirtingi aspektai. Pastebėjus vieną jų, ne visuomet pasiseka nuspėti nelaimę.

Visgi, pirmiausiai reikėtų pradėti nuo to, ką yra lengviausiai pastebėti – įvairias emocines krizes. Taip pat, noriu priminti, kad galvojantys apie savižudybę asmenys išgyvena dvejopus jausmus – norą gyventi, kurį užgožia savęs nuvertinimas ir problemų sprendimo išeitis.

REKLAMA
REKLAMA

Nė vienas asmuo nenori mirti, kadangi niekas nežino, ką iš tiesų reiškia būti mirusiu. Taip kalbėdamas žmogus netiesiogine prasme siekia išeities iš skausmingos būsenos, kurios nebesugeba pats suvaldyti.“

Be to, pašnekovas pastebi, kad neretai paauglių savižudybių priežastys būna sumenkinamos. Išgirdę nerimą keliančias paauglių mintis, suaugusieji dažnai į viską reaguoja ne taip, kaip turėtų. Pavyzdžiui, išsakyta mintis apie norą nusižudyti neturėtų būti atliepiama sakiniu: „Ką per nesąmones kalbi?“, „Nejuokauk“ ar panašiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priežastimis gali būti ir nelaiminga meilė, neviltis, išgyvenimai. Kartais problema būna tame, kad reaguodami į paauglių jausmus suaugusieji ginčijasi dėl jų pagrįstumo.

Jeigu jausmus būtų galima lengvai kontroliuoti, išvengtume ne vienos emocinės problemos, tad kartais paauglių nuoskaudos suaugusiu požiūriu gal ir nevertos dėmesio, tačiau paaugliui jos atrodo rimtos. Menkumo, netinkamumo ir beviltiškumo jausmai neretai ir pastūmi link nelaimės“, – įspėja G. Navaitis.

REKLAMA

Būtina kurti atvirą pasitikėjimo ryšį

Taip pat ne ką mažiau svarbu, anot specialisto, yra aptarti ir atvejus, kuomet paaugliai susiduria su kitų asmenų savižudybėmis: artimojo, draugų, mėgstamos šou pasaulio žvaigždės:

„Būna taip, kad pavyzdžiui, kitų asmenų savižudybės, pavyzdžiui, mėgstamo atlikėjo, gali paauglį pastūmėti tuo pačiu keliu. Išgirdus apie panašius atvejus, tėvai turėtų reaguoti, kadangi tai yra puiki proga pasikalbėti su vaiku apie gyvenimo prasmę, jo siekius ir tikslus.

REKLAMA

Pokalbio metu dėmesį reikėtų atkreipti į paauglio santykį su aplinka, jo moralines nuostatas. Jeigu su vaiku nekūrėte atviro ir artimo bendravimo santykio, vargu ar yra toks stebuklingas žodis, kurį pasakę išspręsite paauglio emocines problemas. Pasitikėjimo santykius reikia kurti nuolat.“

Pasiteiravus, kaip tėvams ar kitiems suaugusiems reikėtų bendrauti su vaiku, kuris rodo nerimą keliančius signalus, kalba apie rankos pakėlimą prieš save, G. Navaitis sako, kad šiuo atveju taip pat yra be galo svarbu kurti pasitikėjimo kupiną ryšį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kalbėdami atkreipkite dėmesį į jo mąstymą, jeigu jo mintys susiaurėja iki pasaulio apibūdinimo žodžiais „visada“, „niekada“, tuomet reikėtų sunerimti, nes į savižudybę dažniausiai yra linkę būti tie paaugliai, kurie jaučiasi išsiblaškę, sutrikę, sunerimę, o jų matymo lauke vien tik abejingumas, bejėgiškumas.

Be to, nenumokite ranka ir tada, kai pastebite paauglį naršant tinklapiuose, kuriuose žmonės dalinasi savižudybės patirtimis. Visgi, šių nelaimių galima išvengti, tačiau jų sprendimas nėra tik sveikatos apsaugos sistemos uždavinys. Jis yra visų mūsų bendravimo uždavinys. Tėvai, mokytojai ir artimieji turi kurti santykį su paaugliu, jį išklausyti.

REKLAMA

Taip pat nėra prasmės stengtis jo atkalbinėti nuo savižudybės, nes daug svarbiau yra parodyti, kad jis nėra vienišas ar atstumtas. Reikia išreikšti rūpestį, kad mums rūpi jo emocijos, kurios ateina ir praeina. Vieno pokalbio niekuomet neužteks.

Taip pat, atkreipčiau dėmesį į tai, kad Lietuvoje yra emocinės pagalbos linijos, psichikos sveikatos centrai, į kuriuos galima kilus net menkiausiai abejonei kreiptis ir konsultuotis. Šiuo metu konsultacijas galima sutarti ir internetu“, – įspėja Gediminas Navaitis.

Jeigu nesergi depresija, vargu ar suprasi ir pastebėsi sergantį
Šiais laikais ira perdaug sunku gyventi visiems...jaunimui sunkus mokslai įvairūs reikalavimai visokių gyvenimiškų prigalvota taisyklių suaugusiems gyvenimišką našta ...darbas ivairus mokesciai
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų