Per pirmąją užsienio kelionę po to, kai įvykus seisminiam Britanijos referendumui perėmė įgaliojimus, T.May Vokietijos kanclerei Angelai Merkel pasakė, jog jos vyriausybė nepaprašys išstoti iki 2016 metų pabaigos, kad būtų galima suplanuoti „protingą ir tvarkingą išėjimą“.
„Mes neinicijuosime 50-ojo straipsnio, kol nebus aiškūs mūsų tikslai, štai kodėl jau pasakiau, kad to nebus iki šių metų pabaigos“, – Berlyne sakė T.May, paminėdama oficialų ES mechanizmą dėl išstojimo.
A.Merkel, kuri, kaip tikimasi, suvaidins centrinį vaidmenį derybose dėl „Brexit“, sakė, jog visiems bus naudinga, jei Britanija prieš derybų pradžią turės „gerai apibrėžtą poziciją“.
„Niekas nenori, kad viskas būtų pakibę ore – nei Britanija, nei ES valstybės narės, – sakė A.Merkel. – Jei žvelgiame į visus klausimus ir iššūkius, su kuriais susiduriame, svarbiausia yra turėti Britaniją kaip partnerę ir mes tai padarysime, o tada derėsimės dėl Britanijos išėjimo.“
Anksčiau Britanija pasakė, kad kitų metų antrąjį pusmetį nepirmininkaus ES, kaip buvo planuota, ir po referendumo už „Brexit“ atsisako to vaidmens, suteikdama prioritetą deryboms dėl britų rinkėjų sprendimo įgyvendinimo .
Estija pirmininkavimą turėjo perimti 2018 metų sausį, bet padarys tai pusmečiu anksčiau, vietoj Didžiosios Britanijos , sakė Europos Vadovų Tarybos pirmininko Donaldo Tusko atstovas.
"Brexit" problemos
T.May ne kartą prašė kantrybės jos naujajai vyriausybei planuojant savo strategiją dėl 43 metus trukusios narystės ES užbaigimo, nors kai kurios bloko narės nori, kad Britanija išstotų kuo greičiau.
Didelė problema derybose dėl „Brexit“ tikriausiai bus ES piliečių laisvė gyventi ir dirbti bet kur visame bloke.
A.Merkel yra perspėjusi, kad Britanija nebegalės turėti prieigos prie bendrosios rinkos varžydama judėjimo laisvę, kuri buvo emocionalus klausimas per britų birželio 23-iosios referendumą.
Po pokalbio su A.Merkel britų premjerė vyks į Paryžių susitikti su Prancūzijos socialistų prezidentu Francois Hollande'u, su kuriuo jai bendrauti tikriausiai bus sunkiau nei su A.Merkel.
F.Hollande'o kitais metais laukia prezidento rinkimai ir jį spaudžia kraštutinių dešiniųjų Nacionalinis Frontas, kuris nori, kad Prancūzija taip pat išstotų iš ES.