Šeštadienį Ukraina atitraukė karius iš apgulto Avdijivkos miesto Donecko srityje, po kasdienių Rusijos puolimų iš trijų krypčių pastaruosius keturis mėnesius.
Avdijivka buvo Ukrainos pozicijų atramos taškas šalies gilumoje, atokiau nuo Rusijos. Nuo 2014 metų, kai Rusija pirmą kartą įsiveržė į Ukrainą, ši įtvirtinta gyvenvietė su tranšėjų ir tunelių labirintu tarnavo siekiant apsaugoti svarbius – mažiau sustiprintus – logistikos centrus toliau į vakarus.
Avdijivkos užėmimas rusams reiškia svarbiausią Maskvos pergalę mūšio lauke nuo praėjusių metų Ukrainos kontrpuolimo ir patvirtina, kad Kremliaus pajėgos dabar diktuoja kovos tempą, o tai kelia nerimą ukrainiečių kariams, kuriems nuo tada pavyko pasiekti tik nedidelius taktinius laimėjimus.
JAV Kongreso delsimas
Joe Bideno administracija susiejo Avdijivkos praradimą su JAV Kongreso delsimu pritarti 60 mlrd. JAV dolerių (55,7 mlrd. eurų) vertės karinės pagalbos paketui Ukrainai.
Prezidentas J. Bidenas, šeštadienį paskambinęs ukrainiečių lyderiui Volodymyrui Zelenskiui po to, kai Ukraina paskelbė išvedanti karius iš Avdijivkos, pareiškė tikįs, kad JAV galiausiai skirs finansavimą.
Tačiau žurnalistams paklausus, ar jis įsitikinęs, kad susitarimas gali būti sudarytas prieš Ukrainai prarandant daugiau teritorijų, J. Bidenas atsakė: Baidenas atsakė: „Nesu.“
Tiekiama mažiau tolimojo nuotolio ginklų
Likus kelioms savaitėms iki karių pasitraukimo iš Avdijivkos naujienų agentūra „Associated Press“ (AP) apklausė keliolika vadų, įskaitant artilerijos padalinių vadovus, iš intensyviausių karo zonų. Jie nurodė, kad ginklų, kurių ir taip niekada nebuvo pakankamai, ypač pradėjo trūkti nuo praėjusio rudens.
Senkant vakarietiškų tolimojo nuotolio ginklų atsargoms, Ukraina nebegali smogti į toliau esančius svarbius taikinius, kur sutelkta rusų sunkioji ginkluotė ir kariai.
Jau kelias savaites Ukrainos pajėgos visoje fronto linijoje skundžiasi, kad labai trūksta šaudmenų, o kai kurios artilerijos baterijos kovoja turėdamos tik 10 proc. reikalingų atsargų.
Kariuomenės vadai, desperatiškai siekdami taupyti šovinius, įsakė daliniams šaudyti tik į tikslius taikinius. Tačiau vietoje esantys vadai sako, kad to vargiai pakanka geriau aprūpintam priešui sutramdyti. Didėja susirūpinimas, kad be karinės pagalbos panaši situacija kaip Avdijivkoje gali nutikti ir kitose fronto dalyse.
Maskvos pergalė
Ukrainos karių pasitraukimas iš smarkiai įtvirtinto miesto reiškia didžiausią Rusijos pergalę nuo praėjusių metų mūšio dėl Bachmuto.
Tai leis Kremliaus kariams tęsti puolimą toliau į vakarus, giliau į Ukrainos kontroliuojamą teritoriją per mažiau įtvirtintas vietoves. Pokrovskas, kuriame yra gerai išvystytas tankus geležinkelio mazgas, gali būti kitas rusų taikinys, teigia karo tinklaraštininkai.
Rusų kariuomenės pareigūnai ir karo tinklaraštininkai teigė, kad Avdijivkos užėmimas sumažino grėsmę Kremliaus pajėgų kontroliuojamam Doneckui.
Taupomi šaudmenys
„Šiuo metu šaudmenų trūkumas yra gana didelis. Mums nuolat žadama, kad jų bus daugiau, bet mes jų nematome“, – sakė vienos artilerijos baterijos vadas šaukiniu „Chorobryj“. Pasak jo, jų baterija turi tik 5–10 proc. reikalingos amunicijos.
Tai, pasak jo, atima iš pajėgų galimybę veiksmingai pulti ir atgauti teritorijas. Dar blogiau, Ukraina praranda karius, nes negali tinkamai apginkluoti pėstininkų, kurie užtikrindavo dengiamąją ugnį.
„Neturime su kuo kovoti, neturime kuo dengti fronto linijos“, – sakė vieno haubicų dalinio, naudojančio NATO standartus atitinkančius 155 mm šaudmenis, vadas.
Pasak jo, kad atremtų rusų puolimą, jiems reikia 100–120 šaudmenų vienam daliniui per dieną. Šiandien jie turi dešimtadalį šio kiekio, sakė jis.
Rusija pakeitė taktiką
Avdijivkoje dislokuoti ukrainiečių kariai sakė, kad prieš atsitraukimą Rusija pakeitė taktiką, kad pasinaudotų didžiuliu ukrainiečių amunicijos trūkumu.
Užuot siuntusios mašinų kolonas, Maskvos pajėgos pradėjo siųsti mažesnes pėstininkų grupes, kad jos susikautų su Ukrainos pajėgomis. Tai reiškė, kad ukrainiečių kariams, norintiems juos sustabdyti, reikėjo panaudoti penkis kartus daugiau šaudmenų.
„Priešas taip pat supranta ir jaučia mūsų galimybes, todėl jam pavyksta pasiekti sėkmę“, – sakė 110-osios brigados karys šaukiniu „Čaklun“.
Pažeidžiama šiaurinė fronto linija
Nerimą kelia tai, kaip šaudmenų trūkumas paveiks Ukrainos pajėgas kituose fronto ruožuose. Ukrainos šiaurės rytuose esanti Kupjansko linija gali būti lengvai pažeidžiama. Rusija jau kelis mėnesius intensyvina atakas šia kryptimi, siekdama vėl užimti svarbų logistikos centrą, kurį ukrainiečiai atsikovojo 2022 metų rudenį.
44-osios brigados Kupjanske vadas Jurijus sakė, kad jo oro žvalgybos daliniai pastebi daug tolimojo nuotolio taikinių, įskaitant rusų minosvaidžius ir granatsvaidžius, tačiau, kadangi neturi pakankamai šaudmenų, negali į juos pataikyti.
Tad jam nelieka nieko kito, kaip tik stebėti, kaip priešas kaupia atsargas.
32-osios brigados Kupjanske vadas Oleksandras sakė, kad kol kas turi pakankamai šaudmenų.
„Tačiau tai priklauso nuo Rusijos išpuolių intensyvumo. Jei jie suintensyvės, to, ką turime, nepakaks, kad išlaikytume šią liniją“, – sakė jis.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!