Karališkasis tarptautinių santykių institutas Londone gegužės 4-ąją paviešino 58-ių puslapių ataskaitą „Rusijos iššūkis“ (The Russian Challenge. Dokumento autoriai – šeši instituto Rusijos ir Eurazijos ekspertai. Ataskaitoje kalbama apie iššūkius, su kuriais teks susidurti Vakarų šalims atsižvelgiant į konfliktą Ukrainoje ir kylančią įtampą santykiuose tarp Europos ir Rusijos.
Europos valstybės nepakankamai vertina pavojus, kurie kyla pastaraisiais metais iš Maskvos, o taip pat nesugebėjo atsakyti į Rusijos agresiją Ukrainoje, pažymėjo ekspertai.
„Iki 2003-ųjų metų buvo manoma, kad atsinaujinusi Rusija gali tapti konstruktyvia ir sveika tarptautinės bendrijos nare, – teigiama tekste. – Tačiau palaipsniui buvo suvokta, kad kol Maskva laikosi savo dabartinio politinio kurso, ji negali būti partnere ar sąjungininke, o egzistuojantys skirtumai nubraukia bet kokius bendrus Rusijos ir Vakarų interesus“. Ataskaitos autoriai numato, kad Ukrainos konfliktas gali nulemti tiesioginį Rusijos ir Europos valstybių susidūrimą.
„Realus Rusijos iššūkis – pagrindinė ataskaitos tema – turi dviguba prigimtį: iš vienos pusės, jis yra mestas Vakarams, kurie yra priversti atsakyti į augančią Rusijos grėsmę, o, iš kitos pusės, tai iššūkis ir pačiai Rusijai“, – pažymi dokumento autoriai. Jų teigimu, Rusijoje auga vidinės problemos – silpstanti ekonomika ir politinė kultūra, „kuri smaugia verslo ir pilietinę iniciatyvą“. „Visa tai graso tiek Europos saugumui, tiek ir pačios Rusijos stabilumui“, – įsitikinę jie.
Rusijai būtinos reformos, tačiau tam trukdo rimtos politinės užkardos šalies viduje, pažymima ataskaitoje. „Tuo pat metu, jeigu Maskva tęs judėjimą dabartiniu kursu, tiek ekonomikos, tiek ir tarptautinių santykių kryptimis, tai sustiprins grėsmę Europai ir prives prie rimtų, jeigu ne katastrofiškų, pasekmių pačiai Rusijai“, – perspėja autoriai.
Numatydami strateginius Vakarų tikslus ataskaitos autoriai nurodė būtinybę „ieškoti efektyvesnių būdų įtikinti Rusijos režimą ir šios šalies tautą, kad jų ilgalaikius nacionalinius interesus geriau atstovauja Rusijos integracija pagal Europos taisykles, negu regioninio hegemono izoliacijos pozicija. Be to, „Chatham House“ siūlo „pasirengti sunkumams ir „galimybėms“, kurie neišvengiamai atsiras, kai Rusijoje, galų gale, pasikeis valdžia“.
Taip pat ataskaitoje pažymima būtinybė stiprinti NATO ir plataus masto ginkluotės atnaujinimo programa, kuri „leistų pademonstruoti Rusijai, kad Europa, esant būtinybei, pasiruošusi ribotiems kariniams veiksmams“.
Be to, „Chatham House“ ekspertai mano esant būtina išsaugoti Rusijai įvestas sankcijas tol, kol nebus sureguliuota krizė Ukrainoje, o taip pat „kovoti su Kremliaus propaganda žiniasklaidoje“.