• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiemet sumažėjusią nelegalių cigarečių dalią tabako rinkoje galėjo lemti didėjančios gyventojų pajamos ir sąmoningumas, sako SEB banko ekonomistas.

Šiemet sumažėjusią nelegalių cigarečių dalią tabako rinkoje galėjo lemti didėjančios gyventojų pajamos ir sąmoningumas, sako SEB banko ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujausiais bendrovės „Nielsen“ „tuščių pakelių“ tyrimo duomenimis, šiuo metu nelegalios cigaretės Lietuvoje užima 16,5 proc. tabako rinkos – 3 punktais mažiau nei pernai. Tada jos sudarė 19,6 procento.

REKLAMA

„Sumažėjimas 3 procentiniais punktais yra nemažas, ir tai nurašyti vien statistinei tyrimo paklaidai nesinorėtų. Čia yra ženklas, pakankamai indikuojantis, kad gal čia nėra vienkartinis sumažėjimas, juoba, kad ir ankstesniais metais buvo matyti tokia mažėjimo kryptis“,– BNS komentavo SEB vyriausiasis ekonomistas Tadas Povilauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, sumažėjimą galėjo lemti didėjanti žmonių perkamoji galia, kylantys atlyginimai.

„Manau, tos tendencijos paremtos tuo, kad žmonių perkamoji galia yra didėjanti, algos yra didėjimo fazėje, tai turbūt lemia, kad dalis žmonių nebeperka turguose ar ir iš kitų prekeivių tų kontrabandinių cigarečių. Turbūt su tomis šiek tiek didėjančiomis pajamomis ateina ir didesnis sąmoningumas“, – sakė ekonomistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, demografinė situacija taip pat prisideda prie kontrabandos mažėjimo – mažėjant gyventojų regionuose, smunka ir nelegalios prekybos apimtys.

Analitikas atsargiai vertino galimybę, kad mažėjanti nelegalių cigarečių prekyba taps tendencija, nes jai įtakos turi ir akcizai, kurie nuolat auga.

REKLAMA

„Teoriškai taip turėtų būti (kad mažės nelegalių cigarečių prekyba – BNS), bet kadangi kritimas yra nemažas – 3 procentiniai punktai yra daug, – ar nebus taip, kad kitais metais turėsime tokį nedidelį pliusą? Nes kad dar būtų minus 3 procentai, aš abejočiau. Taip greitai niekas nesikeičia Lietuvoje. Juolab, kad akcizai tabakui ir toliau stabiliai auga, tad oficialiai parduodamos cigaretės ir toliau brangsta“, – sakė ekonomistas.

REKLAMA

Europos Sąjungos vidurkis (nelegalių cigarečių – BNS) yra mažesnis. Kita vertus, turime šalia Baltarusiją ir Kaliningradą, tad tikėtis, kad mūsų rodiklis būtų mažesnis už ES vidurkį, turbūt sunkiai įmanoma. Bet tikslas yra prie jo artėti, ir džiugu, kad tai vyksta“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Povilausko manymu, stabiliai didėjančių akcizų politika Lietuvoje yra pasiteisinusi, nes šešėlinė rinka mažėja, o tabako akcizų surinkimas per devynis mėnesius buvo mažesnis negu prognozuota.

„Akcizų tarifai tabakui Lietuvoje yra santykinai dideli pagal mūsų algas, bet ta politika, manau, kad pakankamai teisinga. Tabako akcizų didinimas yra stabilus, iš anksto žinoma, kiek didės ir augimas yra po truputi didėjantis. Matant, kad šešėlinė rinka ne auga, o net mažėja, tikėtina, kad tabako suvartojimas šiemet bus mažesnis, manau, kad ta politika, po truputį kelti akcizo tarifus, pasiteisino“, – teigė T. Povilauskas.

Muitinės kriminalinės tarnybos teigimu, juodosios tabako gaminių rinkos mažėjimo tendencija pastebima ir aplinkinėse šalyse: Lenkijoje nelegalios cigaretės sudaro 12,3 proc. tabako gaminių rinkos, Estijoje – 12,8 proc. rinkos. Tuo metu Latvijoje rinka didėja ir šiuo metu sudaro 22,8 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų