Sumažėjus į Europą eksportuojamiems naftos kiekiams ir smukus rusiško „juodojo aukso“ kainoms, Rusijos pajamos iš šio eksporto sumažėjo 180 mln. eurų per dieną. Visgi Rusijai pavyko sumažinti šiuos praradimus 20 mln. eurų per dieną, padidinus eksportą į minėto draudimo netaikančias šalis, rašoma trečiadienį paskelbtoje centro ataskaitoje, kurią cituoja „Deutsche Welle“.
Centro analitikų skaičiavimais, nuo vasario 5 dienos, kai apribojimus bus pradėta taikyti ir naftos produktams, Rusija praras po 280 mln. eurų per dieną.
„ES naftos draudimas ir naftos kainų ribojimas pagaliau veikia ir jų poveikis yra toks reikšmingas, kaip ir buvo tikėtasi“, – pareiškė CREA pagrindinis analitikas Lauri Myllyvirta ir pridūrė, jog „tai rodo, kad mes turime priemonių padėti Ukrainai įveikti Rusijos agresiją“.
Anot jo, „svarbu sumažinti kainų lubas iki tokio lygio, kuris užtikrintų, jog Kremlius negautų apmokestinamojo pelno iš naftos, ir apriboti likusį naftos bei dujų importą iš Rusijos“.
ES gruodį tebebuvo didžiausia naftos iš Rusijos importuotoja
Gruodį Rusijos pajamos iš iškastinio kuro eksporto krito 17 proc., pasiekusios žemiausią lygį nuo invazijos į Ukrainą pradžios, rašo CREA.
Visgi iš iškastinio kuro eksporto Rusija tebeuždirbdavo apie 640 mln. eurų per dieną, nors pernai pavasarį šis rodiklis siekė 1 mlrd. eurų.
ES gruodį tebebuvo didžiausia naftos ir naftos produktų iš Rusijos importuotoja, bet padėtis pasikeis, nes Vokietija gruodžio pabaigoje nutraukė rusiškos naftos importą naftotiekiais, o vasarį įsigalios naftos produktams ES nustatytas draudimas, pažymi analitikai.
Europos pirkėjams sumažinus suskystintų gamtinių dujų (SGD) iš Rusijos pirkimą, didžiausio rusiškų SGD importuotojo titulas atiteko Japonijai. O į didžiausių rusiškų anglių importuotojų penketuką pateko Kinija, Pietų Korėja, Turkija, Indija ir Japonija.
Papildomos priemonės Rusijos pajamas gali sumažinti dar 300 mln. eurų per dieną
ES embargas jūra gabenamai rusiškai žaliavinei naftai galioja nuo gruodžio 5 dienos. Tačiau buvo padaryta išimtis Bulgarijai ir sankcijos taip pat netaikomos tiekimui naftotiekiu „Družba“.
Tą pačią dieną pradėtos taikyti 60 JAV dolerių (56 eurų) už barelį kainų „lubos“ tanklaiviais gabenamai rusiškai naftai, dėl kurių sutarė ES ir Didžiojo septyneto (G-7) šalys bei Australija.
CREA skaičiavimais, sumažinus kainų „lubas“ nuo 60 iki 25–35 JAV dolerių už barelį, Rusijos pajamos iš naftos eksporto sumažėtų dar bent 100 mln. eurų per dieną.
Centro analitikai taip pat apskaičiavo, kad taikant kitas galimas priemones, pavyzdžiui, griežtinant bausmes už reikalavimų nesilaikymą ir nustatant papildomas sankcijas, šias Rusijos pajamas būtų galima sumažinti dar 200 mln. eurų per dieną.