Daušiškių kapinių koalicija keliasi į Seimą. Šiauliuose pagimdytą aferą šią savaitę įstatymu pradėjo įteisinti Seimo nariai. Šiaulių politikai sugebėjo seimūnus įtikinti įstatymų pažeidimus pridengti atgaline data.
Pritarta pataisai
Šią savaitę Seimas pradėjo vieno iš skandalingiausių Šiaulių valdžios projektų įteisinimo procedūrą.
Po pateikimo pritarta Žmonių palaikų laidojimo įstatymo pataisai, kurioje aptariamas kapinių dydis. Pagal dabar galiojantį įstatymą, negali būti steigiamos didesnės kaip 40 hektarų dydžio kapinės. Seimo nario Valentino Mazuronio pateiktame įstatymo projekte skelbiama, kad šis reikalavimas netaikomas iki 2008-ųjų kovo 1-osios pradėtiems rengti detaliesiems planams.
V. Mazuronis net neslepia, kad įstatymo projektas pritaikytas skandalingai pagarsėjusioms Šiaulių Daušiškių kapinėms. Nes detalusis planas pradėtas rengti tuo metu, kai kapinių dydis dar nebuvo ribojamas. Kadangi Daušiškių kapinėms atriekta apie 60 hektarų, teismai detalųjį planą pripažino neteisėtu.
Prieštarauja teismo sprendimui
Tai, ką teismas pripažino antiįstatymišku, Seimo nariai bando įteisinti keisdami įstatymą atgaline data.
„Neslepiama, kad projektas teikiamas siekiant išspręsti tik Šiaulių mieste susidariusią situaciją, kai rajono Taryba patvirtino akivaizdžiai įstatymui prieštaraujantį detalųjį planą. Projekto pateikimu taip pat siekiama konkuruoti su teisminės valdžios, t. y. Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo 2010-12-16 d. sprendimu“, - teigiama advokato Donato Varno Seimo Sveikatos reikalų komitetui parengtame pasiūlyme. D. Varnas atstovauja Česlovui Kairiui, kuris išsiplėtus kapinėms bei sanitarinei zonai prarado teisę bet ką daryti savo sklype, patenkančiame į sanitarinę zoną.
Seimo nariai įspėjami, kad bandymai atgaline data įteisinti pažeidimus niekuo nepadės, nes detalusis planas prieštarauja ir kitiems teisės aktams, pavyzdžiui, Teritorijų planavimo įstatymui. Tai yra, prakaitas Seime liejamas be reikalo.
Neigiamos dviejų departamentų išvados
V. Mazuronio pateiktą įstatymo projektą į šipulius sutaršė Seimo kanceliarijos Teisės departamentas. Pirma, dėl to, kad įstatymai negalioja atgaline data, antra, detaliojo plano nebus galima tvirtinti, ir trečia, pats projektas – painus ir neaiškus.
„Tenka pastebėti, jog projekto iniciatoriai projekte iš esmės siekia atgalinio veikimo galią turinčio teisės akto priėmimo. Įstatymų galia yra nukreipiama į ateitį, jie paprastai netaikomi tiems įvykusiems teisiniams faktams ir teisiniams padariniams, kurie atsirado iki naujai priimto teisės akto įsigaliojimo“, - skelbiama departamento išvadose. Apie tai ne kartą pasisakė ir Konstitucinis teismas. Detaliojo plano sąlygų sąvadas išduodamas ne ilgesniam kaip trejų metų laikotarpiui. Kaip teigiama departamento teisininkų išvadose, jau praėjo daugiau kaip treji metai, todėl turėtų būti išduotos naujos sąlygos. Be to, išvadose pastebima, kad neaiški projekto nuostatų formuluotė. Kitaip tariant, Teisės departamentas pateikė neigiamas išvadas. Šias išvadas palaikė ir Europos teisės departamentas prie Teisingumo ministerijos.
Muilino smegenis
Seimo posėdžio metu pristatydamas įstatymo projektą buvęs šiaulietis Seimo narys V. Mazuronis nevengė ir patirštinti spalvas. Seimo narius „šiurpino“ dainele, kuri Šiauliuose jau seniai šypseną kelia. Politikas tikino, kad vietos laidoti Šiauliuose liko ne daugiau kaip septyniems mėnesiams.
Panašūs argumentai Šiauliuose skamba pastaruosius penkerius metus, tačiau metams pasibaigus kapinės vis stebuklingai „prasiplečia“. Antai ir dar visai neseniai kalbantis su Savivaldybės vadovais šie neneigė, kad užtrukus planavimo procedūroms metai – ne riba.
Tačiau V. Mazuronis „baugino“: „Deja, kadangi ten yra daug emocijų dėl tokių dalykų, yra įvairių interpretacijų, man atrodo, kad ir savaime taip turėjo būti, bet be šio patikslinimo priiminėjami įvairūs sprendimai, ir bijau, kad Šiauliai neturės kur laidoti žmonių“.
Suvienijo ir opoziciją
Daušiškių afera Seime suvienijo ir valdančiuosius, ir opoziciją. Seimo narys Jurgis Razma, Konservatorių frakcijos vardu paprašė įstatymo pataisą priimti skubos tvarka. Todėl už įstatymo projektą galutinai bus balsuojama birželio 23-iąją, Joninių išvakarėse, kai daugelis bus užsiėmę šventėmis ir planuos ilgąjį savaitgalį.
Už įstatymo projektą po pateikimo balsavo 53 parlamentarai, 1 buvo prieš ir 1 susilaikė.
Iš esamų ir buvusių šiauliečių už Konstitucijai prieštaraujantį įstatymo projektą balsavo pagal partijos sąrašą į Seimą patekęs V. Mazuronis, Rima Baškienė (išrinkta Šiaulių rajone), Šiaulių „Saulės“ rinkimų apygardoje išrinktas Andrius Šedžius. Prieš balsavo Šiauliuose, Dainų rinkimų apygardoje prieš V. Mazuronį laimėjęs Valerijus Simulik. Šiaulių „Aušros“ rinkimų apygardoje išrinktas Edvardas Žakaris bei su valinskininkais Seiman patekęs ir buvusių partiečių išsižadėjęs Laimontas Dinius balsuojant nedalyvavo.
Pakeitė nuomonę
Įstatymo projektą svarstyti Seimui pateikė keturi parlamentarai - V. Mazuronis, Saulius Bucevičius, Laimontas Dinius ir Edvardas Žakaris. Vėliau E. Žakaris savo parašą atsiėmė.
Tą pačią dieną, kai nubalsavo už įstatymo pataisą, Seimo narys A. Šedžius išplatino viešą pareiškimą, kuriame sukritikavo Daušiškių kapinių projektą. Politikas skelbėsi, kad kreipsis į prokuratūrą ir reikalaus restitucijos – kad žemės išpirkimo sandoriai būtų panaikinti, pinigai grąžinti į biudžetą, nubausti pinigus pasisavinę asmenys. Tačiau būsimas kapines vis tiek mato – Daušiškėse.
Aferos istorija
Specialiajame plane naujosioms kapinėms buvo numatyta daugiau kaip 30 hektarų teritorija, tačiau rengiant detalųjį planą išsiplėtė dvigubai.
***
Šiaulių miesto valdžia nusprendė išpirkti sklypus kapinėms – iš viso už 9 milijonus litų.
***
Buvusio Šiaulių mero Genadijaus Mikšio uošvei ir kitiems artimiesiems atiteko beveik milijono litų kompensacija. Artimųjų žemė – viena iš brangiausių, įvertinta kelis kartus brangiau nei tuo metu tokie sklypai kainavo rinkoje.
***
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija konstatavo, kad G. Mikšys supainiojo viešuosius ir privačius interesus, kadangi sprendė artimųjų reikalus, nenusišalino.
***
2010-ųjų pabaigoje Vyriausiasis administracinis teismas nusprendė, kad parengtas kapinių detalusis planas prieštarauja įstatymams. Paaiškėjo, kad išpirkta per daug žemės – maždaug už tris milijonus litų.
Mykolas Deikus