Motinystės ar tėvystės išmokų mažinimas, įvedant vadinamąsias lubas ir išmokant negrąžintą išmokų dalį 2012 m., yra tiesiog antisistemiškas, mano Socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Butkevičius.
Šiuo metu valdantieji diskutuoja dėl motinystės išmokų mažinimo, vadinamųjų išmokų "lubų" įvedimo. Andriaus Kubiliaus Vyriausybė pasiūlė įvesti socialinių išmokų vadinamąsias lubas iki 3,72 tūkst. litų vaikus iki dvejų metų auginančioms motinoms.
Sumažinti socialinių išmokų vadinamąsias lubas vaikus iki 2 metų auginančioms motinoms siūloma nuo rugpjūčio. Toks sprendimas, kaip teigiama, leistų per metus sutaupyti apie 150 mln. litų. Išmokų dydis, jas skaičiuojant pagal gautą atlyginimą, nesikeis, tačiau jos negalės viršyti 3720 litų, neatskaičius mokesčių, arba 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžio. Pasak A. Butkevičiaus, tai yra laikina priemonė, tačiau ji griauna teisėtus motinų lūkesčius.
"Sunkmečiu toks taupymo būdas yra paprasčiausiai nežmogiškas. Seimui pateiktame projekte žadama, kad nesumokėta motinystės socialinio draudimo pašalpos dalis būtų išmokama 2012-2014 metais Vyriausybės nustatyta tvarka. Mūsų, socialdemokratų, nuomone, tokiu būdu problema paliekama spręsti jau kitai Vyriausybei, kuriai ir tektų išmokėti negrąžintą dalį išmokų. Tai yra antisistemiška", - teigia Socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas.
Šiuo metu motinystės atostogos trunka dvejus metus. Pirmaisiais metais motinoms mokama 100 proc., o antraisiais - 85 proc. atlyginimo dydžio išmoka.
Anot A. Butkevičiaus, Vyriausybė mano pagerinsianti motinų padėtį, leisdama joms dvejus metus su įvedamom papildomom "lubom" gauti išmokas, bet kartu dirbti.
"Aš manau, kad krizės akivaizdoje toks sprendimas problemos neišsprendžia. Šiuo metu Lietuvoje milžiniškas nedarbo lygis, todėl motinų galimybė užsidirbti papildomai yra labai maža", - sako Socialdemokratų partijos frakcijos lyderis.
Socialdemokratų nuomone, motinoms (tėvams), norintiems papildomai užsidirbti, bet dirbantiems ne visą darbo laiką dėl vaiko auginimo, motinystės (tėvystės) pašalpa turėtų būti mokama, tačiau jos dydis būtų apskaičiuojamas pagal sumažėjusio dėl ne viso darbo laiko uždarbio dalį. Tokį įstatymą jau buvo įregistravęs Seimo narys Algirdas Sysas, tačiau jo projektas buvo atmestas.
"Sunkmečiu tūkstančiai šeimų patiria materialinius sunkumus. Žmonės jaučiasi nesaugūs dėl savo ateities. Nenuostabu, kad, sumažinus motinystės išmokas, motinos jaustųsi apgautos. Visi žinome, kad, pailginus vaiko priežiūros atostogas, gimstamumas padidėjo 10 proc., todėl, suvokdami, kokia yra šalies demografinė situacija, privalome visais būdais stengtis, kad demografinė padėtis neblogėtų", - teigia A. Butkevičius.