Šio vitamino itin dažnai trūksta vegetarams ir veganams, nes augalai jo neturi ir jis jiems nereikalingas. Tačiau manoma, kad vitamino B12 pakankamai negauna ir vienas iš dešimties vyresnių nei 75 metų amžiaus žmonių, nes senėjantis organizmas tinkamai šio vitamino neįsisavina.
Vitamino B12 trūkumo simptomai neretai pasireiškia aplink akis – pacientai jaučia nemalonų tvinkčiojimą. Šiuo metu turimi moksliniai tyrimai rodo, kad vitamino B12 trūkumą atstatyti lengva.
Tai – esminė maistinė medžiaga, reikalinga raudoniesiems kraujo kūneliams, kurie maistą verčia energija ir palaiko nervų sistemos sveikatą.
Su žemu vitamino B12 kiekiu siejamos komplikacijos dėl jautrumo lytėjimui dažnai pasireiškia galūnėse – dėl ilgalaikės šios medžiagos stokos juntamas galūnių nutirpimas ar peršėjimas. Taip nutinka todėl, kad pažeidžiamas nervus supantis ir saugantis apvalkalas ir prasideda periferinė neuropatija.
Kiti su vitamino B12 trūkumu siejami simptomai yra išsekimas, išblyškimas, svorio kritimas, galūnių tirpimas bei peršintis ir paraudęs liežuvis. Nors nervų pažeidimai paprastai pirmiausia pasireiškia galūnėse, tam tikrus požymius taip pat galima įžvelgti aplink akis, rašo express.co.uk
Tvinkčiojimas akyse ir akių vokų spazmai gali reikšti vitamino B12 trūkumą
„Medical Daily“ įspėja: „Tvinkčiojimas akyse ir akių vokų spazmai gali reikšti vitamino B12 trūkumą“.
Toks nemalonus tvinksėjimas, medicinoje vadinamas akių blefarospazmais, gali pasireikšti akyse arba aplink jas. Tyrimai rodo, kad ši būklė atstatoma – yra įrodymų, kad padeda vitamino B12 papildų vartojimas.
Žurnale „Neurology India“ tyrėjai rašė: „Blefarospazmai gali būti retas vitamino B12 trūkumo požymis, kuris išnyksta su terapija. Blefarospazmų pacientams, nesant kitų akivaizdžių priežasčių, reikėtų tirti vitamino B12 ir homocisteino lygį“.
Autoriai taip pat pabrėžia, kad nors tokia būklė gali būti vitamino B12 trūkumo požymis, tokie atvejai vis dėl reti.
Kaip gydyti vitamino B12 trūkumą
Vitamino B12 natūraliai randama gyvulinės kilmės produktuose, todėl pakankamai žuvies, mėsos, kiaušinių ir pieno produktų valgantiems žmonėms jo trūkti neturėtų. Tiems, kurie šių produktų nevalgo, gali būti skiriami vitamino B12 papildai. Jei organizmas tinkamai neįsisavina šio vitamino per skrandį, taip pat gali būti skiriamos injekcijos.
Vitamino B12 injekcijos yra receptinės. Paprastai jų skiriama šešios, per dvi savaites, nebent pacientui jau pasireiškia neurologiniai simptomai – tokiu atveju jų gali prireikti daugiau. Dažniausiai suaugusiesiems rekomenduojama vitamino B12 vartoti po 1,5 mikrogramo per dieną.
Pastaruoju metu pradėtos akcijos, kurių tikslas – reguliariau tirti žmones ir užtikrinti, kad vitamino B12 trūkumas nepasireikštų. Intraveninis vitamino B12 trūkumo gydymas gali padėti sveiką šios medžiagos lygį organizme išlaikyti ilgesnį laiką.