Prieš Vilniaus apygardos teismą antradienį stojo žinomos prancūzų aktorės Marie Trintignant (Mari Trentinjan) nužudymu įtariamas jos draugas roko muzikantas Bertrand'as Cantat (Bertranas Kanta). Prokurorui perskaičius kaltinamąjį aktą, B. Cantat iš dalies prisipažino kaltas dėl jam pareikšto įtarimo.
B. Cantat prisipažino pernai liepą viešbutyje Vilniuje, kurs jie buvo apsistoję, per konfliktą ranka sudavęs M. Trintignant keturis antausius. Jis tvirtino, kad iki tol nebuvo niekada mušęs jokios moters ar vaiko.
Tačiau ekspertai yra nustatę, kad M. Trintignant galėjo būti suduota ne mažiau kaip 19 smūgių į įvairias kūno vietas, daugiausiai galvą ir veidą. Moteris mirė nuo į galvą suduotų smūgių.
Konfliktas kilo, kai pora bandė aiškintis savo santykius su buvusiomis antrosiomis pusėmis. Tiek B. Cantat, tiek M. Trintignant anksčiau jau buvo sukūrę šeimas, turėjo vaikų.
M. Trintignant Vilniuje filmavosi jos motinos Nadine Trintignant režisuotame televizijos seriale "Koletė" (“Colette”). Po filmavimo vyko lietuvių ir prancūzų vakarėlis, vėliau B. Cantat ir jo gyvenimo draugė buvo nuvykę į butą pas vilnietį Andrių Leliūgą. B. Cantat sakė, kad per pasilinksminimą vartojo alkoholį, tačiau nedaug ir nuo jo tik lengvai apsvaigo.
Kaltinamojo pasakojimu, sugrįžus jiems į viešbutį, jis norėjęs pasikalbėti su M. Trintignant apie jį slėgusias problemas.
"Ji labai keista pasidarė - aš jos neatpažinau. Ji buvo labai pikta. Ji pradėjo įžeidinėti mane, mano žmoną, mano praeitį, mano vaikus", - pasakojo B. Cantat.
Vėliau po konflikto jis sugrįžo prie ant kilimo gulinčios gyvenimo draugės ir pamanęs, kad ji miega, paguldė ją į lovą.
Kaltinamasis tvirtino, kad jo gyvenimo draugė "nuo ryto iki vakaro" rūkė kanapes, vartojo daug įvairių vaistų, taip pat prieš miegą.
B. Cantat sako ilgai ieškojęs paaiškinimo savo veiksmams, kodėl taip įvyko, kodėl jis sudavė M. Trintignant.
Apklausos pradžioje kaltinamasis pasakojo, kad su M. Trintignant susipažino 2002-ųjų liepą jo koncerte. 40-metis B. Cantat yra savo šalyje gerai žinomos roko grupės "Noir Desir" grupės narys.
"Esu muzikantas, tekstų autorius, kūrėjas", - teismui prisistatė Prancūzijos pilietis.
Kalbėdamas apie savo santykius su gyvenimo drauge, jis sakė, kad tai buvo "ypatinga ir nuolat didėjanti meilė". Pora norėjo būti kartu, todėl Marie pernai gegužę atvykus į Lietuvą filmuotis, kartu su ja atvažiavo ir jis, atsisakęs daugybės sumanymų ir projektų.
Bylos nagrinėjimas sukėlė didžiulį užsienio žiniasklaidos susidomėjimą.
Jau prieš 7 val. ryto prie teismo lūkuriavo apie pusšimtis žurnalistų, dauguma jų - užsienio žiniasklaidos atstovai, laukiantys galimybės pateikti į teismo salę, kur vyksta teismo posėdis.
Teisme tvarką prižiūri keli policijos pareigūnai, tarp kurių - Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Sigitas Mecelica.
Dėl būrio žurnalistų teismo darbuotojams, tarp jų ir teisėjams, sunkiai sekėsi patekti į savo darbo kabinetus.
Šiek tiek po 8 val. į teismo posėdžių salę pateko apie 60 žurnalistų, vadinančių save "laimingaisiais", nes už salės durų liko dar kelios dešimtys reporterių, fotografų, televizijos žurnalistų ir operatorių. Vėliau fotografai ir operatoriai buvo įleisti į salę ir paskui, ateinant į salę teisėjams, vėl iš jos išprašyti.
Stebėti teismo posėdžio taip pat atvyko M. Trintignant motina, garsi režisierė Nadine Trintignant, Marie sūnus, B. Cantat tėvai ir grupės "Noir Desir" nariai, Prancūzijos ambasados Lietuvoje atstovai.
Žiniasklaidos atstovai taip pat budėjo ir prie Lukiškių kalėjimo, iš kur į teismo posėdį buvo atvežtas B. Cantat. Salėje už stiklinės pertvaros pasodintas B. Cantat iškart buvo apsuptas fotografų.
9 valandą turėjęs prasidėti teismo posėdis vėlavo maždaug pusvalandį, nes į jį laiku neatvyko vienas iš liudytojų.
Posėdžio pradžioje Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Vladimiras Sergejevas, palaikantis valstybinį kaltinimą, paprašė, kad byla būtų nagrinėjama ne viešame posėdyje, tačiau teisėjų kolegija nutarė šio prašymo nepatenkinti.
Tuo tarpu M. Trintignant šeimos advokatai prašė bylą nagrinėti viešame posėdyje.
B. Cantat teisme gina du Lietuvos advokatai - Leonas Virginijus Papirtis ir Algirdas Matuiza. Nukentėjusiesiems - Trintignant šeimai - atstovauja advokatas Kazimieras Motieka. Teismas nukentėjusių interesams leido atstovauti ir Prancūzijos piliečiui, buvusiam Prancūzijos valstybės sekretoriui teisingumo, užsienio ir ryšių su visuomenės klausimais Georges'ui Kiejmannui (Džordžui Kižmanui).
Salėje sėdi ir teisininkas, kuris teismo procesuose Prancūzijoje ketina atstovauti nužudytosios vaikų interesams.
Jeigu Vilniaus teismas pripažins B. Cantat kaltu, grupės "Noir Desir" dainininkui gresia laisvės atėmimas nuo 5 iki 15 metų.
Kaip nustatė ekspertai, mirtis 41 metų aktorę ištiko pernai vasarą dėl galvos smegenų traumos, kurią patyrė per konfliktą su B. Cantat.
Kaltinamasis savo kaltės dėl draugės žūties niekada neneigė, tačiau jos mirties sako nesiekęs. Jis pats pareigūnams pripažino, kad konflikto metu buvo apsvaigęs, todėl prie kaltę sunkinančių aplinkybių prokuratūra nurodo girtumą.
Tyrimo metu B. Cantat organizme buvo nustatytas alkoholio kiekis, neviršijantis normos, kuris Lietuvoje leidžia vairuoti automobilį. Lietuvoje vairuoti leidžiama, jei organizme alkoholio norma nėra didesnė nei 0,4 promilės.
M. Trintignant, taip ir neatsigavusi iš komos, pernai rugpjūčio 1-ąją mirė Paryžiaus ligoninėje. Tragiškas konfliktas įvyko liepos 27-osios naktį Vilniaus senamiestyje esančiame viešbutyje, kur gyveno ji ir B. Cantat.
BNS