„Šis unikalus reiškinys mus visada glumino – ar tai piligrimų grafičiai ar dar kažkas? O dabar mes gavome retą progą atsakyti į šį klausimą. Mat armėnai atnaujino savo šventąją dalį bažnyčioje, Šv. Elenos koplyčioje. O patekę į švenčiausią jos vietą pamatėme tūkstančius šių unikalių kryžių. Juos ėmėme šifruoti naudodami labai pažangią optinę techniką“, – sako archeologas Amit Re’em.
Kristaus kapo bažnyčia yra laikoma Jėzaus nukryžiavimo ir laidojimo vieta. Ji įprastai šurmuliuoja nuo maldininkų ir dvasininkų, tad tai apsunkimo paslaptingųjų šventųjų ženklų tyrimą. Tačiau bendradarbiaujant su Armėnijos stačiatikių bažnyčia ir pasinaudojant skaitmeniniais fotoaparatais mokslininkams pavyko kryželius įamžinti, palyginti ir atkurti trimatį jų vaizdą.
„Optinės technikos pagalba pamatėme, kad visų kryžių gylis – vienodas. Kadangi mūsų tyrimai – ankstyvojoje stadijoje, kol kas manome, kad juos darė du ar trys menininkai. Tačiau ne vienas žmogus. Tai nėra grafitis – greičiau kažkas, ką suorganizavo bažnyčia. Tarkime, jūs esate armėnų piligramas, apsilankėte koplyčioje Kristaus kapo bažnyčioje. Sumokate pinigus ir už jūsų ar šeimos sielą išraižomas kryžius pačioje švenčiausioje krikščionių vietoje pasaulyje“, – teigia jis.
Dabar tokiam tyrimui – itin palankus laikas, mat dėl pandemijos į ją negali užklysti būrys turistų.