Užsienio ekspertai liepė į gatvę išmesti dar tūkstantį specialistų, kasdien prižiūrinčių elektros tinklus, o už tai Energetikos ministerija auditoriams atseikėjo 800 tūkst. litų honorarą.
Praėjusią žiemą Vyriausybė pristatė savo veiklos šiais metais prioritetus – kovą su nedarbu ir valstybės valdymo modernizavimą.
Tačiau nedarbas tik toliau didėjo, o socialiai garantuotų valdininkų armija, gyvenanti iš vis mažiau Lietuvoje liekančių mokesčių mokėtojų kišenės, nė kiek nepraretėjo.
Tūkstantis bedarbių
Tuo tarpu energetikos ministras Arvydas Sekmokas džiūgauja, kad už 860 tūkst. litų pavyko nusamdyti užsienio auditorius, galinčius pertvarkyti šalies energetikos ūkį.
Šio išlaidavimo pasekmės jau akivaizdžios – prie 300 tūkst. Lietuvos bedarbių gretų prisijungs dar tūkstantis.
Tai – bendrovių VST ir RST, „Lietuvos elektrinės“ darbuotojai, kuriuos auditoriai nurodė atleisti nuo kitų metų sausio 1–osios.
„Kuo energetikos įmonės dirbs efektyviau, tuo vartotojai mažiau mokės už elektrą“, – vakar sakė ministras A.Sekmokas, suprantantis, kad strateginės ūkio šakos pertvarka tėra žmonių atleidimas iš darbo.
„Minus tūkstantis žmonių Lietuvos energetikoje yra plius tūkstantis išeitinių išmokų, bedarbių ir emigrantų“, – kiek kitaip optimizavimo plano pasekmes supranta Lietuvos energetikos darbuotojų profesinių sąjungų federacijos pirmininkas Juozas Neverauskas.
Vakar prie Energetikos ministerijos atėję piketuoti energetikų profsąjungų atstovai ir nesitikėjo, kad su jais bent išeis pakalbėti ministras A.Sekmokas. Žmonės tikino, kad jie nelabai ir supranta, kuo šis asmuo užsiima ministerijoje.
„Energetika yra viena labiausiai reglamentuotų veiklų, bet ką veikia A.Sekmokas, mes nesuprantame, – „Respublikai“ teigė bendrovės VST Kauno regiono jungtinės darbininkų profsąjungos pirmininkė Dalia Vilimaitė. – Nuo pavasario tik girdime gerai išmoktą ministro maldą apie misijas, vizijas, 40 mlrd. litų vertės strategiją ir nieko daugiau. Jis net nežino, kas vyksta jo kuruojamoje srityje“.
Piketuotojai prie A.Sekmoko durų reikalavo stabdyti, jų manymu, nepagrįstai didelį darbuotojų skaičiaus mažinimą bendrovėse VST, RST ir „Lietuvos elektrinė“.
Energetikų profsąjungos sunerimo, kad, atleidus iš darbo apie tūkstantį žmonių, 1,5 mln. klientų teks aptarnauti likusiems dirbti, kuriems didesni atlyginimai nežadami.
Energetikų profsąjungų vadovas Juozas Neverauskas perspėjo apie grėsmes, kai Lietuva liks be energetikų („Respublikos“ muotr.)
Auditoriai slėpėsi
„Sujungus skirstomuosius tinklus – VST ir RST, darbo netektų apie 600 žmonių. Dar apie 380 būtų išvaryti reorganizavus visą energetikos sektorių, – „Respublikai“ sakė J.Neverauskas. – Mūsų specialistai nemato jokio tokios pertvarkos efekto, o tik grėsmes. Savaime aišku, kad strateginė šaka liks be specialistų, o tai yra itin pavojinga bet kokios stichinės nelaimės atveju.
Juk kalbama apie tuos, kurie dirba pastotėse, tvarko elektros linijas, avarijų padarinius. Baisu, bet tokiems atvejams neliks net rezervinio personalo ir tai palies ne kurį nors vieną regioną, o visą Lietuvą. Žinoma, kad už profesionalius energetikus dirbs kokios nors firmelės, tačiau jau tikrai už kitus pinigus, o sąskaitos atsisuks prieš vartotoją“.
J.Neverauskas „Respublikai“ atskleidė, kad ilgai nepavyko į susitikimą prisikviesti energetikos sektoriaus optimizavimo planą už 860 tūkst. litų rengusių auditorių iš tarptautinės bendrovės „Ernst&Young“, o vėliau apskritai paaiškėjo, kad jų atliktas darbas kvepia skandalu.
„Gal tik prieš pusantro mėnesio toks susitikimas įvyko. Atėjo pora vaikinų, kurie mums pranešė tik porą skaičių. O informacijos personalo išteklių, technologinių galimybių skaičiavimų, pasirodo, ir nėra, – teigė J.Neverauskas. – Ėmėme kalbėti su energetikos įmonių darbuotojais, kurie pasakė, kad jokie ekspertai auditoriai pas juos net nesilankė. Tuomet „Ernst&Young“ auditoriai jau nebeslėpė, kad jų darbas buvo palyginti Lietuvos ir Slovakijos bei Švedijos energetikos įmonių efektyvumą.
Toliau – dar įdomiau. Auditoriai teigė, kad per penkerius metus po energetikos ūkio reorganizacijos bus sutaupyta apie 50 mln. Tiesa, dabar apie 30 mln. litų jau reikės išleisti išeitinėms kompensacijoms“.
Liepia dingti gražiuoju
Užsienio buhalterių parengtas valstybės energetikos sistemos optimizavimas jau veikia. J.Neverauskas tikino, kad prieš kelias savaites energetikos įmonių administracijos gavo griežtą nurodymą iš A.Sekmoko ministerijos mesti darbuotojus iš darbo. Ir tai siūloma daryti žmonėms pačiu nenaudingiausiu būdu.
„Žmonės spaudžiami išeiti šalių susitarimu, o tai reiškia, kad jie net nebus registruoti Darbo biržoje tiek mėnesių, kokią išeitinę kompensaciją gavo. Dar keisčiau – bus paliktos atviros darbo vietos, į kurias galbūt pateks savi, – svarstė J.Neverauskas. – Jeigu žmonės būtų atleidžiami pagal Darbo kodekso 129 straipsnį, kuris skelbia apie darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva, nesant darbuotojo kaltės, jie gautų tas pačias kompensacijas ir galėtų iškart eiti į Darbo biržą“.
Energetikos ūkio pertvarka jau peržengia ir moralės ribas. Kaune bandyta iš darbo išmesti vėžiu sergančią VST darbuotoją bei šaltkalvį–elektriką, auginantį net penkis vaikus.
„Kai kuriuos tokius žmones mums dar pavyko apsaugoti, tačiau nekyla abejonių, kad vietoj jų gatvėje atsidurs sveiki ar tik ketinantys kurti šeimas, – „Respublikai“ sakė VST Kauno regiono profsąjungų lyderė D.Vilimaitė. – Mes savo akimis matome, kaip užsieniečių auditorių dėka žlugdoma normali, dirbanti, sunkiai vaikus auginanti šeima. Nežinia, kas per šią pertvarką atsitiks mažesniuose miesteliuose, kur energetikai negaus jokio darbo“.
Iš Lietuvos energetikos įmonių prieš porą metų jau buvo atleista apie 1,5 tūkst. darbuotojų. Kiekvienas naujas šeimininkas, ateinantis į pelningai dirbančias energetikos įmones, pasak D.Vilimaitės, pažintį su kolektyvu jau tradiciškai pradeda klausimu: „Kodėl jūsų čia tiek daug?“
Informacija
2001 metais Ūkio ministerija sudarė „Lietuvos energijos“ reorganizavimo koordinacinę komisiją ir pasikvietė užsienio patarėją Kanados banko „CIBC World Markets“ vadovaujamą konsorciumą.
Ekspertai turėjo pasakyti, kaip valstybei pasielgti su „Lietuvos energija“, kontroliavusia elektros energijos gamybą, perdavimą ir paskirstymą.
Kanadiečiams pažadėtas ir solidus atlyginimas – milijonas JAV dolerių, bet po metų jie pareiškė, kad Vyriausybė jiems moka per mažai. Negavę papildomų 2 mln. dolerių, kanadiečiai nutraukė sutartį su Lietuva ir dingo.
Po naujo konkurso už solidžius pinigus padėti stengėsi vieno Prancūzijos banko analitikai ir tarptautinės audito bendrovės „Arthur Andersen“ padalinys Lietuvoje.
Ši buhalterių brigada ir pagimdė idėją išskaidyti šalyje veikusį elektros skirstymo tinklą į du. Taip atsirado RST ir VST.
Šiandien Lietuvoje veikiančiam ir energetikos sistemą pertvarkančiam „Ernst&Young“ padaliniui vadovauja Jonas Akelis.
J.Akelis prieš dešimtmetį dirbo auditorių kompanijoje „Arthur Andersen“, liepusioje išskaidyti skirstomuosius tinklus į RST ir VST, kuriuos dabar auditoriai, prisidengę kita vėliava, siūlo sujungti.
Julius GIRDVAINIS