Vyriausybė negali nusišalinti nuo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kontrolės, teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas. Pasak jo, premjero Algirdo Brazausko “pasamprotavimus” apie STT veiksmus turėtų pakeisti aiški Vyriausybės pozicija.
Interviu savaitraščiui "Veidas" A. Sadeckas sakė nesutinkantis su teiginiu, kad Seimas ir politikai nekontroliuoja specialiųjų tarnybų.
"Tačiau turime kalbėti apie parlamentinės kontrolės veiksmingumą. Problema - reiklumas, aiškios politinės pozicijos suformavimas. Ir - realios poveikio specialiosioms tarnyboms priemonės, su kuriomis mes turime išsireikalauti, kad specialiosios tarnybos įgyvendintų tuos tikslus, kuriuos joms numato ir suformuluoja Seimas", - sakė A. Sadeckas.
Komiteto pirmininko nuomone, itin svarbu, kad šiuo klausimu būtų reikli prezidento, Seimo pirmininko ir Vyriausybės vadovo pozicija.
"Tuo tarpu iš Vyriausybės pusės vengiama kištis į šiuos reikalus sakant, esą šios tarnybos pavaldžios prezidentui ir Seimui, todėl Vyriausybė nematanti galimybės daryti įtakos specialiųjų tarnybų veiklai", - pabrėžė A. Sadeckas.
Parlamentaro teigimu, daryti įtaką šiai veiklai Vyriausybė gali keldama specialiosioms tarnyboms uždavinius, telkdama pajėgas, koordinuodama jų veiklą.
"Nepamirškime, kad Konstitucija numato Vyriausybės atsakomybę už viešąją tvarką ir valstybės saugumą. Štai čia ir reikia kalbėti apie aiškią poziciją, o ne pasamprotavimus, pamąstymus, pastebėjimus ar nusistebėjimus", - aiškino A. Sadeckas.
Premjeras Algirdas Brazauskas pirmadienį pareiškė, kad skandalas dėl galimos kai kurių Seimo narių korupcijos yra "didelė partijų kompromitacija be pagrindo", kuri nežinia kam naudinga. A. Brazauskas atsisakė vertinti STT vadovo Valentino Junoko veiklą motyvuodamas tuo, kad tai nėra jo kompetencija.
STT atskaitinga prezidentui ir Seimui. STT direktorių penkerių metų kadencijai Seimui pritarus skiria prezidentas.
Lietuvą jau daugiau nei mėnuo krečia numanomos politinės korupcijos skandalas, susijęs su partijų finansavimu iš verslo struktūrų.
STT, taip pat ir jos vadovas sulaukė visuomenės ir politikų kritikos už tai, kad likus vos kelioms dienoms iki antrojo prezidento rinkimų turo surengė dokumentų poėmius keturių pagrindinių šalies partijų būstinėse.
Po šio skandalo teisėsaugininkai pateikė parlamentui dokumentus apie įtariamą kelių Seimo narių korupciją ir tris jų paprašė patraukti baudžiamojon atsakomybėn.
Seimui nesutikus to padaryti, Generalinė prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą, o trys parlamentarai - Vytenis Andriukaitis, Vytautas Kvietkauskas ir Arvydas Vidžiūnas - atsisakė Seimo nario mandato. Parlamentarų veiksmus vertinusi Seimo Antikorupcijos komisija pasiūlė teisėsaugininkams atnaujinti ikiteisminį tyrimą.
V. Junokas STT vadovu paskirtas 2000-aisiais, per pirmąją V. Adamkaus kadenciją.
BNS