Didieji Lietuvos energetiniai projektai nėra grindžiami apgalvota strategija ir ekonominiais skaičiavimais, mano Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas ir politologas Antanas Kulakauskas.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras, teiksiantis ekspertinę paramą energetinio saugumo klausimais, veiks Vilniuje. Jis kuriamas prie Užsienio reikalų ministerijos veikiančio Energetinio saugumo centro bazėje.
A. Kulakauskas, sakė: „NATO sąjungininkai už energetinį saugumą prisiima politinę atsakomybę, o mes turėsime teikti politinę ir ekspertinę informaciją, susijusią su saugumo (energetinio, – Balsas.lt) problemomis. <...> Projektas yra energetinio saugumo metodikos, pačios metodikos parengimas. Aišku, metodiką gali parengti tirdamas realius dalykus, o ne į lubas žiūrėdamas. Galima tai daryti su kitais panašias centrais, bet jie nėra linkę dalytis informacija.“
Be kita ko A. Kulakauskas taip pat kritikavo valdžios požiūrį didžiuosius Lietuvos energetinius projektus (naujos atominės elektrinės statyba, suskystintų dujų terminalas ir kt.). „Tai yra politinis sprendimas, kuris strateginiais ar ekonominiais argumentais nėra grindžiamas. Yra tik versijų, kurias reikia tikrinti. Gal jie (Energetikos ministerija, – Balsas.lt) ten kažką darė, bet netikiu. Nėra kam daryti. Kai pasamdomi neva nepriklausomi ekspertai, kurie finansuojami iš projekto, kuriam įvertinti yra pasamdyti - truputį juokinga“, – sakė politologas, komentuodamas situaciją, kad energetiniai įstatymai ir sutartys Seimą pasiekė anksčiau už nacionalinę energetinio saugumo strategiją.
Visą A. Kulakausko komentarą galite išklausyti čia:
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras oficialiai bus įsteigtas antradienį, steigimo dokumentai pasirašyti JAV. Premjeras Andrius Kubilius šiandien interviu Lietuvos radijui sakė, kad naujo centro patvirtinimas rodo, kad Lietuvos pastangos ir patirtis siekiant energetinio saugumo įgyja tarptautinį pripažinimą ir gali pasitarnauti platesnei pasaulio bendruomenei.
„Mums, skiriantiems labai daug dėmesio mūsų šalies, viso Baltijos regiono energetinio saugumo reikalams, tai, kad toks NATO centras veiks Vilniuje, suteikia papildomų paskatų šioje srityje dirbti dar intensyviau. Tą patirtį, kurią mes esame patys sukaupę, pertvarkydami savo energetikos reikalus, išvaduodami savo energetiką iš priklausomybių nuo senų sovietinių sistemų, galėtume panaudoti ir gerokai platesnės bendruomenės reikalams“, – kalbėjo premjeras.
Pasak premjero, NATO visose savo doktrinose energetikos reikalus laiko vienu iš labai svarbių saugumo dalykų.
NATO Energetinio saugumo kompetencijos centras steigiamas šiuo metu Lietuvoje veikiančio Energetinio saugumo centro prie Užsienio reikalų ministerijos (URM) pagrindu išplečiant pastarojo veiklą, pertvarkant jį į NATO kompetencijos centrą ir suteikiant jam NATO tarptautinės karinės organizacijos statusą.
URM reiškia viltį, kad šį statusą NATO Šiaurės Atlanto taryba kompetencijos centrui suteiks iki šių metų pabaigos ir taip užbaigs formalias akreditavimo procedūras.