Susirūpinęs dėl Seimui pateiktų socialinių įstatymų pataisų Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Butkevičius teigia, kad valdantieji jaučiasi tarsi dievai - ką nori, tą trumpina, ką nori, tą pailgina.
"Panašu, kad valdantieji jaučiasi tarsi dievai, ką nori, tą trumpina, ką nori, pailgina, pamažina ar padidina, nekreipdami dėmesio į neigiamas socialines ir ekonomines pasekmes. Tai gal gelbėdami demografinę šalies padėtį konservatoriai pailgins ir reprodukcinį žmogaus periodą?", - trečiadienį spaudos konferencijoje ironizavo Socialdemokratų partijos lyderis A. Butkevičius.
Jo nuomone, Lietuva dar nepasiruošusi pensinio amžiaus ilginimui. "Nesugebantys susidoroti su sunkmečiu ir užkamšyti besiplečiančių biudžeto skylių konservatoriai užsimojo ilginti ir pensinį amžių. Iš esmės mintis nėra prasta, tačiau Lietuva tam dar nepasiruošusi. Sunkmetis - netinkamas laikas tokiam žingsniui. Juk darbo neturintys vyresnio amžiaus žmonės pensijos laukia tarsi išganymo. O ir jaunimui dar labiau sumažėtų galimybės įsidarbinti, jei į pensiją žmonės išeitų vėliau", - teigė A. Butkevičius.
Politiko nuomone, taupymo našta vėl guls ant paprastų žmonių pečių. Nors valdantieji deklaruoja, kad rūpinasi šeima, tačiau nauji siūlymai, A. Butkevičiaus įsitikinimu, tėra dar vienas konservatorių išpuolis prieš šeimą.
LSDP frakcijos seniūno teigimu, socialdemokratų Vyriausybė galvojo, kaip sudaryti kuo geresnes sąlygas motinoms pačioms auginti savo vaikus.
"Viena priežasčių, kodėl buvo ryžtasi ilginti motinystės (tėvystės) atostogas, didinti išmokas ir vadinamuosius "vaiko pinigus", buvo per mažas lopšelių-darželių tinklas. O dabar panašu, kad valdantieji rengiasi užkirsti mamoms visas galimybes ir pačioms auginti vaikus, ir vesti į darželį. Mat Vyriausybė užsimojo darželiams įvesti "krepšelius", tačiau neteisingai sudėjo akcentus, sakydama, kad tai padidins jų prieinamumą. Socialdemokratų nuomone, bus atvirkščiai - krepšeliai sumažins galimybes lankyti ikimokyklines įstaigas mažesnių pajamų šeimų vaikams.
A. Butkevičiaus nuomone, "krepšeliai" bus naudingi tik privačioms ikimokyklinio ugdymo įstaigoms, o tai nuo pat mažens nesuteiks visiems vienodų galimybių.
"Juk siūloma, kad vadinamieji "krepšeliai" padengtų tik pusę darbo dienos laiko, o tai reiškia, kad už kitas 4 val. turės susimokėti šeima. Akivaizdu, kad mokestis už darželį tėvams nemažėtų, o tik didėtų", - sako parlamentaras.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi socialdemokratė doc. Giedrė Purvaneckienė sakė, kad diskutuodami apie darželių "krepšelizaciją" ikimokyklinių įstaigų vadovai mano, kad valstybė pridės tą "krepšelį" prie to, ką savivaldybės jau turi.
"Iš tiesų reforma reiškia, kad tai, ką savivaldybės skiria "krepšeliams", bus atimta, o paskui centralizuotai išdalyta kaip dotacija. Kitaip tariant, grąžins tik tiek lėšų, kiek užtektų sumokėti už pusę darbo dienos. Žmonės galvoja, kad valdžia nori padaryti gerą darbą ir duoti papildomų pinigų, bet yra atvirkščiai", - sako G. Purvaneckienė.
LSDP švietimo komiteto pirmininkas, doc. Rimantas Vaitkus sako, kad konservatorių Vyriausybės puolimas prieš šeimą vyksta ir kitose srityse, pavyzdžiui, per planuojamą įvesti neformalaus ugdymo "krepšelį".
"Tokiu pačiu principu kiekvienam vaikui bus paskaičiuotos tam tikros lėšos, išimamos iš savivaldybių biudžetų, o vėliau bus grąžinamos centralizuota tvarka, įskaitant privačias mokyklas. Savivaldybės nefinansuodavo privačių mokyklų, o dabar dalis lėšų nueis į privatininkų rankas, todėl arba savivaldybės, arba tėvai turės kompensuoti prarastą lėšų dalį. Savivaldybės turės mažiau laisvių, planuodamos savo biudžetus. Mano supratimu, merai turėtų nesutikti su tokiu lėšų perskirstymu, kai švietimo lėšos yra privatizuojamos", - mano R.Vaitkus.