Poilsis
1. Kokybiškai išsimiegokite. Miego kokybė lemia ne tik žmogaus fizinę savijautą, bet ir psichologinę būklę. Jei per darbus šiam malonumui tegalite skirti vos keletą valandų, bent per atostogas leiskite sau išsimiegoti pakankamai. Specialistai pataria prieš miegą gerai išvėdinti kambarį, atsipalaiduoti, negerti kavos ir per daug neprisivalgyti. Be to, patartina atsikratyti įpročio rytais atidėlioti žadintuvo signalą vėlesniam laikui – tai tik sutrikdo miego ciklą ir visiškai nesuteikia papildomo poilsio, ypač atostogų metu.
2. Nepamirškite kasdienės mankštos įpročių. Per atostogas nepamirškite skirti laiko ir sportui – 30 minučių aktyvi fizinė veikla ne tik prablaškys negatyvias mintis ir leis atsikratyti papildomų kilogramų, bet ir padės išvengti širdies bei kraujagyslių ligų. Jei jūsų netraukia treniruotės sporto klube, skirkite keletą minučių pasivaikščiojimui paplūdimiu ar miško takeliais, plaukiojimui jūroje ar ežere, bėgiojimui parke, šokiams ar pasivažinėjimui dviračiu.
3. Pamirškite stresą. Atostogų metu bent keletą minučių kasdien skirkite atsipalaidavimui – tam puikiai tinka meditacija, specialūs relaksacijos pratimai, pasivaikščiojimas gamtoje ar tiesiog maloniai praleistas laikas skaitant mėgstamą knygą. Specialistai pataria kuo dažniau skanauti riešutus ar bananus, kurie padidina vadinamojo laimės hormono – serotonino – išsiskyrimą.
Sveikata
4. Skirkite laiko vizitui pas ginekologą. Gydytojai tvirtina, kad kiekviena moteris, net ir neturėdama jokių nusiskundimų, bent kartą per metus turėtų profilaktiškai apsilankyti pas savo gydytoją ginekologą. Vasaros laikotarpis, kai atostogaujate ir nesate apsikrovusi darbais, yra pats tinkamiausias metas tiems tyrimams, kuriuos dėl laiko trūkumo vis atidėliojate. Profilaktinių patikrinimų metu gydytojas gali laiku pastebėti įvairių negalavimų užuomazgas ir, jei reikia, nukreipti atlikti išsamius mažojo dubens magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimus, leidžiančius tiksliai nustatyti ligą ir nedelsiant pradėti jos gydymą.
5. Pasitikrinkite krūtis. Nors kasmet diagnozuojama tūkstančiai naujų krūties vėžio atvejų, ankstyva diagnostika padeda vis daugiau moterų įveikti šią ligą. Per atostogas nepatingėkite užsiregistruoti apžiūrai ir skirkite laiko atlikti mamografijos arba krūtų MRT tyrimą. Apsaugokite savo artimas moteris – paskatinkite išsitirti ir savo mamą, seserį ar bičiules.
6. Aplenkite eiles ir atlikite svarbius tyrimus. Vasarą medicinos įstaigose sumažėja laukiančių pacientų eilės, tad specialistai pataria taupyti laiką ir norimus tyrimus atlikti būtent šiuo metu. Jei kyla bent menkiausių įtarimų dėl sveikatos būklės, nenumokite į juos ranka. Kartais tik pasitikrinti kraujo neužtenka – jei kamuoja rimtesni negalavimai ar dvejonės dėl savo sveikatos, pasinaudokite galimybe vasaros metu greičiau atlikti viso kūno MRT – neinvazinę patikrą, kurios metu matomi viso kūno ir organų vaizdai.
Maistas
7. Nepamirškite papusryčiauti. Jei darbo dienomis valgyti rytais nenorite ar nespėjate, pabandykite šį įprotį išsiugdyti atostogų metų, kai turite daugiau laiko ir galite neskubėdama pasimėgauti skaniu maistu. Jei dieną pradedame tuščiu skrandžiu, ima trūkti jėgų, mažėja cukraus kiekis kraujyje, organizmas pradeda kaupti atsargas, lėtindamas medžiagų apykaitos procesus. Dietologai rytais pataria rinktis lengvą, tačiau jėgų suteikiantį maistą: šviežius vaisius ir daržoves, dribsnius, neriebų pieną ar jogurtą, pilno grūdo duoną, virtą kiaušinį.
8. Mėgaukitės šviežiais vaisiais. Kada daugiau, jei ne per vasaros atostogas, galima pasimėgauti tokia gausybe ką tik prisirpusių uogų, šviežių vaisių ir daržovių? Tai ne tik puikus pasirinkimas pusryčių stalui, bet ir tinkamas bei skanus pavakarių užkandis. Toks maistas aprūpina organizmą būtiniausiais vitaminais, mikroelementais, skaidulinėmis medžiagomis ir antioksidantais, apsaugančiais nuo vėžinių susirgimų bei širdies ir kraujagyslių ligų.
9. Gerkite pakankamai vandens. Norint palaikyti gerą savijautą, svarbu išgerti pakankamai vandens – jis ne tik padeda atstatyti skysčių pusiausvyrą, bet ir gerina virškinimą, miegą, didina darbingumą. Labai svarbu, kad organizmui vandens nepritrūktų tada, kai kamuoja vasaros karščiai, todėl, ypač jei per atostogas keliaujate, patariama po ranka visada turėti vandens buteliuką. Dietologai ragina gerti gryną vandenį arba pagardinti jį citrina, tačiau nederėtų jo pakeisti saldžiais gaiviaisiais gėrimais.