1. Įvairiausi dydžiai – nuo mažiausio iki XXL
Nuo lėkštės dydžio, aukštų, bet siaurų, žemų ir plačių, iki miniatiūrinių ar vieno kąsnio – kiekvienas renkasi pagal skonį. Tačiau, anot šefo Jono Jonušo, populiariausi išlieka klasikinio dydžio: „Nors dažniausiai valgomi standartiniai mėsainiai, mėgstami ir mažesni – taip vadinami vaikiško dydžio. Didelius renkasi tie, kurie nori pramogos – jiems tai savotiškas iššūkis, suteikiantis geras emocijas. O restoranai į meniu įtraukia mažesnio dydžio, nes patogiau valgyti. Vietoj vieno kąsnio sumuštinukų, juos galime pamatyti ir per įvairias šventes, netgi vestuves.“
2. Vis daugiau vietos plėšytai mėsai
Pastaraisiais metais vis daugiau dėmesio sulaukia plėšyta mėsa, o patiekalai su ja populiarumo nepraranda iki šiol. Nors klasikinis mėsainis yra patiekiamas su kokybiškos jautienos paplotėliu, vis daugiau restoranų bei kavinių siūlo su plėšyta kalakutiena, vištiena, kiauliena ar jautiena. Toks paruošimo būdas reikalauja daug laiko, tačiau puikiai įsiliejo į greito maisto kultūrą.
„Tikrai skanūs mėsainiai ir su plėšyta jautiena. Po kelių metų pertraukos, visai neseniai teko valgyti tikrai puikiai paruoštą. Puiku, kad plėšyta mėsa išlieka populiari ir vis dar yra gebančių nustebinti, nes tai nėra lengviausias jos paruošimo būdas. Čia iškyla ne vienas niuansas – mėsa neturi būti sausa, reikia tinkamai parinkti ir kitus mėsainio ingredientus, kad skonis susilygintų“, – sako šefas J. Jonušas.
3. Juodos, apvalios ir kvadratinės bandelės – duoklė klasikai
Nors kai kuriuose prekybos centruose tik pastaruoju metu pradeda atsirasti juodos spalvos bandelės, prieš keletą metų sparčiai užsienyje išplitusi spalvoto maisto mada kelio į lietuvių širdis dar neprasiskynė. Net sveikuoliškos, sudėtyje turinčios bulvių ar kvadratinės nenustelbė mėgiamiausios klasikos ir populiariausia vis dar išlieka „Brioche“ bandelė.
4. Tarp populiariausių garnyrų – bulvytės ir karamelizuoti svogūnai
„Viking The Chef“ šefas Vylius Blauzdavičius sako, kad su garnyrais per daug nereikėtų eksperimentuoti, o lietuviai ir čia išlieka konservatyvūs bei dažniausiai renkasi klasikinį variantą – bulvytes. Štai jos būna įvairiausios: saldžios, skrudintos, supjaustytos pailgai ar skiltelėmis: „Tai yra visiška klasika, kuri nenusileidžia naujovėms. Kaip atrodytų, jei bandytume eksperimentuoti su cepelinų padažais ar įdarais? Yra patiekalas, jis turi savo pagrindines sudedamąsias dalis, su kuriomis kai kuriais atvejais geriau neeksperimentuoti, bet visuomet atsiranda bandančių.“
Lietuviai nepamiršta ir padažų – juos renkasi kone visuomet ir pačius įvairiausius, pavyzdžiui, klasikinius, aštrius, „BBQ“ ar švelnesnius. Priprato ir prie karamelizuotų svogūnų, su kuriais mėsainių tikrai nevengia.
5. Išlieka ir klasikinis duetas su gėrimais
Kai prie mėsainių vien tik garnyro neužtenka, dažnas renkasi ir tinkančius gėrimus. Anot „Vilkmergės“ someljė Vidmanto Čičelio, klasika išlieka ne tik jautienos mėsainis, bet ir jo derinys su nealkoholiniu alumi. Tai vienas iš tinkamiausių ir populiariausių gėrimų prie šio patiekalo, mat rūšių įvairovėje nesunkiai atrandamas prie skirtingos mėsos tinkantis variantas.
„Norint išrinkti tinkamiausius gėrimus, nereikia kiekvienam būti aukščiausio lygio ekspertu, svarbu nepersistengti ir lietuviai tą žino. Prie riebesnių renkasi kartesnius, o prie mėsainių su paukštiena – šviesesnius ir lengvesnius gėrimus. Nors būdami pakankamai konservatyvūs, išbandyti skirtingus skonių derinius ryžtasi vis dažniau“, – įžvalgomis dalinasi „Vilkmergės“ someljė Vidmantas Čičelis.
6. Gamina ir patys namuose
Mėsainiai tampa ne tik greitu užkandžiu kavinėje per pietus ar gurmaniška vakariene restorane. Vis daugiau lietuvių jų kepimą išbando ir namuose ar iškylaudami gamtoje. Tuo labiau, kad receptų ir aukščiausios klasės produktų pasirinkimų šiandien galima atrasti pačių įvairiausių. Pradedantieji renkasi klasikinius mėsainius, nes juos paruošti nėra taip sudėtinga. Entuziastai nebijo eksperimentuoti ir gamina netgi su elniena.