Bet tai dar ne pabaiga. Rbc.ru apklausė Rusijos verslininkus ir įvairių sričių specialistus, kurie 2016 – iems metams prognozuoja dar didesnį kainų šuolį. Į apklausos sąrašą nepakliuvo mobilaus ryšio, interneto ir nekilnojamo turto kainos, kurios pasak nekilnojamo turto agentų ir paslaugų tiekėjų, atvirkščiai, bene vienintelės – gali kristi.
Maisto produktai per šiuos metus Rusijoje pabrango 10–15 proc. Nepaisant infliacijos ir rublio nuvertėjimo maisto produktų kainų pokytį pagrinde lems įvestas pravažiavimo mokestis sunkvežimiams, sveriantiems daugiau negu 12 tonų. Dėl šios priežasties padidės transportavimo išlaidos, tad natūralu, kad kils ir produktų kaina.
Be to, kitų metų antrame pusmetį gali kilti žuvies kainos dėl naujai įvedamų mokesčių žvejams. Dar spalio mėnesį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nurodė valstybės Dūmai iki liepos 1 dienos pateikti teisės aktų pasiūlymą dėl mokesčio tarifo didinimo vandens biologinių išteklių naudojimui nuo 15 iki 100 proc.
„Jei vyriausybė nuspręs mokėti papildomai nuo 3 ar 5 rublių už vieną kilogramą sugautos menkės, tuomet ji pabrangs 2 – 3 proc., o silkė net 15 proc.“ – prognozuoja Rusijos žuvininkystės įmonių ir eksportuotojų asociacijos prezidentas Aleksandras Fominas. „Kuo žuvis pigesnė, tuo tuo didesnis bus kainų augimas“ – mano jis.
„Grikių, kukurūzų ir duonos kainos toliau auga dėl infliacijos, kiti veiksniai to neįtakos“ – rbs.ru portalui pasakojo „SovEkon“ centro vykdantysis direktorius Andrėjus Sizovas. Nacionalinės pienų gamintojų sąjungos pirmininkas Andrėjus Danilinko pritaria jo nuomone pridurdamas, kad dėl tos pačios priežasties brangs ir pieno produktai.
Anot žemės ūkio rinkodaros instituto direktorės Elenos Turinos, vaisių ir daržovių brangimą skatins infliacija ir rublio nuvertėjimas. „Rusijos sankcijos Turkijai tam įtakos neturės. Po Naujų metų sumažės vartojimo poreikis, tačiau tiekėjai ir mažmenininkai susitaikys su situacija ir galės sukontroliuoti savo išlaidas“ – mano ji. Tačiau dar lapkričio mėnesį rbc.ru portalui E. Turina kalbėjo, kad Rusijai uždėjus sankcijas turkiškiems vaisiams ir daržovėms, jų kaina kiltų 20 – 25 proc.
Vištienos ir kiaulienos kainos gali ir pigti ir brangti, bet ne daugiau 10 proc. intervale. „Kitais metais Rusija tikisi padidinti kiaulienos ir paukštienos gamybos apimtis, iš pradžių tą padarys didieji rinkos žaidėjai, vėliau jų pavyzdžiu pasieks ir smulkios įmonės. Tai bus vienintelė kainų kilimo priežastis“ – mano Rusijos mėsos asociacijos pirmininkas Sergėjus Juškinas.