„Jei pastebėjote bet kokius pokyčius, jums būtinai reikėtų pasirodyti savo šeimos gydytojui“, - atskleidė sveikatos specialistė Claire Knight.
„Daugelis simptomų būna susiję su paprastais ir itin lengvai pagydomais sutrikimais, tačiau geriau juos nustatyti, nei vėliau gailėtis to nepadarius.“
Priklausomai nuo situacijos, jūsų šeimos gydytojas gali liepti atvykti pakartotiniam patikrinimui, išrašyti siuntimą pas specialistą ar liepti pasidaryti tam tikrus tyrimus.
„Vėžiu susirgti gali bet kas, tačiau ši liga dažniau diagnozuojama vyresnio amžiaus žmonėms. Beveik 9 iš 10 šios ligos atvejų nustatomi vyresniems nei 50 metų asmenims“, - tęsė Claire Knight.
Susipažinkite su keliais pagrindiniais klastingo vėžio simptomais, kuriuos moterys yra linkusios ignoruoti.
Neįprastas patinimas ar gumbelis bet kurioje kūno vietoje
Daugelis moterų reguliariai tikrinasi krūtis ir ieško jose atsiradusių gumbelių, tačiau nereikėtų ignoruoti ir kitose kūno vietose atsiradusių patinimų. Didelė tikimybė, jog jie nėra susiję su vėžiu, tačiau jei šią ligą pavyktų diagnozuoti anksti, padidėja pasveikimo tikimybė.
Pokyčiai krūtyse
Kai kalbama apie krūtis, apie klastingą ligą gali pranešti ne tik atsiradę gumbeliai. Sunerimti reikėtų ir pakitus jų formai, odos tekstūrai, joms paraudonavus, pakitus spenelių išvaizdai ar atsiradus skausmui.
Pakito apgamas
Didžioji dauguma apgamų yra visiškai nepavojingi, tačiau naujai atsiradusios dėmelės ant odos, pakitusi jų spalva ar forma turėtų atkreipti jūsų dėmesį. Dar labiau sunerimti vertėtų jei apgamas ėmė kraujuoti, ant jo užsidėjo šašas, bėga pūliai.
Patariama neignoruoti jokių odos pokyčių. Paprašykite, kad jūsų partneris ar draugas apžiūrėtų ant jūsų nugaros ar kitose sunkiai pastebimose kūno vietose esančius apgamus. Tai būtina daryti visiems, ypač tiems, kurie turi jautrią, greitai nudegančią, strazdanotą ar apgamuotą odą, taip pat tie, kurių vienas ar daugiau šeimos narių jau sirgo odos vėžiu.
Kelias savaites negyjanti žaizda
Mūsų oda pati moka save susigydyti. Nedidelė žaizdelė paprastai sugyja per savaitę ar šiek tiek ilgiau. Tačiau, kai net ir nedidelis įpjovimas odoje ar žaizdelė jau kelias savaites nesikeitė, ji nė negalvoja užsitraukti, būtinai kreipkitės į gydymo įstaigą ir paprašykite, kad ši būtų apžiūrėta. Net jei žaizda nėra skausminga, jos ignoruoti nepatariama.
Opa burnoje, neišnykstanti ilgiau nei 3 savaites
Su opomis burnoje ar kitomis nedidelėmis žaizdelėmis kovoja labai daug žmonių ir dažniausiai tai nekelia jokio pavojaus. Vidinė burnos danga atsinaujina kas 2 savaites, todėl ir pati opa sugyja per panašų laiką.
Tiesa, jei pastaroji nesiruošia gyti, jai nepadeda net vaistai arba ji neišnyksta po 3 savaičių, būtinai apsilankykite pas šeimos gydytoją ar burnos higienistą.
Virškinimo problemos, problemos ryjant maistą
Sunkumas ryjant gali atsirasti dėl pačių įvairiausių susirgimų, tačiau jei ši problema jus kamuoja jau kelias savaites, būtina išsiaiškinti jos priežastis.
„Normalu, kad suvalgius gausius, aštriais prieskoniais pagardintus patiekalus, kurį laiką jaučiatės apsunkę. Jei su virškinimo problemomis kovojate jau nebe pirmą kartą, atsirado skausmas, neignoruokite to“, - pasakojo Dr. Claire Knight.
Ilgiau nei 3 savaites kamuojantis kosulys ar užkimęs balsas
Kosulys ir balso užkimimas yra siejamas su peršalimu. Šie jo simptomai išnyksta po savaitės ar dviejų, bet jei šios problemos juos kamuoja ilgiau nei 3 savaites, jų atsiradimo priežastis nėra aiški, apsilankykite pas savo šeimos gydytoją.
Šis simptomas siejamas su gerklės vėžiu, todėl net ir rūkantys ar anksčiau šį žalingą įprotį turėję asmenys turėtų neignoruoti pasikeitimų balse ir pasirodyti specialistui. Dar labiau sunerimti reikėtų pradėjus kosėti krauju.
Deguonies trūkumas
Jei oro trūkti ima atliekant įprastas kasdienes veiklas, tai tikrai nėra normalu. Vis dažniau pasireiškiant deguonies trūkumui, net jei neužsiimate jokia aktyvia veikla, paprašykite gydytojo atlikti tyrimus dėl plaučių vėžio.
Didelė tikimybė, kad oro trūkumas yra kokios nors kitos nerimtos ligos požymis, tačiau sužinojus šio simptomo priežastį, taps lengviau jį išgydyti ar užbėgsite rimtesnei ligai už akių.
Svorio kritimas ar naktinis prakaitavimas
Nedideli svorio pokyčiai yra normalus reiškinys, tačiau pastebėjus, jog be jokių dietų jums nukrito nemažai kilogramų, to priežastį turėtų nustatyti tik gydytojas.
Naktinis prakaitavimas pasireiškia organizmą užpuolus infekcijai arba tai gali būti vienas iš vartojamų vaistų šalutinių poveikių. Šis simptomas taip pat pasireiškia artėjant menopauzei. Tiesa, gausus naktinis prakaitavimas gali byloti ir apie klastingą ligą.
Nuolatinis pilvo išsipūtimas
Apatinės pilvo dalies išsipūtimas kamuoja daugelį moterų, tačiau šis požymis taip pat greit praeina, kaip ir netikėtai atsiranda.
Jei pilvo pūtimas neišnyksta, manote, kad jums kiaušidžių vėžys, metas vykti į gydymo įstaigą ir nustatyti tikslią jūsų diagnozę.
Problemos šlapinantis
Dažniausia problemų šlapinantis priežastis – infekcija, tačiau jei šlapintis norite dažnai, tačiau nuėjus į tualetą to padaryti nepavyksta, šią problemą turėtų patikrinti gydytojas.
Kraujas šlapime arba tarp mėnesinių
Jei šlapime pastebėjote kraujo požymius, apie tai savo gydytojui pranešti yra būtina. Dažniausiai tai sukelia kitos ligos, jas pagydyti lengva, tačiau tai taip pat praneša apie rimtesnius sveikatos sutrikimus. Taip pat reikėtų neignoruoti ir kraujavimo ne mėnesinių metu.
Tiesa, kraujavimas tarp mėnesinių yra dažnas kontraceptinių priemonių šalutinis efektas, tačiau jei kraujas atsiranda po sekso arba jau prasirgus menopauze, to ignoruoti nereikėtų.
Kraujas išmatose
Kraujas išmatose gali byloti apie žarnyno vėžį, taip apie ne tokias pavojingas ligas, pavyzdžiui, apsinuodijimą maistu, skrandžio virusą ar kt.
Kartu su krauju išmatose atsiranda viduriavimas, besitęsiantis ganėtinai trumpai. Jei ši problema jus kamuoja ilgiau nei 3 savaites, gali būti, jog susirgote rimtesne liga.
Dažniausiai žarnyno vėžys diagnozuojamas vyresnio amžiaus žmonėms. Jei esate jaunesni nei 50-ies, žarnyno veiklos sutrikimus sukėlė kitos problemos, tačiau net ir tada būtina pasirodyti gydytojui, kad šis nustatytų tikslią jų priežastį.
Nepaaiškinamas skausmas, besitęsiantis ilgiau nei 4 savaites
Skausmas yra vienas iš būdų, kaip mūsų organizmas bando pranešti, jog kažkas nutiko. Jei jau kurį laiką jus kankina nemalonus skausmas, kurio priežasties nustatyti negalite, būtų pravartu apsilankyti ligoninėje.