• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per paskutiniuosius šimtą metų moterims buvo įteigta daugybė klaidingų nuomonių apie reprodukcinę sveikatą.

REKLAMA
REKLAMA

Mergaites nuo mažų dienų mokė, kad mėnesinės – tabu, ir kalbėti apie jas padorioje kompanijoje paprasčiausiai neleistina.

REKLAMA

Nėščioms moterims dažnai siūlydavo per gimdymą pasidėti peilį po lova, kad „išpjautų skausmą“.

Dvidešimto amžiaus pradžioje apie gimstamumo reguliavimą niekas net girdėte negirdėjo, o bet kokios priemonės prieš nėštumą buvo oficialiai uždraustos.

Tik praėjusio amžiaus viduryje visuomenė ėmė kalbėti apie kontraceptikų naudojimą, taip pat ir būnant susituokus. Štai keletas labiausiai paplitusių klaidingų nuomonių apie pagrindinius apsisaugojimo nuo nėštumo metodus ir jas paneigiantys faktai.

REKLAMA
REKLAMA

1.      Jei mylėsies menstruacijų metu, tai tikimybė, kad pastosi, lygi nuliui.


Dauguma moterų mano, kad seksas nesisaugant per mėnesines arba per pirmąsias ar paskutines mėnesinių ciklo dienas yra pats patikimiausias kontracepcijos metodas, ir nėštumas joms negresia. Nors daugeliui moterų tikrai didesnė galimybė pastoti ciklo viduryje, apvaisinimo tikimybė yra bet kuriuo menstruacijų ciklo metu. Dar vienas faktas, kurį turi žinoti kiekviena moteris: sperma moters organizme išlieka net penkias dienas.

 

2.      Maitinimas krūtimi apsaugo nuo nėštumo.


Tai tiesa, kad ovuliacija ir mėnesinės krūtimi maitinančiai moteriai – didelė retenybė, tačiau galų gale menstruacinis ciklas atsistato ir ovuliacija gali įvykti net jums to nežinant. Taigi, pastoti, būnant maitinančia mama – visai realu. Patarimas: dauguma gydytojų rekomenduoja moterims po vaiko gimimo išlaukti mažiausiai metus, ir tik tada ryžtis kitam nėštumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

3.       Mano partneris visada suspėja nutraukti lytinį aktą iki ejakuliacijos, todėl aš nepastosiu.

Tai vienas iš labiausiai paplitusių mitų, kuriuo moterys tiki. Taip, jūs galite pastoti, net jei jūsų draugas arba vyras apsisaugo būtent šitaip. Prieš ejakuliaciją išbėga nedidelis kiekis, turinčio spermos, tepiklio. Faktas: bet koks lytinis aktas gali baigtis nėštumu, net jei partneris buvo labai atsargus.

 

4.      Po akto aš gerai nusiprausiu, o tai apsaugo mane nuo nėštumo.

REKLAMA

Kaip bebūtų keista, šiuo mitu tiki daugybė įvairaus amžiaus moterų. Lytinių organų praplovimas dušu, vonioje ar bet koks kitoks prausimasis po seksualinio akto niekaip nepaveikia moters sugebėjimo pastoti, nes sperma jau pasiekė savo tikslą. Patarimas: dušas niekaip neapsaugo nuo nėštumo, tai tik higienos priemonė, todėl visai negali būti pripažintas kontracepcijos metodu.

REKLAMA

5.      Nei viena nepastoja po pirmo karto.

Jei jums jau prasidėjo mėnesinės, vadinasi, jūs galite pastoti. Dažniausiai, nepilnametės mergaitės kaip tik turi daugiau šansų pastoti, nes jos yra vaisingesnės, nei vyresnio amžiaus moterys. Patarimas: netikėkite savo „boifrendu“, jei jis jus įtikinėja sekso be kontraceptikų saugumu, motyvuodamas tuo, kad „vienas kartas nesiskaito“. Nesutikite mylėtis be prezervatyvo!

 

6.      Kontraceptinės tabletės saugo mane nuo nėštumo ir venerinių ligų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip, tiesa, kad tokios tabletės – efektyvus kontracepcijos metodas, jeigu, žinoma, jūs jas naudojate teisingai. Beje, tabletės visiškai bejėgės prieš AIDS ir kitas lytiniu keliu perduodamas ligas. Vienintelė 100 procentinė apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo arba venerinių ligų – susilaikymas nuo lytinių santykių. Faktas: prezervatyvas apsaugo nuo vieno ir kito, tačiau ir jis gali „pavesti“.

 

7.      Vienkartinis seksas nesisaugant man niekuo negresia.

REKLAMA

Beje, pastojimui vieno karto visiškai pakanka, lygiai kaip ir užsikrėsti ŽIV arba venerine liga. Nepasiduokite partnerio įkalbinėjimams, kitaip dėl vieno vienintelio akto jums teks mokėti visą gyvenimą, juk jis gali baigtis neplanuotu nėštumu arba nemalonia liga, kuri paveiks jūsų reprodukcinę sveikatą ir galimybę turėti vaikų. Patarimas: galvokite apie save ir savo ateitį. Nesutikite mylėtis be apsaugos.

 

8.      Vyresnės kaip 40 metų moterys nepastoja.

REKLAMA

Bet kokio amžiaus moteris, jei jai neišnyko mėnesinės, gali pastoti. Tiesa, kad su amžiumi moterų fertilumas (vaisingumas) silpsta, tačiau laikyti save apsaugota nuo pastojimo galite tik tuo atveju, kai mėnesinių nebėra mažiausiai metus. Patarimas: jei mėnesinės baigėsi daugiau kaip prieš metus, galite pamiršti apie kontraceptikus ir mėgautis stichišku seksu, tiesa, su pastoviu partneriu (nepamirškite apie riziką užsikrėsti venerine liga).

 

9.      Mano lytiniais santykiai ne taip dažni, kad vartočiau kontraceptikus.


Jei jūs nesate įsitikinusi, kad tikslinga vartoti tabletes, naudokitės barjerinėmis kontraceptinėmis priemonėmis. Tai prezervatyvai (vyriški, moteriški), diafragmos, gimdos kaklelio gaubtuvėliai bei spermicidai (spermicidiniai kremai, žėlė, žvakutės, tabletės, putos, aerozoliai) bei makšties kempinėlės su spermicidais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, kontraceptinė makšties kempinėlė aprūpina jus apsauga visoms 24 valandoms, todėl ją galite įsidėti ryte ir mylėtis nors visą dieną. Patarimas: jei mieliau renkatės prezervatyvą, nenešiokite jo kišenėje arba piniginėje. Prezervatyvo efektyvumą padidina medžiagos, ardančios spermatozoidus - spermicidai.

REKLAMA

10.  Aš turiu galybę moteriškų bėdų, todėl vargu ar pastosiu.

Galimybę pastoti turi bet kuri moteris, jeigu, žinoma, gydytojas ginekologas netvirtina, kad ji nevaisinga, todėl be apsaugos neapseisite. Net jei ginekologas mano, kad jūsų šansai pastoti artimi nuliui, naudokitės kontraceptinėmis priemonėmis arba prezervatyvu.

Faktas: pasikartosime, vienintelis 100 procentų efektyvus kontracepcijos metodas – susilaikymas nuo lytinių santykių. Vienintelė žinoma apsauga nuo venerinių ligų – prezervatyvas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų