Amancio Ortega
Kompanijos „Inditex“ įkūrėjas
Turtai: 57 milijardai dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 3
Ispanų verslininkas A. Ortega – „Forbes“ turtingiausiųjų reitingo atstovas. Jis pateko į turtingiausių planetos žmonių trejetuką, kai per 2013 metus jo turtas išaugo 19,5 milijardo dolerių. Mokyklą dabartinis „Zara“, „Massimo Dutti“, „Oysho“ ir kitų prekės ženklų savininkas metė būdamas 13 metų. Jo tėvas dirbo geležinkelininku, mama buvo tarnaitė. Šeimai katastrofiškai trūko pinigų.
Iš pradžių A. Ortega dirbo siuvėjo padėjėju, vėliau įsidarbino parduotuvėje „La Maja“. Pamažu būsimasis milijardierius mokėsi mados pagrindų ir suvokė, kad liukso klasės drabužių rinka yra per menka, o paprastam vaikinui iš lūšnynų joje tapti svarbiu žaidėju – per sunku.
A. Ortega atmetė prabangių drabužių gamybos idėją ir ėmėsi prieinamumo faktoriaus: supirkinėjo pigias medžiagas ir siuvo apdarus, kuriuos įsigyti galėtų sau leisti beveik kiekvienas. Verslumas ir sunkus darbas pasirodė vertingesni už išsilavinimą: 1975 metais A. Ortega su žmona atidarė pirmą „Zara“ parduotuvę, o visa kita jau yra istorija.
Kompanijos „Cheung Kong Group“ vadovas
Turtai: 31 milijardas dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 8
Vienas turtingiausių Azijos žmonių gimė skurdžioje mokytojų šeimoje. Kai Li Ka-shingui sukako 14 metų, jo tėvas mirė nuo tuberkuliozės, tad berniukui teko palikti mokyklą ir susirasti darbą. Iš pradžių jis pardavinėjo dirželius laikrodžiams, vėliau įsidarbino fabrike, gaminančias plastikines gėles.
Li Ka-shingas dirbo po 16 valandų per dieną ir per 7 metus susitaupė nedidelį pradinį kapitalą. Pinigų užteko mažam plastiko gamybos fabrikėliui atidaryti. Už pelną iš jo Li Ka-shingas pradėjo supirkinėti politinio nestabilumo metu Honkonge atpigusį nekilnojamąjį turtą. Netrukus jis jau buvo tarp kinų turtuolių.
Li Ka-shingo įkurtas labdaros fondas aukoja milijonus dolerių mokslo įstaigoms, nors pat verslininkas milijardieriumi sugebėjo tapti ir be išsilavinimo.
Francois Pinault
Kompanijos „Kering“ vadovas
Turtai: 15 milijardų dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių sąraše: 53
Kartą D. Pinault prisipažino, kad vienintelis jo mokslų sertifikatas – vairuotojo pažymėjimas. Prancūzų milijardierius metė mokyklą, kai jam buvo 16 metų, ir niekada nebegalvojo apie mokslą.
F. Pinault tėvas, neturtingas medienos pardavėjas, buvo pasiryžęs atsisveikinti su paskutiniu savo franku, kad jo sūnus gautų diplomą. Tačiau F. Pinault šio pasiaukojimo neįvertino. Pirma, jam labai nepatiko mokytis. Antra, jis labai kentėjo nuo besityčiojančių bendraklasių. Trečia, jis jau tada suvokė, kad jokia mokykla nesugebės išugdyti verslumo. Besiremdamas vien savo principais, D. Pinault tapo vienu įtakingiausių Prancūzijos žmonių.
Richardas Bransonas
Korporacijos „Virgin Group“ savininkas
Turtai: 4,6 milijardo dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 272
R. Bransono sąskaitoje tiek kontroversiškų išdaigų, kad nebaigtos vidurinės mokyklos faktas atrodo tarsi menkniekis. 16 metų už labai prastus mokslo rezultatus jis buvo išmestas iš mokyklos. Prastus pažymius R. Bransonas aiškino ne tingėjimu, o disleksija – sugebėjimo skaityti sutrikimu. Pastangų, kad įveiktų šį sutrikimą, jis nedėjo ir per daug nenusiminė, kai direktorius jam pareiškė: „Sudie, Richardai. Tu arba pateksi į kalėjimą, arba pasakiškai praturtėsi.“
Joe Lewisas
„Tavistock Group“ įkūrėjas
Turtai: 4,2 milijardo dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 308
Britas Joe Lewisas užaugo Londone, bute virš triukšmingo baro. Jo tėvas turėjo nedidukę užkandžių gaminimo įmonę ir, kai sūnui sukako 15 metų, nusprendė jį joje įdarbinti. Taip J. Lewisas metė vadovėlius ir apsivilko padavėjo aprangą. Vėliau, pamažu perėmęs vadovavimą, jis pardavė šeimos verslą ir perėjo į valiutų operacijas ir investavimą.
Šiandien J. Lewisas turi daugiau nei 150 kompanijų akcijų, yra 135 restoranų savininkas, jam priklauso futbolo klubas „Tottenham Hotspur“. Mokyklos nebaigimas netrukdo turčiui puikiai išmanyti meną: jis surinko įspūdingą paveikslų kolekciją, kurioje galima rasti Pablo Picasso, Henri Mattise‘ą, Francisą Baconą. Ekspertų skaičiavimais, jo kolekcijos vertė siekia milijardą dolerių.
Kirkas Kerkorianas
„Tracinda Corporation“ prezidentas
Turtai: 3,3 milijardo dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 412
Armėnų kilmės amerikietis K. Kerkorianas metė mokyklą, kai buvo aštuntokas. Skatinamas vyresnio brolio jis pradėjo užsiimti boksu ir rimtai svarstė apie sportininko karjerą. Tiesa, ilgo romano su profesionaliu sportu pas K. Kerkorianą nebuvo: prieš Antrąjį pasaulinį karą jis rimtai susidomėjo aviacija ir įstojo į Karališkąsias oro pajėgas.
Būsimasis milijardierius vėliau išpirko nedidelę skrydžių bendrovę ir pasinėrė į verslą. Dabar K. Kerkorianui yra 96 metai, ir jam priklauso „Las Vegaso karaliaus“ titulas. Jis iki šiol domisi boksu.
Davidas Murdockas
„Dole Food Company“ vadovas
Turtai: 2,4 milijardo dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 613
Nors D. Murdockas vadovauja stambiausiai pasaulio vaisių ir daržovių gamybos kompanijai, pirmas jo darbas toli gražu nebuvo susijęs su šia sritimi. Metęs mokyklą, kai buvo aštuntoje klasėje, jis nuėjo dirbti į degalinę, o 1943 metais užsirašė į JAV kariuomenę. Kai po karo D. Murdockas įsikūrė Detroite, jis visiškai neturėjo pinigų.
Būsimasis milijardierius galėjo taip ir užbaigti savo gyvenimą, jei nebūtų atsitiktinai sutikęs žmogaus, kuris sutiko jam paaukoti šiek tiek pinigų. Vėliau D. Murdockas įsigis nedidelę užkandinę, po 10 mėnesių ją parduos ir taip pamažu pradės nekilnojamojo turto verslą. Matematikos D. Murdockas išmoko tada, kai jam teko skaičiuoti didžiuliais tempais augantį pelną.
Carlas Lindleris
„American Financial Group“ įkūrėjas, „United Dairy Farmers“ vadovas
Turtai: 1,7 milijardo dolerių (2010 metais)
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 582
C. Lindlerio vaikystė sutapo su Didžiosios depresijos įkarščiu JAV. Jo tėvai turėjo nedidelį pieno ūkį ir todėl sugebėjo išmaitinti šeimą. Tačiau jiems reikėjo pagalbos, tad 14-metis Carlas metė mokyklą, kad vežiotų pieną.
1940 metais, kai JAV jau beveik išsikapstė iš ekonominės krizės, C. Lindneris kartu su dviem broliais ir seserimi paėmė 1200 dolerių kreditą ir atidarė nedidukę naminių ledų krautuvę. Visa tai išaugo į „United Dairy Darmers“, kuriai šiandien priklauso 200 parduotuvių visoje šalyje. Nors didžiąją dalį savo turto C. Lindneris susikrovė iš investicijų, postūmį tam davė būtent smulkus šeimos verslas.
Ahmetas Nazifas Zorlu
Kompanijos „Zorlu“ savininkas
Turtai: 1,4 milijardo dolerių.
Vieta „Forbes“ milijardierių reitinge: 1031
Turkų verslininkas A. Zorlu metė mokyklą, kai jam buvo 15 metų. Jo brolis pasiūlė imtis naudingesnės ir pelningesnės veiklos. Pasitarę broliai nusprendė praturtėti iš tekstilės gamybos ir atidarė nedidelį fabrikėlį.
Po kelerių metų jie persikėlė į Stambulą, o dešimto dešimtmečio pradžioje kompanija jau tapo vienu iš stambiausių žaidėjų polieterinių medžiagų rinkoje. Šiandien tekstilės magnatas A. Zorlu stato vėjo elektrines Palestinoje, keliauja asmeniniu, pagal užsakymą suprojektuotu sraigtasparniu ir visiškai nesigaili, kad kadaise pasirinko ne mokyklą, o verslą.
Jamesas Clarkas
„Netscape Communications“ įkūrėjas
Turtai: 1,1 milijardo dolerių
Vieta „Forbes“ milijardierių sąraše: 1268
Amerikiečio J. Clarko santykiai su mokykla nesusiklostė. Taip nutiko dėl nesusipratimo šeimoje: jo tėvai tai išsiskirdavo, tai vėl susieidavo, o į vaikus praktiškai niekas nekreipė dėmesio. Dėl to Jamesą dažnai nušalindavo nuo pamokų, o vėliau ir iš viso pašalino iš mokyklos. Tiesa, skirtingai nuo kitų milijardierių, kurie nebaigė mokyklos, J. Clarkas su tuo nesusitaikė.
Užsirašęs į tarnybą laivyne, jis suvokė, kad jį supa žmonės, kurie būdami 25 metų nežino, kiek bus dukart du. Jaunuolis užsirašė į kursus, o vėliau sugebėjo įstoti į Naujojo Orleano universitetą. Įstaiga sutiko priimti jį netgi nepaisant to, kad jis neturėjo mokyklos baigimo diplomo. Vėliau J. Clarkas gavo mokslinį laipsnį ir tapo Silicio slėnio legenda.