• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelio reikšmingų istorinių figūrų paskutinio poilsio vietos yra stropiai saugomos ir vertinamos ne tik kaip šventovės, bet ir kaip pasipelnymo šaltinis. Kai kurių asmenybių atvejų, jų palaikų dalys yra išlaikomos ateities kartoms, mokslo labui ar tiesiog iš egoistinių paskatų. Žinoma, kiekvienas gali pamatyti dinozauro kaulą muziejuje, tačiau ar ne daugiau lankytojų sutraukia garsaus mokslininko smegenys ar suskaldytas nukankinto revoliucionieraus kaulas, klausia „toptenz.net“.

REKLAMA
REKLAMA

10. Dano Sickleso koja

Sąjungos (JAV pilietinis karas) majoras generolas Danas Sicklesas neteko kojos Gettysburgo mūšyje. Priešais savo karius matydamas aukštesnę vietovę, majoras liepė jiems pasitraukti apie mylią ir pulkai, likę be priedangos, buvo efektyviai išnaikinti. Paties genero koją kliudė ir suskaldė patrankos sviedinys; ji buvo amputuota tą pačią dieną. Ši koja ir ją sužalojęs sviedinys yra eksponuojami Amerikos nacionaliniame sveikatos ir medicinos muziejuje, nes generolas prisiminė, kad armijos chirurgas generolas kūrė parodą, kurioje bus demonstruojami patologinės anatomijos pavyzdžiai ir juos sukėlę šoviniai, sviediniai, etc.

REKLAMA

9. Delo Close‘o kaukolė

Kadangi Delas Close‘as mokė daugelį komikų ir scenos improvizacijos meistrų tokių kaip Stephenas Colbertas, Johnas Belushis, Tina Fey, Haroldas Ramis, Billas Murray‘us ir kiti, jo paskutinis prašymas irgi tapo žiauriu pokštu. D. Close‘as norėjo, kad jo kaukolė būtų padovanota Goodman‘o teatrui (Čikaga), kad jis galėtų vaidinti „Yorricką“ „Hamlete“. Jo išradingoji partnerė Charna Halpern bandė įgyvendinti jo norą, tačiau nei viena medicininė organizacija nesutiko atskirti kaukolės nuo galvos dėl finansavimo ir/arba etinių priežasčių. Taigi, pasak C. Halpern, dabar Goodman‘o teatre yra stendas, kuriame yra su visu kūnu kartu kremuota Delo Close‘o kaukolė.

REKLAMA
REKLAMA

8. Majoro Johno W. Powello smegenys

Majoras Johno W. Powellas yra jau antrasis Amerikos pilietinio karo karys šame sąraše, tačiau kare jis prarado tik ranką. Johnas Wesley Powellas buvo Amerikos etnologijos biuro įkūrėjas ir ilgametis direktorius, nors labiausiai garsėjo kaip Colorado upės ir Didžiojo kanjono tyrinėtojas. Jo smegenys yra eksponuojamos Smithsonian institute.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

7. Paulo Broca‘o smegenys

Prancūzų gydytojas ir antropologas Paulas Brocas geriausiai žinomas dėl kalbos centro smegenyse atradimo. Be to, kad atrastoji smegenų sritis buvo pavadinta jo vardu, gydytojas taip pat įkūrė nemažai antropologinių bendruomenių Prancūzijoje ir už jos ribų. Įdomu, ką jis pasakytų apie savo smegenų demonstravimą Paryžiuje esančiame Žmogaus muziejuje.

REKLAMA

6. Jose‘o Rizalo slankstelis

Jose‘o Rizalo egzekucija 1896 m. sukėlė revoliuciją jo gimtinėje, Ispanijos kolonijoje Filipinuose. Kaip ir Gandhi, J. Rizalas tikėjo taikiomis reformomis, nes būtent to jis norėjo savo šaliai. Nors dabar paskelbtas nacionaliniu herojumi, po egzekucijos jis buvo palaidotas nešventintoje žemėje, o jo kapas – nepažymėtas. Praėjus apytiksliai 17 metų po jo mirties, jo palaikai buvo ekshumuoti ir perkelti į Lunetą. Šio perkėlimo metu vienas slankstelis patalpintas į stiklinį relikvijorių ir eksponuojamas Rizalo muziejuje, įrengtame Santiago forte. Tariamai tai yra vienintelis kaulas, kurį egzekuciją pasiekė kulka.

REKLAMA

5. Šv. Bonaventure’o ranka

Šio šventojo ranka ir plaštala buvo išsaugotos dėl jo parašyto kūrinio „Keturių Peterio Lombardo knygų komentarai“. Šv. Bonaventure’o ranka buvo įdėta į sidabrinį rankos formo relikvijorių, kuris dabar yra saugomas jo gimtajame Bagnoregio mieste, Šv. Nicholaso bažnyčioje. Šis XIII a. gyvenęs pranciškonų vienuolis teigė, kad gamtoje neegzistuoja jokios idėjos, o žmogui jos duodamos per Dievą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. George‘o Washingtono plaukai

Amerikiečių tautos tėvo George‘o Washingtono mirtį apraudojo visi JAV gyventojai. Tačiau būtent Henry‘o Wadswortho Longfellowo teta paprašė šio didžio vyro plaukų garbanos. 1850 m. Longfellowas pasirūpino, kad garbana būtų įtaisyta į auksinį medalioną, kuris vėliau buvo perduotas Maine istorikų bendruomenei. Toks buvo jo tetos Elizos Wadsworth noras.

REKLAMA

3. Lazzaro Spallanzanio pūslė

Italų biologas Lazzaro‘as Spallanzanis geriausiai buvo žinomas dėl 1700-aisiais Louisui Pasteurui pasiūlytos idėjos, kad mikrobai gali keliauti oru ir žūsta virinimo temperatūroje – kaip ir dauguma gyvų organizmų. Jis taip pat įrodė, kad žinduolių giminės pratęsimui reikalinga sperma ir kiaušinėlis ir atliko pirmajį žinduolio apvaisinimą. Tačiau jo pūslė buvo įvertinta kaip svarbiausias jo organas, kuri reikia išsaugoti dėl to, kad jis mirė nuo pūslės vėžio. Ją galima pamatyti Italijos Pavia muziejuje.

REKLAMA

2. Galileo pirštas

Galileo Galilei‘us yra vadinamas „moderniojo mokslo“, „stebimosios astronomijos“ ir „moderniosios fizikos“ tėvu. Jo pasiekimų sąrašas toks pat ilgas kaip ir jo ranka, kuri kartu su pirštais buvo areštuota inkvizicijos per paskutiniuosius mokslininko gyvenimo metus dėl to, kad jo teigimu, ne Žemė, o Saulė buvo visatos centras. Po G. Galileo‘aus mirties, ne tik jo kūnas nebuvo paliktas ramybėje, bet ir jo pirštas – savo vietoje. Jis eksponuojamas Italijos Museo di Storia del Scienza nuo tada, kai Antonas Francesco‘as Goris jį atskyrė nuo kūno 1737 m. G. Galilei‘aus kūnas taip pat buvo perkeltas iš mažo kapo į didžiulį mauzoliejų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1. Alberto Einsteino smegenys

Išskirtinis Alberto Einsteino intelektas buvo nuolat diskutuojamas – ieškota atsakymo, kodėl jis toks protingas. Po jo mirties 1955 m. Princetono ligoninės patologas Thomas Stoltzas Harvey‘us be Einsteinų šeimos sutikimo išėmė genijaus smegenis. Šeimai jis tariamai pasakė, kad bus bandoma jas analizuoti. Per kitus 40 metų smegenys buvo tirtos tik vieną kartą, o gautus rezultatus akademinė bendruomenė vertino labai įvairiai ir prieštaringai. Iki šiol ne tik nebuvo sutarta dėl smegenų įvertinimo, bet ir pačios smegenys buvo išdalintos gabaliukais, kad tyrimus galėtų atlikti daug mokslininkų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų