Menopauzė yra natūralus ir neišvengiamas gyvenimo ciklas, tačiau kai kurios moterys gali kentėti labiau nei kitos nuo simptomų sunkumo. Menopauzės apraiškos dažnai yra tarpusavyje susijusios, todėl jas sunkiau valdyti.
Pavyzdžiui, manoma, kad miego sutrikimai atsiranda dėl nemalonių karščio bangų. Naujas tyrimas rodo, kad naktinį prakaitavimą greičiausiai apsunkina sėdimas elgesys.
Karščio bangos
Analizuodami moteris įvairiais menopauzės etapais, tyrėjai siekė nustatyti, ar objektyviai išmatuotas sėdimas elgesys gali numatyti prakaitavimą naktį, rašo express.co.uk.
Maždaug 80 procentų moterų, išgyvenančių menopauzę, patiria karščio bangas, o kai kurie tyrimai rodo, kad šis simptomas gali būti susijęs su padidėjusia širdies ligų rizika.
Tyrimo bendraautorė gydytoja Sarah Witkowski sakė: „Kadangi moterys, esančios netoli menopauzės, didžiąją savo kasdienės veiklos dalį praleidžia sėdėdamos, svarbu suprasti, kaip toks elgesys veikia menopauzės karščio bangas“.
Tyrimas, kuriame dalyvavo 45–55 metų moterys, šiandien buvo pristatytas kasmetiniame Šiaurės Amerikos menopauzės draugijos susirinkime.
Tyrimo metu mokslininkai išmatuodavo naktinį moterų prakaitavimą naudodami elektrodus, uždėtus ant krūtinės. Jie nustatė, kad ankstesniame ir vėlesniame pereinamojo laikotarpio etape moterys patyrė apie devynis naktinio prakaitavimo epizodus.
Visgi, ir toliau lieka neaišku, kodėl judėjimas yra susijęs su mažesne naktinio prakaitavimo tikimybe nei sėdėjimas. Mokslininkai mano, kad tai gali būti dėl kraujagyslių išsiplėtimo ėjimo metu.
Tačiau kai moterys veda sėslų gyvenimo būdą, jų odos kraujagyslės rečiau išsiplečia, todėl šiluma lieka įstrigusi po epidermiu.
Karščio bangos yra vienos iš labiausiai paplitusių simptomų
Iš 30 simptomų, susijusių su menopauze, karščio bangos yra vienos iš labiausiai paplitusių. Simptomų trukmė moterims labai skiriasi, tačiau kai kurios juos gali patirti net daugelį metų.
Kai kurie požymiai gali pasirodyti likus trejiems ar ketveriems metams iki paskutinio moters laikotarpio, dažniausiai tai yra prakaitavimas naktį, miego praradimas, svorio padidėjimas, nuotaikos svyravimai, nerimas ir minties apdorojimo problemos.
Manoma, kad metai, kuriais moteris pereis prie pereinamojo laikotarpio, iš dalies priklauso nuo genetikos – todėl amžius, kai moters motina patyrė menopauzę, gali būti daug ką lemiantis