Ketvirtadienį buvo „nulaužta“ Lietuvos Žmogaus teisių stebėjimo instituto svetainė. Po kibernetinės atakos instituto tinklalapis neveikia.
„Rugpjūčio 11 d. Žmogaus teisių stebėjimo institutas buvo užpultas: piktavališkai įsilaužta ir mėginta sunaikinti tinklapio turinį. Šiuo metu dedame visas pastangas tinklapiui atkurti. Mes tęsime savo darbą nepaisant jokių grasinančių veiksmų“, – rašoma instituto komandos išplatintame pranešime.
Naujienų portalas „Balsas.lt“ susisiekė su instituto specialistais, kurie teigė, kad kol kas įsilaužimo aplinkybės tikslinamos ir bandoma kuo greičiau atkurti tinklalapio darbą. Į klausimą, ar šį programišių ataka gali būti susijusi su kuriais nors viešojoje erdvėje akcentuotais įvykiais, kurių tema pasisakė ir centro specialistai, ŽTSI darbuotoja teigė, kad kol kas šį įvykį komentuoti sunku. Anot jų, akivaizdu viena, kad pasirengta buvo atsakingai, nes iki šiol negalima nustatyti įsilaužėlių tapatybės ir kompiuterio IP.
ŽTSI instituto vadovas Henrikas Mickevičius naujienų portalui „Balsas.lt“ sakė: „Kol kas nėra žinoma, kodėl buvo įsilaužta į mūsų tinklalapį ir šio įvykio su kokiais nors mūsų instituto vykdomais projektais ar renginiais nesiečiau. Žinome tik tai, kad šis įsilaužimas yra kruopščiai suplanuotas, įslaptintas įsilaužėlių IP adresas, padaryti kiti veiksmai, komplikuojantys tinklalapio informacijos atkūrimą, padirbėta tikrai „profesionaliai“.
Tai jau antras kartas, kuomet įsilaužiama į ŽTSI tinklalapį: „Buvo įvykdytas toks įsilaužimas prieš 2-3 metus ir jo metu gautu skaitmeniniu kodu pasinaudojo programišiai ir šį kartą. Mums pavyko atsegti, kad minėtas kodas buvo paviešintas viename iš programišių forumų.“
Paklaustas, kokios galimos tokios atakos priežastys, H, Mickevičius teigė, kad Lietuvoje ginti žmogaus teises tampa vis sunkiau: „Nejaučiame jokio fizinio pavojaus, bet pastaruoju metu institutas sulaukė nemažai įvairios kritikos. Lietuvoje ginti žmogaus teises jau nepopuliaru. Dažnai manoma, kad mūsų deklaruojamos vertybės tarsi „paplauna“ tautines tradicijas ar pan.“ Anot pašnekovo, siekis, kad Lietuva būtų tolerantiška ir demokratiška šalis, vis dažniau vertinamas negatyviai.
Pasak H. Mickevičiaus apie tokius susidorojimo su žmogaus teises ginanančiomis organizacijomis būdus demokratinėse šalyse jam girdėti neteko, bet šalyse, kuriose demokratija nėra įtvirtinta tokie atvejai gana dažni.