Jei saulė dangaus skliaute atrodo šiek tiek didesnė, gali būti, kad tai ne optinė apgaulė. Vakar Žemė pasiekė perihelį – artimiausią Saulei savo orbitos tašką, skelbia „Space.com“.
Perihelyje Žemė yra lygiai 147 098 161 kilometro atstumu nuo Saulės, sakoma pranešime. Tiesą sakant, iš saulės vaizdo dangaus skliaute atpažinti, kada Žemė yra perihelyje, o kada – afelyje (tolimiausias Saulei orbitos taškas) labai sunku, nes plika akimi skirtumo įžiūrėti praktiškai neįmanoma. Žemei pasiekus afelį regimojo saulės dydžio skirtumas siekia tik 3,4 proc. lyginant su jos dydžiu perihelyje.
Vidutiniškai atstumas nuo Žemės iki Saulės yra apie 150 milijonų kilometrų. Toliausiai nuo jos mūsų planeta atsidurs liepos 5 dieną, kai bus pasiektas afelis. Tada nuo Saulės būsime per 152 097 427 kilometrus. Tolimiausias ir artimiausias Žemės orbitos taškai atstumo požiūriu yra labai panašūs, nes Žemė skrieja aplink Saulę labai į apskritimą panašia orbita. Tik Veneros ir Neptūno orbitos yra taisyklingesnės.
Įdomu, ar Žemės gyventojai jaučia bent kokį skirtumą, kai mūsų planeta atsiduria tolimiausiame ir artimiausiame Saulei savo orbitos taškuose? Pasak mokslininkų, perihelio metu Žemėje vidutiniškai būna 2,3 laipsniais pagal Celsijų šilčiau. Tačiau šis poveikis yra nepalyginamai menkesnis už Žemės ašies posvyrio poveikį: gruodžio mėnesį Žemės Šiaurės ašigalis būna nusisukęs nuo saulės, todėl kasdien gauname mažiau saulės šviesos.
Taigi, džiaukimės sausio mėnesį būdami arčiau Saulės ir kantriai laukime ilgesnių dienų, kuomet į amžiną ratą aplink mūsų žvaigždę sukančios Žemės šiaurinį pusrutulį ateis pavasaris, sakoma pranešime.