Per paskutinius 4 dešimtmečius spermatozoidų kiekis vyrų spermoje sumažėjo 60 proc. Jeruzalės hebrajų universiteto mokslininkai ištyrė beveik 250 mokslinių darbų, kuriuose dalyvavo daugiau nei 43 tūkst. vyrų. Paskutinių tyrimų metu vyrų spermoje tebuvo 138 mln. spermatozoidų. 1973-ųjų tyrime vidutinis spermatozoidų skaičių sudarė 338 mln. Tiesa, mokslininkai pažymi, kad vaisingumui „užtenka“ 39 mln. spermatozoidų, pažymima vokiečių leidinyje „Focus“.
Nepaisant to, atsižvelgiant į dabartines spermatozoidų mažėjimo tendencijas (vidutiniškai 1,6 proc. per metus), jau po 30 metų daug vyrų gali tapti nevaisingais. Visų pirma, tai liečia vyrus, kurie gyvena išsivysčiusiose Vakarų šalyse. Mokslininkai taip pat perspėja, kad spermatozoidų skaičiaus mažėjimas kelia grėsmę ne tik vaisingumui, tačiau ir didina kai kurių ligų atsiradimo riziką. Pavyzdžiui, sėklidžių vėžio.
Mokslininkų teigimu, spermatozoidų skaičiaus mažėjimą lemia vyrų gyvenimo būdo pokyčiai ir aplinkos poveikis. Cheminių medžiagų iš plastmasės ar kosmetikos poveikis yra panašus į moteriškąjį hormoną estrogeną. Antsvoris, alkoholio vartojimas ir rūkymas taip pat gali paveikti vyrų spermatozoidų kiekį. Kadangi į šį poveikį mažai kas kreipia dėmesį, vaisingumo problema Vakarų šalyse tik didės.