• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Britų mokslininkai neandertaliečių DNR aptiko virusų, kurie gali būti mūsų laikais plintančių onkologinių ligų priežastimi, pėdsakų. Pasak tyrėjų, jau turima įrodymų, kad daugelio šiuolaikinių žmonių ligų, įskaitant AIDS, šaknys gali glūdėti žiloje senovėje.

REKLAMA
REKLAMA

Seniai žinoma, kad kai kurie virusai gali ne tik daryti poveikį žmonių sveikatai, bet ir daryti pakeitimus jo genome. Šie DNR pokyčiai gali būti perduodami palikuonims, tačiau iki šiol nebuvo rasta įrodymų, kad jie gali tapti tam tikrų ligų priežastimi. Apie 8 proc. žmogaus DNR sudaryta iš endogeninių retrovirusų (ERB) - DNR sekų, likusių nuo senųjų virusų, kurios perduodamos iš kartos į kartą.

REKLAMA

Dažnai šią inertišką DNR dalį vadina šiukšlėmis, tačiau ji galbūt iš tikrųjų turi didelį poveikį mūsų sveikatai, mano mokslininkai. Pavyzdžiui, tam tikromis aplinkybėmis du tokių DNR „šiukšlių“ fragmentai gali apsijungti ir sukelti ligą. Pavyzdžiui, nustatyta, kad, nusilpus pelių imuninei sistemai, gali išsivystyti ERV sukeltas vėžys.

REKLAMA
REKLAMA

Dabar Plimuto ir Oksfordo universitetų (D. Britanija) tyrėjai pranešė vėžių sergančių šiuolaikinių žmonių DNR radę senų virusų, kurie buvo patekę į neandertaliečių genetinį kodą, pėdsakų. 2012 m. vasarą kita mokslininkų grupė aptiko permainas, kurios dėl senovinių virusų poveikio įvyko neandertaliečių ir denisoviečių (Altajaus krašte Rusijoje rastos nežinomos žmonių rūšies atstovų liekanų) DNR. Šie virusai savo buvimo organizme įrodymus paliko 14 unikalių „genetinių šiukšlių“ fragmentų pavidalu. Mokslininkai nutarė išsiaiškinti, ar bent vienas iš šių 14 neaktyvios DNR dalies fragmentų egzistuoja šiuolaikinių žmonių genome, tačiau tyrimai davė neigiamą atsakymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Britų mokslininkai savo ruožtu išplėtė paieškas ir pasitelkė šiuolaikinius DNR sekvenavimo metodus. Jų laukė netikėtumas: paaiškėjo, kad senieji „neandertalietiškų virusų“ fragmentai buvo aptikti tik onkologinėmis ligomis sergančių žmonių DNR sekose. Mokslininkai buvo paėmę 67 įvairių tipų vėžiu sergančių žmonių DNR mėginius. Pranešama, kad kiekvieno iš jų mėginiuose buvo rasta po 7 iš 14 ieškotų fragmentų. Tarp sveikų žmonių DNR mėginių jų nebuvo rasta nė vieno.

REKLAMA

Mokslininkai spėja, kad senųjų virusų liekanos, kurioms jau daugiau nei 500 000 metų, kai kuriuos žmones gali padaryti lengviau pažeidžiamus vėžio. Dar daugiau: kiti 7 virusų genomo fragmentai taip pat gali egzistuoti šiuolaikinių žmonių DNR ir kelti kitų ligų atsiradimo pavojų.

Pasak tyrėjų, kad būtų galima ištirti potencialų retrovirusų, kuriuos mes paveldėjome iš tolimųjų savo protėvių, poveikį sveikatai, prireiks daug laiko, nes reikės ištirti labai didelio žmonių skaičiaus DNR.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų