• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2047 metais Žemės klimatas pasieks vadinamąjį negrįžtamumo tašką, kuomet su pasauliniu atšilimu susiję jo pokyčiai taps nebegrįžtami, prognozuoja JAV mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Klimato negrįžtamumo tašku vadinamas reiškinys, kai vidutinė pačių šalčiausių metų temperatūra viršys vidutinę šilčiausių metų temperatūrą per per 145 metų meteorologinių stebėjimų istoriją (nuo 1860 iki 2005 m.), sakoma pranešime. Havajų universiteto (JAV) mokslininkų tyrimo išvadas paskelbė žurnalas „Nature“.

REKLAMA

Nors visos planetos mastu klimato pokyčiai, remiantis JAV mokslininkų prognoze, negrįžtami taps jau po 34 metų, kai kuriuose planetos regionuose tai gali įvykti kur anksčiau ar vėliau, teigia specialistai. Pavyzdžiui, negrįžtamumo taškas Meksikos sostinėje Meksike gali būti pasiektas jau 2031 metais. O anksčiausiai visas negrįžtamas klimato permainas pajus Indonezijos miesto Manokvario gyventojai: jiems teliko laukti tik 7 metus, prognozuoja tyrėjai.

REKLAMA
REKLAMA

Maskvoje toks „slenkstis“ bus peržengtas 2063 metais, o dar po metų negrįžtamumo taškas bus pasiektas ir Sankt Peterburge, rašo newsru.com.

Pasak JAV mokslininkų, pusiaujo platumų gyventojai klimato permainas patirs anksčiau už gyvenančius šiaurinėse platumose. Klimato kaitos procesai skaudžiausiai bus jaučiami tropikuose, nes šiose Žemės srityse yra gausiausia flora ir fauna, ir net nedidelės klimato permainos privers rimtai persitvarkyti ekosistemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl klimato permainų žmonijos laukia gerovės lygio mažėjimas, nes tokios permainos susijusios su vandens trūkumu, perspėja mokslininkai. Be to, klimato kaitos reiškiniai atsiliepia ir žmonių sveikatai: gali pradėti labiau plisti užkrečiamosios ligos, o šilumos keliamas stresas gali atsiliepti ir psichikos sveikatai. Suaktyvėjus Žemės gyventojų migracijai padidės konkurecija dėl gamtinių išteklių, kils konfliktų, dėl kurių bus jaučiamas geopolitinis nestabilumas.

Nors, pasak mokslininkų, negrįžtamumo taškas artėja neišvengiamai, jį būtų galima atitolinti mažinant vadinamųjų šiltnamio dujų emisijas į atmosferą. Tačiau net ir pačiu palankiausiu šia prasme atveju negrįžtamumo tašką pavyktų atitolinti tiki iki 2069 metų, sakoma tyrimo išvadose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų