Japonijoje vykdomas ambicingas eksperimentas: gyventojų namus šildo vandenilio kuro elementai.
Naftos kainai mušant vis naujus rekordus, Japonijoje pradėtas ambicingas eksperimentas: tūkstančiai gyventojų namus šildosi ir elektrą gaminasi vandenilio kuro elementais.
Pirmoji pasaulyje asmeninė namus šildanti ir elektrą gaminanti jėgainė Japonijoje buvo įrengta 2005 metais. Norint pabrėžti šios technologijos reikšmę, šis spintelės dydžio įrenginys buvo pastatytas Japonijos premjero rezidencijoje.
Skatindama kurti „vandenilio visuomenę“, energetinių resursų stokojančios Japonijos vyriausybė siekia atsisakyti priklausomybės nuo naftos, dujų bei kitų mineralinių energijos išteklių ir sumažinti „šiltnamio dujų“ emisiją į atmosferą. Asmeninių jėgainių projekte šiuo metu dalyvauja apie 3 tūkstančiai šalies namų ūkių, kuriuos šiluma, karštu vandeniu ir elektra aprūpina jų namų išorėje pastatyti eksperimentiniai vandenilio kuro elementai, skelbia „Physorg.com“.
Šios asmeninės jėgainės šildo vandenį ir gamina elektrą pasitelkdamos cheminę deguonies ir vandenilio reakciją. Pasak „Nippon Oil Corp.“ vyresniojo viceprezidento Michihiro Mohri, kuro elementų veikimo principas buvo žinomas dar XIV a. pabaigoje, tačiau pirmą kartą praktiškai buvo panaudotas tik 1965 m. NASA kosminiame laive „Gemini 5“.
M. Mohri teigimu eksperimentiniams kuro elementams būtinas vandenilis gaunamas iš įvairių šaltinių - gamtinių dujų, hidrokarbonatų, biomasės ar šiukšlių. Nors namus šildantys kuro elementai neišskiria anglies dvideginio, kol kas to nepavyksta išvengti išgaunant vandenilį iš gamtinių dujų. Tiesa, emisijų apimtys šiuo atveju mažesnės, nei tradicinėse jėgainėse.
Vandeniliniai namų kuro elementai ne tik gamina elektrą, bet ir užtikrina stabilų karšto vandens tiekimą. Šiuose maždaug spintelės dydžio agregatuose nėra variklio, todėl jėgainės veikia tyliai, pastebi „Physorg.com“. Japonams ne mažiau svarbu, kad stichinių nelaimių atvejais, pavyzdžiui, ištikus žemės drebėjimui, asmenines jėgaines turintys gyventojai nepriklauso nuo centralizuoto elektros ar šilumos tiekimo, kuris tokiais atvejais paprastai sutrinka.
Japonija, kuri beveik neturi mineralinių energijos išteklių, stengiasi sumažinti savo priklausomybę nuo importuojamos naftos kurdama efektyviai energiją vartojančius prietaisus ir kurdama alternatyvius energijos gamybos šaltinius.
Šalies vyriausybės remiamoje namų kuro elementų programoje dalyvauja stambios technologijų ir energetikos bendrovės, tarp jų – „Nippon Oil“, „Tokyo Gas“, „Sanyo Electric“, „Toshiba“, „Matsushita Electric Industrial“, „Mitsubishi Heavy Industries“ ir „Toyota Motor“. Kai kurios iš jų tiekia vandenilio gamybos priemones, kitos – baterijas ir kitus komponentus.
Japonijos vyriausybė mano, kad po kelerių metų namų kuro elementų paklausa šalyje išaugs iki 550 tūkstančių kasmet. Japonijoje iš viso yra 48 mln. namų ūkių, 25 mln. iš jų įsikūrę nuosavuose namuose.
Kol kas asmeninės namų jėgainės yra brangios – jos kainuoja apie 2 mln. jenų (beveik 19 tūkst. JAV dol.), neskaitant instaliavimo. Šiuo metu vykdomi tyrimai siekiant padaryti jas kuo ekonomiškesnes pasitelkus pigesnius vandenilio gamybos metodus.
Projekte dalyvaujančios bendrovės, mažindamos tokių jėgainių komponentų gamybos kaštus, siekia sumažinti įrangos kainą perpus. Tikimasi, kad padidėjusi paklausa padės padidinti gamybą ir iki 2015 m. sumažinti tokių kuro elementų kainą iki maždaug 5 tūkst. JAV dol.