Belaukiant kovo 20 d. vidurdienį įvyksiančio didžiausio (po 16 metų) Lietuvoje matomo dalinio Saulės užtemimo, mūsų šalies gyventojus nudžiugino ir kitas įspūdingas astronominis reiškinys – Saulės pašvaistės.
Pasak Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto habil. dr. Gražinos Tautvaišienės, tokio ryškumo pašvaistes Lietuvoje matėme tik praėjusio Saulės aktyvumo maksimumo metu 2001 m. Kitais prognozuotais kartais jas pamatyti sutrukdydavo apsiniaukęs oras.
Mokslininkės teigimu, šį kartą pašvaistė nušvito ir Lietuvos platumoje, nes Saulės paviršiuje žybsi labai didelė dėmių grupė AR2297. Ji iš už Saulės disko į mus ėmė suktis kovo 7 d., jau kovo 8 d. joje buvo galima suskaičiuoti devynias dėmes ir jų skaičius vis augo.
Kovo 11-ąją ši dėmių grupė išspinduliavo stipriausios 2X klasės žybsnį ir nesiliovė spinduliuoti silpnesnius M klasės žybsnius. Kovo 15 d. jau buvo susibūrusios net 24 dėmės, o Saulės polių link – ir dvi didelės Saulės vainiko skylės. Tada ir buvo paleistas Žemės link didelis Saulės medžiagos pliūpsnis, kuris pasiekė net ir mūsų platumas. Šiuo metu dėmių grupė jau rimsta ir baigia nusisukti į nematomą Saulės pusę. Užtemimo metu pro teleskopus dar bus galima ją matyti Saulės disko dešiniajame krašte.