Saulę stebintys NASA kosminiai aparatai pranešė apie joje susidariusią ir sparčiai didėjančią gigantišką dėmę, kurioje šiuo metu tilptų 6 Žemės dydžio planetos. Pasak mokslininkų, tai rodo, kad dar šią savaitę Saulėje gali kilti stipri magnetinė audra.
Milžinišką dėmę AR1678 aktyviajame regione užfiksavo NASA SDO (Solar Dynamic Observatory) kosminio zondo fotokameros. Pasak mokslininkų, per 48 valandas nuo antradienio iki trečiadienio jos proporcijos nepaprastai padidėjo.
„Ji išsiplėtė iki daugiau nei 6 kartus Žemės skersmenį viršijančio dydžio, bet apie tikrąją dėmės apimtį sunku spręsti, nes ji egzistuoja ne ant plokščio, bet ant sferinio paviršiaus“, – komentuodama NASA Goddardo kosminių skrydžių centro paskebtą nuotrauką sakė jo atstovė spaudai Karena Fox.
Šios dėmės rajone matoma mažesnių tamsių dėmių, kurios sparčiai išsivystė per pastarąsias dvi dienas, grupė. Dėmės Saulėje formuojasi dėl besikeičiančių magnetinių laukų jos paviršiuje. Temperatūra jų aprėptyje yra žemesnė nei jas supančių žvaigždės medžiagos sričių, sakoma pranešime.
Pasak K. Fox, kai kurių galingų magnetinių laukų didžiosios dėmės rajone orientacija yra priešinga, o tai liudija, kad naujasis darinys yra gana nestabilus. Mokslininkų manymu, šioje dėmėje galima laukti saulės žybsnio – galingo sprogimo, kurio metu į kosminę erdvę išspinduliuojama didelės energijos dalelių.
Saulė šiuo metu yra pasiekusi vidurinę aktyviosios 11 metų ciklo fazės dalį. Manoma, kad šiemet ji pasieks ir savo aktyvumo viršūnę, sakoma pranešime.
Šiame vaizdo siužete – spartus aktyviojo Saulės paviršiaus regiono AR1678 formavimasis.