• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Saulėje šią savaitę įvyko keturi galingi žybsniai, žymintys iki šiol didžiausio aktyvumo laikotarpį šiais metais ir trumpam sutrikdę radijo ryšį didelio dažnio diapazonuose.

Saulėje šią savaitę įvyko keturi galingi žybsniai, žymintys iki šiol didžiausio aktyvumo laikotarpį šiais metais ir trumpam sutrikdę radijo ryšį didelio dažnio diapazonuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieno iš tų žybsnių stiprumas buvo įvertintas kaip X3,2, nurodė JAV kosmoso agentūra. X klasės žybsniai yra patys stipriausi.

REKLAMA

"Tai kol kas stipriausias X klasės žybsnis 2013 metais, kurio stiprumas pranoksta du X klasės žybsnius, įvykusius per 24 valandų laikotarpį", - nurodė Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA), komentuodama žybsnį, kurio kulminacija užfiksuota antradienį 1 val. 11 min. Grinvičo (4 val. 11 min. Lietuvos) laiku.

Ketvirtas X klasės žybsnis įvyko trečiadienį 1 val. 48 min. Grinvičo (4 val. 48 min. Lietuvos) laiku, informavo NASA.

REKLAMA
REKLAMA

Pastarasis žybsnis, kurio stiprumas buvo X1,2, laikinai blokavo radijo ryšį, tačiau vėliau šis poveikis nuslopo. JAV Nacionalinė vandenynų ir atmosferos administracija (NOAA) jį įvertino kaip "stiprų" - R3 klasės - pagal savo penkiabalę kosminių orų skalę.

Naujausia žybsnių virtinė prasidėjo gegužės 13 dieną, sukeldama Saulės vainiko masės srautus (Coronal mass ejection, CME). Smarkiausio iš jų greitis buvo itin didelis - apie 2 250 kilometrų per sekundę, nurodė NASA.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tie vainiko masės srautai nebuvo nukreipti į Žemę, tačiau jie gali paveikti kosminius palydovus.

Kaip nurodo NASA, šie srautai susijungs į bendrą Saulės medžiagos debesį, kuris "gali įkypai smogti kosminiams aparatams STEREO-B ir "Epoxi" - aplink Žemės skriejančioms kosminėms observatorijose, iš kurių stebimos Saulės audros ir kometos.

REKLAMA

"Jų misijų operatoriai buvo informuoti. Prireikus, operatoriai gali perjungti kosminius aparatus į saugos būklę, kad apsaugotų prietaisus nuo Saulės medžiagos", - pažymėjo JAV kosmoso agentūra.

Ekspertai nurodo, kad padidėjęs Saulės aktyvumas yra normalus reiškinys, nes šiuo metu mūsų sistemos centrinis šviesulys artėja prie savo 11 metų aktyvumo ciklo maksimumo, kurį turėtų pasiekti vėliau šiais metais.

REKLAMA

Pasak NOAA kosmoso ekspertų, stiprių Saulės žybsnių laukiama ir ateinančiomis dienomis.

Nors CME sukelia stiprius elektringųjų dalelių srautus, Žemę nuo jų iš dalies apsaugo mūsų planetos magnetinis laukas.

Padidėjęs Saulės aktyvumas gali laikinai sutrikdyti Pasaulinės vietos nustatymo sistemos (GPS) ir ryšių palydovų signalus, tačiau dauguma žmonių jų poveikio kasdieniams gyvenime nepastebės.

Pirmasis šio Saulės aktyvumo ciklo X klasės žybsnis įvyko 2011-ųjų vasarį. Stipriausias iki šiol užfiksuotas šio ciklo žybsnis įvyko 2011-ųjų rugjūtį; jo stiprumas įvertinas X6,9.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų