• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žvaigždės Gliese 581 planetų sistemoje astronomai aptiko požymių, kad joje gali būti dar viena planeta, kurioje sąlygos turėtų būti gana artimos žemiškosioms.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol buvo manoma, kad Gliese 581 sistema turi keturias planetas, iš kurių toliausiai nutolusi Gliese 581d jau buvo įtraukta į potencialiai gyvybei tinkamų planetų sąrašą.

REKLAMA

Į šį sąrašą jau įtraukta ir naujai atrasta Gliese 581g, labiausiai panaši į Žemę iš visų penkių žinomų galimai gyvybei tinkamų pasaulių. Visos šios planetos yra vadinamos superžemėmis, nes jų masės yra didesnės už Žemės nuo 2 iki 10 kartų.

Skaičiai prie planetos - panašumo į Žemę indeksas, matuojamas nuo 0 iki 1. Šis indeksas Gliese 581g planetai yra 0,92, pats aukščiausias.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, nuo pirmųjų prielaidų, iškeltų 2010 metais, kad Gliese 581 sistema gali turėti penkias planetas, praėjo beveik du metai, kol pavyko surinkti papildomų duomenų, norint įrodyti, jog Gliese 581g egzistuoja. Astronomų teigimu, tikimybė, kad šie duomenys klaidingi, yra mažiau nei 4%, ir panašu, kad visos šios sistemos planetos skrieja beveik apskritiminėmis orbitomis, o ne elipsinėmis, kaip buvo manoma anksčiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vertinama, kad Gliese 581g masė yra maždaug 2,2 karto didesnė už Žemės, jos skersmuo 1,5 karto didesnis, ir ji skrieja orbita, kuri visa pakliūna į  gyvybei palankią zoną - joje yra tokios sąlygos, kad planetos paviršiuje gali egzistuoti skystas vanduo.

REKLAMA

Gliese 581g pasiekia maždaug toks pat šviesos srautas, kaip ir Žemę - nors planeta skrieja arčiau savo žvaigždės nei Žemė, bet ši žvaigždė - raudonoji nykštukė - skleidžia mažiau energijos. Šie duomenys leido astronomams teigti, kad Gliese 581g yra pati panašiausia į Žemę iš visų kol kas atrastų planetų.

REKLAMA

Penkių planetų, skriejančių Gliese 581 sistemoje, palyginimas.

Penkių planetų, skriejančių Gliese 581 sistemoje, palyginimas (Wikimedia Commons nuotr. )Penkių planetų, skriejančių Gliese 581 sistemoje, palyginimas (Wikimedia Commons nuotr. )



Žalias fonas vaizduoja potencialiai gyvybei tinkamą zoną, kurioje Žemės dydžio planetos paviršiuje galėtų būti skysto vandens. Planetose e, b, ir c yra per karšta, bet g ir d pakliūna į gyvybei tinkamą zoną. Planeta 581g yra ypač tinkamoje orbitoje, kad joje sąlygos būtų panašios į Žemės, o d planetoje gali būti kiek per šalta, nors ir jos paviršiuje skystas vanduo galėtų susidaryti.

Tai pirmas atvejis, kuomet vienoje planetų sistemoje aptiktos net dvi potencialiai gyvybei tinkamos egzoplanetos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų