Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Jungtinė Karalystė (JK) kaltina Kinijos vyriausybę, tačiau Europos Sąjunga (ES) laikosi kitokios pozicijos, praneša „politico.eu“.
Australija, Japonija, Naujoji Zelandija ir Kanada taip pat prisijungė prie šios sąjungos. Kovą prieš Kinijos agresiją veda JAV prezidento Joe Bideno administracija, bandanti sutelkti kuo platesnį panašiai mąstančių partnerių tinklą.
„ES ir jos valstybės narės griežtai smerkia tokią piktavališką kibernetinę veiklą, kuri prieštarauja visų JTO narių patvirtintoms atsakingo valstybių elgesio normoms“, – teigiama ES išplatintame pranešime.
„ES ir jos valstybės narės nustatė, kad ši kibernetinė ataka buvo vykdoma iš Kinijos teritorijos“, – rašoma pranešime.
Baltieji rūmai savo išleistame pranešime pasmerkė Kinijos Liaudies Respublikos: „Tendenciją kibernetinėje erdvėje elgtis neatsakingai.“ Pranešime taip pat teigiama, kad tokie veiksmai: „Yra nesuderinami su valstybės siekiu tapti atsakinga lydere pasaulyje.“
JAV Teisingumo departamentas paskelbė kaltinimus keturiems programišiams iš Kinijos valstybės saugumo ministerijos – institucijos, atsakingos už šnipinėjimą. Šią ministeriją dėl metų pradžioje įvykdytos kibernetinės atakos prieš „Microsoft Exchange“ serverius apkaltino ir JK.
„Kinijos vyriausybės paremta kibernetinė ataka prieš „Microsoft Exchange“ serverius yra neatsakingo, tačiau jau pažįstamo elgesio pavyzdys, – sakė JK užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas. – Kinijos vyriausybė turi nutraukti šį sistemingą kibernetinį sabotažą. To nepadariusi, ji turės atsakyti už savo veiksmus.“
Kinija neigė rengusi kibernetines atakas.
„Tokie dalykai, kaip šis, padės tarptautinei bendruomenei užtikrinti, kad išpuolius surengę asmenys neliks nenubausti, – sakė Tomas Burtas, „Microsoft“ klientų saugumo ir pasitikėjimo viceprezidentas. – Vyriausybės, dalyvaujančios šioje kovoje, žengė svarbų ir teigiamą žingsnį, kuris pagerins mūsų visų saugumą. Skaidrumas yra ypatingai svarbus kovojant su vis dažniau visame pasaulyje vykdomomis kibernetinėmis atakomis prieš asmenis, organizacijas ir valstybes.“
Koordinuota kampanija prieš Pekiną prasidėjo po to, kai dėl J. Bideno spaudimo Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui sumažėjo rusiškų išpirkos programų išpuolių skaičius. Prisijungdamos prie kitų valstybių, 27-ios ES narės neįvardijo Kinijos ministerijos, kaip išpuolių vykdytojos. Vietoje to, ES paprašė Kinijos vyriausybės, kad ši: „Neleistų savo teritorijos išnaudoti piktybinei kibernetinei veiklai.“
Tačiau ES visgi nurodė „Advanced Persitent Threat 40“ ir „Advanced Persistent Threat 31“ įsilaužėlių grupuotes, o šiais kodiniais pavadinimais dažnai yra įvardijama Kinijos vyriausybė.
„Microsoft Exchange“ serverių sukompromitavimas ir išnaudojimas pakenkė tūkstančių kompiuterių ir jų tinklų visame pasaulyje saugumui. Tai paveikė ir sąjungos valstybes nares bei ES institucijas. Taip prieigą gavo daugybė programišių, kurie iki šiol atlieka kenkėjiškus veiksmus, – rašoma ES pranešime. – Toks neatsakingas ir kenksmingas elgesys mūsų vyriausybėms bei privačioms įmonėms sukėlė saugumo riziką ir didelius ekonominius nuostolius. Jis taip pat parodė, kaip tai paveikia mūsų saugumą, ekonomiką ir visą visuomenę.“
ES pranešime teigiama, kad sąjungos institucijos yra aptikusios kenksmingą ir „reikšmingą poveikį“ turinčią kibernetinę veiklą, nutaikytą prieš ES ir jos valstybių narių institucijas bei politines organizacijas, taip pat „svarbiausias Europos pramonės šakas“.