Protoplaneta Tėja, galėjusi būti Marso ar Žemės dydžio, susidūrė su Žeme prieš 4,5 milijardų metų. Tuomet pačios Žemės amžius tebuvo 100 milijonų metų.
Anksčiau mokslininkai jau buvo nustatę Tėjos ir Žemės susidūrimo faktą, tačiau Kalifornijos universiteto mokslinės grupės dalyviai teigia, kad tai buvo ne tiek „užkabinimas šonu“, tačiau smūgis „kaktomuša“.
Smūgis buvo toks galingas, kad dar besiformuojančios planetos Žemė ir Tėja suformavo vieną naują darinį, o atskilusios nuo jo dalys – Mėnulį.
Mokslininkai ištyrė Mėnulio uolienas, surinktas trijose „Apollo“ misijose ir palygino jas su vulkaninės kilmės uolienomis rastomis Havajuose ir Arizonoje.
Jų nuostabai, deguonies izotopuose nepavyko aptikti jokių skirtumų, buvo nustatyta, kad akmenų cheminė sudėtis yra vienoda.
„Mes neaptikome jokių skirtumų tarp Žemės ir Mėnulio deguonies izotopų; jų neatskirsi“, – pasakojo studijos vedantysis mokslininkas, Kalifornijos universiteto geochemijos ir kosmochemijos profesorius Edwardas Youngas.
Anot profesoriaus E. Youngo, Tėja buvo besivystanti ir tikriausiai būtų virtusi planeta, jeigu to nebūtų sustabdęs susidūrimas.