Mokslininkai mano radę atsakymą į klausimą, kodėl vidutinės oro temperatūros Žemėje kilimas šio dešimtmečio pradžioje netikėtai sustojo.
Jis gana netikėtas: manoma, kad taip nutiko dėl spartaus Kinijos ekonomikos augimo ir su tuo susijusio didesnio akmens anglies naudojimu, teigia naujo tyrimo autoriai. Šio dešimtmečio pradžioje Kinijoje pastačius visą eilę naujų anglies elektrinių smarkiai padidėjo oro tarša sieros junginiais. Atmosferoje esančios sieros dalelės atspindi saulės šviesą ir sukelia laikiną oro atvėsinimo efektą, skebia „Physorg.com". Toks oro temperatūros sumažėjimas pastebimas nepaisant to, kad deginant anglį didėja anglies dvideginio dujų, stiprinančių klimato atšilimo procesus, emisijos.
„Žmonės paprastai sutelkia dėmesį tik į anglies dvideginio poveikį vadinamajam šiltnamio efektui, tačiau labai spartaus Kinijos ekonomikos augimo metais buvo smarkiai išaugusios sieros emisijos, pasižyminčios laikinu vėsinamuoju poveikiu", – aiškino Bostono universiteto (JAV) mokslininkas Robertas Kaufmannas, vienas žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“ paskelbto straipsnio bendraautorių.
Jame siekiama atsakyti į klausimą, kodėl 1998 - 2008 metais visame pasaulyje buvo fiksuojamas nedidelis vidutinės temperatūros didėjimas. Tarp 2005 ir 2008 m. vidutinė globali temperatūra net buvo sumažėjusi 0,2 laipsnio pagal Celsijų, o 2009 ir 2010 metais vėl pradėjo augti.
Šį reiškinį siedami su Kinijos ekonominės ekspansijos metais išaugusiomis sieros junginių emisijomis, tyrėjai pabrėžia, kad sieros dalelės atmosferoje temperatūrą sumažinti gali tik laikinai, o anglies dvideginio dujos atmosferoje lieka ilgą laiką, ir jų poveikis klimato kaitai žymiai ilgesnis.
Anot R. Kaufmanno, akmens anglies naudojimas Kinijoje 2003 - 2007 m. išaugo du kartus. Dėl to 26 proc. padidėjo pasaulinė akmens anglies paklausa. Tačiau Kinijos vadovai įsitikino oro taršos daroma žala savo šalies gyventojų sveikatai bei aplinkai ir ėmėsi priemonių situacijai pagerinti, sakoma pranešime. Anglį deginančiose elektrinėse buvo pradėti montuoti sieros junginius sulaikantys filtrai ir kita oro taršą mažinanti įranga.
Sieros junginiai palyginti greitai pasitraukia iš atmosferos, jei tokios taršos šaltinis nėra nuolatinis, pabrėžia R. Kaufmannas. Kadangi anglies dvideginis joje lieka ilgą laiką, pasaulinio atšilimo požymiai vėl pradeda ryškėti. Pasak jo, vidutinės temperatūros augimo kreivė vėl šovė į viršų 2009 ir 2010 metais.
Dėl sieros junginių savybės atšaldyti orą kai kurie klimato inžinerijos teorijų autoriai ragino sieros aerozolius specialiai purkšti iš lėktuvų ir taip stabdyti atšilimą. Tačiau kai kurie specialistai tokį sumanymą laiko blogu, nes klimato šiltėjimui sustabdyti reikiamas sieros kiekis pradėtų ardyti apsauginį ozono sluoksnį virš Arkties ir mažiausiai 70 metų sustabdytų ozono „skylės" virš Antarktidos užsitraukimą.