Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas.
„LiveScience“ rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir suskaidė jį į atskirus žingsnius.
Tyrimas atliktas pasitelkus elektrodus, kurie buvo implantuoti į sergančiųjų epilepsija smegenis. Tokie elektrodai padeda chirurgams nustatyti smegenų sritis, kurios lemia epilepsijos priepuolius, kad šios galėtų būti pašalintos. Jie taip padeda nepakenkti sveikai smegenų daliai.
„Jei pasistūmėsi keliais milimetrais į kairę ar dešinę, gali ištrinti jų prisiminimus, kaip groti pianinu, ar gebėjimą kalbėti“, – aiškina vienas iš kalbos procesą studijavusių tyrėjų Nedas Sahinas iš Harvardo universiteto.
Kadangi elektrodai ir taip stebėjo kalbos procesą pacientuose, N. Sahinas ir jo kolegos galėjo atlikti paprastus kalbėjimo eksperimentus su savanoriais ir realiu laiku stebėti, kaip mintis virsta žodžiu – elektrodai pateikia ryškesnį proceso vaizdą nei kitos technologijos.
Tyrėjai stebėjo trijų pacientų smegenis, kai jie atlikdavo paprastus kalbos pratimus, pavyzdžiui, pažvelgdavo į žodį, panaudodavo jį sakinyje ir galiausiai tyliai ištardavo.
Mokslininkai aptiko, kad tuo metu procesą smegenų srityje, kuri žinoma kaip susijusi su kalbiniu procesu, galima išskirti į tris periodus, trukusius atitinkamai 200 milisekundžių, 320 milisekundžių ir 450 milisekundžių. Anot tyrėjų, šie etapai atspindi tris esminius kalbos elementus: žodžius, gramatiką ir garso organizaciją. Kalbos pradžioje visi epizodai telpa į maždaug 600 milisekundžių.
Anot N. Sahino, tokie duomenys taip pat parodo, kad žingsniai daromi vienas po kito, o ne lygiagrečiai.
Tačiau mokslininkas pabrėžia, jog atradimai yra „tik viena dėlionės dalis“. Pasak jo, sritį dar reikės nagrinėti plačiau.