livescience
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „livescience“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „livescience“.
Popiečio miegas pripažintas priešlaikinės mirties požymiu
Vidutinio ir vyresniojo amžiaus žmonės, kurie įpratę miegoti dieną, pasižymi dideliu priešlaikinės mirties rizikos laipsniu, teigia D. Britanijos mokslininkai. Jų tyrimo rezultatai apžvelgti leidinyje „LiveScience“. Pranešama, kad tyrime dalyvavo nuo 40 iki 79 metų amžiaus asmenys. Mokslininkai nustatė, kad tie iš jų, kurie mėgo dienos metu snūstelėti, pasižymėjo 13 proc. didesne priešlaikinės mirties tikimybe, nei jų bendraamžiai.
Amazonės džiunglėse aptiktas keistas voratinklis
Amazonės džiunglėse Peru amerikiečių arachnologai aptiko keistos kontrukcijos voratinklį, kuris mokslininkams užminė rimtą mįslę. Kol kas specialistai nenustatė, kas galėtų būti šis maždaug 2 cm skersmens voratinklinės „tvoros“ ratas su centre kyšančia smaile. Šis keistas voratinklis buvo pastebėtas atsitiktinai: Tambopatos tyrimų centre (Peru) dirbęs Džordžijos Politechnikos universiteto (JAV) studentas Troy'us Alexanderis pastebėjo jį ant apatinės palapinės dalies.
Hondūro džiunglėse rastas konkistadorų ieškotas „Aukso miestas“?
Kolorado valstijos (JAV) universiteto mokslininkai pranešė lazeriniu radaru (LIDAR, Light Detection and Ranging) ištyrę pernai Hondūro La Mosquitias srities džiunglėse atrastų galbūt archeologinių objektų rajoną.
Televizoriaus dieta: kaip sulieknėti
Jei norite sudeginti daugiau kalorijų nekeisdami mitybos įpročių, mokslininkai siūlo labai paprastą dietą: išjunkite televizorių.
Naujo tyrimo metu mokslininkai pastebėjo, kad jei suaugusieji sutrumpina televizoriaus žiūrėjimo laiką (net jei ir valgo tokį patį kaloringą maistą, kaip ir visada) – svorio priauga mažiau nei tie, kurie savo įpročių nekeičia.
Kaip teigiama portale „LiveScience“, vidutiniškai suaugęs amerikietis televizorių žiūri beveik 5 valandas per parą.
Studija: prasti vairuotojai tokie gimė
Kai kurie žmonės iš tiesų yra tiesiog blogi vairuotojai, rodo duomenys tyrimo, kurio išvadose teigiama, kad vairavimo įgūdžiai priklauso nuo genų.
Studiją atlikę mokslininkai teigia, kad tam tikrą genetinę variaciją turintiems asmenims keliuose sekasi prasčiau nei kitiems.
Jei studijos rezultatai teisingi, į prastų vairuotojų kategoriją pagal savo genetiką patektų 30 proc.
Kodėl kraštutinės pažiūros dominuoja
Atlikta analizė pagrindžia požiūrį, jog kraštutinių pažiūrų žmonės labiau nei kiti linkę dalintis savo nuomone.
Daugeliui žmonių atrodo, kad viešame dialoge dominuoja ekstremalūs požiūriai, rašo „LiveScience“, pristatantis naują tyrimą.
JAV studentų požiūrį į alkoholio vartojimą universitete tyrę mokslininkai patvirtina, kad ekstremalių pažiūrų asmenys labiau linkę jas reikšti. Tyrėjai nustatė, jog kraštutinį požiūrį į alkoholį turintys studentai buvo labiau linkę jį išsakyti.
Nustatytas minties virtimo žodžiu greitis
Žmogaus smegenys vos per 600 milisekundžių gali prisiminti žodį, pritaikyti jam gramatikos taisykles ir pasiųsti į gerklę, kad būtų ištartas.
„LiveScience“ rašo, kad tyrėjai pirmą kartą atsekė žaibo greičiu vykstančio proceso seką ir suskaidė jį į atskirus žingsnius.
Tyrimas atliktas pasitelkus elektrodus, kurie buvo implantuoti į sergančiųjų epilepsija smegenis.
Prie Atlantidos mito prisidėjo ir tikras cunamis
Vulkano išsiveržimas, sunaikinęs didžiąją dalį buvusios salos, kuri įkvėpė Atlantidos legendą, mokslininkų manymu, sukėlė ir cunamį, nukeliavusį šimtus mylių.
Cunamis, kuris pasiekė dabartinio Izraelio krantus, galėjo būti legendos apie Atlantidą pradžia, rašo „LiveScience“.
Nauji aiškinimai apie praeities nelaimę galėtų padėti suvokti galimą ateities nelaimių potencialą, teigia nuomonę pristatantys tyrėjai.
Kompiuteriai greitės dar 75 metus
Teigiama, kad didžiausią greitį, kuriuo apdorojama informacija, kompiuteriai pasieks greičiau nei per 100 metų.
Jau įrodyta, kad jei procesai vyks kaip ir iki šiol, kompiuteriai per 75 metus pasieks šviesos greitį, rašo „LiveScience“.
Gordonas Moore`as, vienas iš bendrovės „Intel“ įkūrėjų, prieš 40 metų prognozavo, kad gamintojai savo gaminių greitį padvigubins maždaug kas 2 metus. Tai pasiekiama vis sumažinant mikroschemų tranzistorius.
Australijoje atrado 850 naujų rūšių
Australijos požemiuose mokslininkai aptiko 850 anksčiau nežinotų rūšių, gyvenančių požeminiuose vandenyse, urvuose ir kiaurymėse.
Šie vėžiagyviai, vabzdžiai, vorai ir kirminai, tyrėjų manymu, galėtų sudaryti tik maždaug penktadalį visų nežinomų rūšių, kurios egzistuoja požemiuose, skelbia „LiveScience“.
Tarp aptiktų gyvūnų taip pat yra dvi rūšys aklų žuvų bei du akli unguriai.
REKLAMA
REKLAMA
Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis
Vaikai, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, turi žemesnį intelekto koeficientą. Tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo šimtai JAV vaikų.
„Visi tėvai nori protingų vaikų. Tyrimas įrodo, kad pliaukštelėjimų vengimas ir elgesio kontroliavimas gali duoti gerų rezultatų“, – teigia vienas iš tyrėjų Murray`us Strausas iš Niu Hempširo universitetas.
M. Strausas atmetė teiginius, kad mušami vaikai dažniausiai kyla iš šeimų, kurios neturi galimybių jiems suteikti tinkamo išsilavinimo.
Kodėl skiriasi rudens spalvos JAV ir Europoje
Spalvos, kiekvieną rudenį nudažančios miškus, skiriasi priklausomai nuo to, kurioje vandenyno pusėje medžiai auga.
Šiaurės Amerikoje ir Rytų Azijoje rudens paletėje dominuoja liepsnojantys raudoni atspalviai, tačiau Europoje lapai dažniausiai tampa geltoni.
Viena tyrėjų komanda turi naują idėją, kodėl rudens spalvos skirtinguose žemynuose skiriasi. Idėją, kuriai patikrinti reikėjo grįžti 35 mln.
Vilkai logika aplenkė šunis
Vilkai kai kuriuose logikos testuose pasirodo geriau nei šunys, rodo nauja studija, atskleidusi gyvūnų skirtumus, kurie, manoma, yra šunų tapimo įnamiais pasekmė.
Atliktuose bandymuose šunys sekė žmogaus užuominomis, kad atliktų tam tikras užduotis, nors kartu jiems buvo pateikiama akivaizdžių įrodymų, jog kita stretegija būtų sėkmingesnė.
Nutukę žmonės patiria „sunkią smegenų degeneraciją“
Nutukę žmonės turi 8 proc. mažiau smegenų audinio nei normalaus svorio asmenys, teigiama atliktoje studijoje.
Tyrėjai teigia, kad nutukusiųjų smegenys atrodo 16 metų senesnės nei lieknųjų.
Tuo metu žmonės, kurie priskiriami prie turinčių antsvorio, bet nenutukusių, smegenų audinio turi 4 proc.
Reptilijoms saulė prilygsta vitaminams
Mokslininkai pastebėjo, kad reptilijos šildosi saulėje ne tik norėdamos sušilti, bet ir sureguliuoti vitamino D3 kiekį.
Vitaminas D3 būtinas norint sveikai gyventi, tačiau retas gyvūnas jo gauna pakankamai vien iš savo maisto.
Tiranozauras buvo bailys?
Ankstesnių analizių duomenimis, Tyrannosaurus Rex giminės medyje yra vištų, o nauja studija užsimena, kad gigantiškas plėšrūnas galėjo būti ir bailus it viščiukas.
Ar galima prikelti išnykusius gyvūnus?
Futuristai teigia, kad pagal DNR galima atkurti išnykusius gyvūnus, tačiau kiti, apžvelgę dabartines technologijas, pataria pinigus investuoti kitur.
Atkurti išnykusius gyvūnus ar net mūsų protėvius gali būti įmanoma, tačiau kai Niujorko Gamtos istorijos muziejus pradėjo šaldyti mažus gyvūnų odos audinio pavyzdžius, įsižiebė diskusijos, ar tai pats tinkamiausias būdas apsaugoti gyvūnus nuo išnykimo.
Žmogaus embrionai turi atmintį
Turbūt nekažin ką menate apie savo dienas motinos gimdoje? Tačiau mokslininkai nustatė, kad 30 savaičių embrionai turi trumpalaikę atmintį.
Naujojo tyrimo metu mokslininkai tyrė 100 nėščių moterų vaisius ir jų reakciją į tam tikrus vibroakustinius stimulus. Procesas stebėtas ultragarsu.
Pranešama, kad pirmą kartą išgirdę labai tylų garsą vaisiai išsigando, bet procedūrą kartojant po 30 sekundžių jie priprasdavo prie garso ir daugiau nekreipdavo į jį dėmesio.
Kurą išgauna iš šlapimo
Ohajo universiteto mokslininkai sukūrė įrenginį, kuris gali iš šlapimo atskirti vandenilį, saugiai saugoti šias dujas ir vėliau jas ekstrahuoti energijos gamybai, praneša „LiveScience“.
„Discovery News“ nurodo, kad „viena karvė gali pasiūlyti užtektinai energijos, kad devyniolikai namų būtų tiekiamas karštas vanduo“.
Tai tvirtina Gerardine Botte iš Ohajo universiteto tyrėjų komandos.
Piniginės su kūdikių nuotraukomis grąžinamos dažniau
Tyrėjai įvairiose Edinburgo (Škotija) vietose paliko 240 piniginių, norėdami išsiaiškinti, kiek jų bus grąžinta.
Kiekvienoje piniginėje buvo pinigų, tačiau kiti jose palikti dalykai skyrėsi, rašo „LiveScience“.
Tos piniginės, kuriose buvo kūdikio nuotrauka, gražintos 88 proc. atvejų.
Piniginių, kuriose paliktos šuniuko nuotraukos, grąžinta 53 proc.
Tos, kuriose buvo šeimos nuotraukos, sugrąžintos 48 proc., o tos, kuriose radėjai aptiko senos poros fotografiją, – vos 28 proc. atvejų.
„Nekalto“ šuns mimika – mitas
„LiveScience“ rašo, kad šeimininkų įžvelgtos „nekaltų“ augintinių išraiškos mažą ką bendro turėjo su jų tikruoju elgesiu.
Mokslininkai teigia, kad šunų šeimininkai turi kaltinti tik save, jei augintinį atsisako bausti vien dėl šio „nekaltos“ išraiškos.
Nustatyta, kad prasikaltusio augintinio kaltę mato tik jų šeimininkai, o augintiniai nebūtinai taip jaučiasi.
Mobiliųjų ateitis: žinutės bus rašomos ore
Pamirškite mobiliųjų telefonų mygtukų spaudymą – naujosios technologijos leis SMS rašyti ore ir išsiųsti nurodytu elektroniniu pašto adresu.
Portalas „LiveScience“ rašo, kad tai vienas iš galimų ateities mobiliųjų telefonų prototipų, atskleidžiantis, jog po kurio laiko tikras pasaulis ir informacija bei internetas susilies.
Naujas testas kelia susirūpinimą dėl abortų
Ko laukiamasi – berniuko ar mergaitės, paprastai nustato sonograma, atliekama po aštuonioliktos nėštumo savaitės.
Tačiau kompanija „IntelliGender“ praneša, kad norintiems išsiaiškinti, kokios lyties kūdikis gims, sukurta technologija tai gali nustatyti jau 10 nėštumo savaitę.
Skelbiama, kad po 10 minučių trunkančio testo atsiradusi geltona arba oranžinė spalva reikš, kad vaisius yra moteriškos giminės, o žalia – vyriškos.
Kompanija skelbia, kad 90 proc. tyrimų pasitvirtina.
Pusę draugų pakeičiame kas septynerius metus
Adresų knygelėje bėgant laikui galime turėti vis daugiau kontaktų, bet maždaug pusę artimų draugų prarandame ir pakeičiame naujais kas 7 metus.
Žmonėms gali patikti manyti, jog jie kontroliuoja, ką pasirenka savo draugais, tačiau socialiniai tinklai taip pat gali būti paveikti konteksto, kaip du asmenys vienas kitą sutiko, rašo „LiveScience“.
Tai analizavo sociologas Geraldas Mollenhorstas iš Utrechto universiteto Olandijoje.
Naujas testas parodo, ar galite laukti bučinio
Kai kurie žmonės mėgsta trumpai kvėptelėti į delną, kad pasitikrintų, ar yra pasiruošę, pavyzdžiui, interviu dėl naujo darbo.
Jiems ir tiems, kurie supanikuoja prieš bučinį, tyrėjai sukūrė į kišenę telpantį burnos kvapo testą, kuris „pastebi“ prastą kvapą lemiančių bakterijų pėdsakus, rašo „LiveScience“.
Tiesiog teptelėkite truputį seilių ant mažyčio „tinkamumo bučiuotis“ („OkayToKiss“) prietaisėlio. Pamėlynavęs indikatorius reiškia, kad reikia kuo skubiau čiupti dantų šepetėlį.
Pirmosios įžymybės – XVIII a. mirusieji
Modernusis žvaigždžių kultas prasidėjo D. Britanijoje dar XVIII a. Šiuolaikinės geltonosios spaudos ištakų reikėtų ieškoti to meto žymių žmonių nekrologuose, teigia Anglijos literatūros tyrinėtojai.
Visuotinis atšilimas gali sužadinti žemės drebėjimus ir ugnikalnius
Pasak geologų, klimato kaita, kylantis jūros lygis ir tirpstantys ledynai gali sukelti papildomas katastrofas: žemės drebėjimus, ugnikalnių išsiveržimus, cunamius ir nuošliaužas, - rašoma „LiveScience“. Žmonių sukelto visuotinio atšilimo poveikis žemės ledui ir vandenynams jau pastebimas: sparčiai tirpsta Grenlandijos ledynai, jūros lygis XX a. visuotinai pakilo 0,17 metro – taip parodė „Tarpvyriausybinis klimato kaitos tyrimas“. Tokios ledo sluoksnio ir jūros lygio tendencijos išsilaikys ir t...