Švedijos karališkoji mokslų akademija vakar paskelbė Nobelio ekonomikos premijos laimėtoją - juo tapo amerikietis Paulas Krugmanas, įvertintas “už prekybos modelių analizę ir ekonominės veiklos zonų nustatymą”.
55 metų P.Krugmanas, Naujajame Džersyje įsikūrusio Prinstono universiteto profesorius ir laikraščio “The New York Times” skiltininkas, suformulavo naują teoriją, kuri apibrėžia laisvosios prekybos ir globalizacijos poveikį, urbanizacijos visame pasaulyje varomąsias jėgas.
Apdovanojimas, oficialiai vadinamas Nobelio atminimo ekonomikos mokslų premija, yra paskutinė iš 6 šiemet paskirtų Nobelio premijų. Tai premija, neįtraukta į Alfredo Nobelio testamentą, ją 1968 metais įsteigė Švedijos centrinis bankas, jis ir skiria laimėtojui pinigus - 10 mln. kronų (3,58 mln. litų).
Ir pernai šios kategorijos Nobelio premiją laimėjo amerikiečiai: Leonidas Gurvitsas, Erikas Maskinas ir Rogeris Myersonas buvo pagerbti už prekybos “paskirstymo mechanizmų teorijos pagrindų sukūrimą”. Tų mechanizmų tikslas - priversti rinkas funkcionuoti efektyviau. Iš 58 asmenų, laimėjusių Nobelio ekonomikos premiją, 40 (69 proc.) buvo JAV piliečiai, daugiau kaip 70 proc. dirbo JAV universitetuose, kai gavo šį apdovanojimą.
Nobelio ekonomikos premija šiemet sulaukė kaip niekada didelio susidomėjimo dėl pasaulinės finansų krizės.