Jungtinių Valstijų aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) pranešė grįžtanti prie JAV vykdomų pilotuojamų kosminių skrydžių, kurie laikinai buvo nutraukti atsisakius naudoti nesaugiais laikytus daugkartinius erdvėlaivius „Space Shuttle“. Nuo to laiko NASA savo astronautų skrydžiams į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) nuomojosi rusiškus kosminius laivus.
Viena astronauto vieta juose NASA kainuoja 70 mln. dolerių. Per metus paprastai į kosminę stotį atskirsdavo 6 JAV astronautai.
Dabar NASA atstovai paskelbė, kad JAV bendrovės „Boeing“ ir „SpaceX“ laimėjo skelbtą konkursą komercinėms pilotuojamų skrydžių į TKS teikti. NASA pranešė pasirašiusi su jomis 6,8 milijardų dolerių vertės sutartį vadinamųjų kosminių taksi paslaugoms. „Boeing“ atiteko 4,2 mlrd. dolerių, o „SpaceX“ - 2,6 mlrd.
Abiejų minėtųjų bendrovių kosminiai laivai, skirti NASA astronautų pilotuojamiems skrydžiams, dar turės įveikti NASA saugumo testus. Tik po to bus leista juos naudoti skrydžiams į TKS. Pagal sutartį kiekviena bendrovė per metus turės atlikti nuo 2 iki 6 pilotuojamų skrydžių į kosmosą savo kosminiais laivais.
JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA antradienį buvo pranešusi, kad 16 val. (23 val. Lietuvos laiku) bus „labai svarbus pranešimas“ apie Jungtinių Valstijų sugrįžimą prie žmogaus pilotuojamų skrydžių.
NASA, kuri nebegalėjo pati iškelti žmonių į kosmosą, kai 2011 metais į atsargą buvo išleistas erdvėlaivių laivynas, dabar pareiškė, kad minėtasis itin svarbus pranešimas būsiąs paskelbtas Kennedy (Kenedžio) kosmoso centre Floridoje per spaudos konferenciją, kuri bus tiesiogiai transliuojama per NASA televiziją ir jos tinklalapyje.
„Mes sugrąžiname į Ameriką žmonių paleidimą į kosmosą. Sužinosite, kas gabens įgulas į TKS (Tarptautinės kosmoso stoties)“, – sakoma NASA paskyroje tinkle „Twitter“.
NASA atstovas atsisakė atskleisti daugiau detalių iki pranešimo, kurio laikas sutaps su JAV rinkų uždarymo laiku.
Ši agentūra išleido šimtus milijonų, padėdama privačioms bendrovėms, kaip „SpaceX“, „Boeing“ ir „Sierra Nevada“ sukurti savus įgulos gabenimo aparatus, kad amerikiečiai 2017 metais jau galėtų kilti į orbitą savomis priemonėmis .