Moterų ašaros vyrams siunčia cheminį signalą, mažinantį vyriško hormono testosterono koncentraciją ir slopinantį lytinį potraukį, nustatė Izraelio mokslininkai.
Weizmanno mokslinių tyrimų instituto Rehovoto mieste (Izraelis) tyrėjai nagrinėjo, kaip vyrus veikia moterų ašarų, kurias instituto darbuotojai surinko nuo kino salėje ašarojusių žiūrovių veidų, kvapas, praneša „The Guardian“. Mokslininkai davė pauostyti „šviežių“ ašarų mėginių šiame tyrime dalyvaujantiems savanoriams vyrams, kurių vėliau buvo paprašyta įvertinti kompiuterio ekrane rodomų moterų seksualinį patrauklumą. Eksperimento rezultatai tyrėjus nustebimo: paaiškėjo, kad moterų ašarų kvapas nedaug, bet akivaizdžiai sumažino vyrų lytinį potraukį, tačiau svarbiausia, kad moterų ašarose esanti cheminė medžiaga arba cheminiai junginiai, kaip manoma, gali slopinti vyrų agresyvumą, kurio išraiška gali būti susilpnėjusi lytinė trauka, sakoma pranešime.
„Nesunku pastebėti, kad toks cheminis signalas ašarose yra pranašumas, – pareiškė Weizmanno mokslinių tyrimų institute atlikto tyrimo vadovas Noamas Sobelis. – Tai reiškia, kad jūs galite apsaugoti save, kai esate pažeidžiami.“
Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Science“.
Ašaras gamina ašarų liaukos ir pagalbinės liaukutės. Jose yra įvairių tipų cheminių medžiagų, įskaitant baltymus, fermentus ir įvairius metabolizmo atliekų produktus. Tačiau, pasak mokslininkų, „emocinių ašarų“ cheminė sudėtis labai skiriasi nuo „techninių“, kai, pavyzdžiui, dėl apsauginio reflekso imame ašaroti į akį patekus kokiam svetimkūniui.
Izraelio mokslininkai pasiruošimą eksperimentui pradėjo instituto studentų miestelyje iškabinę skelbimus, kuriuose skelbė tyrimui ieškantys lengvai pravirkstančių savanorių. Jie nenurodė, ar jiems reikia vyrų, ar moterų, tačiau iš daugiau nei 60 į juos atsiliepusių žmonių buvo tik vienas vyras. Iš pradžių buvo atliktas pirminis testas: savanoriams buvo parodytas liūdnas filmas, ir tyrėjų asistentai atrinko labiausiai ašarojusių žiūrovų grupę. Tai buvo vien moterys, sakoma pranešime.
Pirmojo eksperimento metu 24 savanoriams vyrams buvo siūloma įkvėpti arba „šviežių“ moterų ašarų, arba – kontrolės tikslais – seilių lašelių kvapo. Po to jiems kompiuterio ekrane buvo rodomi moterų veidai ir prašoma įvertinti jų liūdnumą ir seksualinį patrauklumą. Paaiškėjo, kad liūdnumo vertinimai beveik nesiskyrė nepriklausomai nuo to, ar buvo uostomos ašaros, ar seilės. Tačiau 17 vyrų po ašarų mėginių uostymo moteris ekrane įvertino kaip mažiau patrauklias.
Pabrėžiama, kad nė vienas eksperimento dalyvis nežinojo, kokių medžiagų mėginius jie uostė.
Antrojo eksperimento metu buvo matuojamas testosterono lygis vyrų seilėse po to, kai jie buvo pauostę moterų ašarų, ir lyginamas su vyriško hormono koncentracija pauosčius seilių. Buvo konstatuota, kad vyrų fiziologinis susijaudinimas pauosčius ašarų taip pat buvo mažesnis.
Trečiojo eksperimento metu savanoriams buvo atliekamas galvos smegenų branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas. Jo rezultatai atskleidė, kad moterų ašarų uostymas sumažino aktyvumą tose vyrų smegenų žievės srityse, kurios susijusios su žmogaus lytiniais poreikiais.
Pasak tyrimo vadovo, dabar siekiama identifikuoti moterų ašarose esančią cheminę medžiagą, kuri gali sukelti tokį efektą. Bus siekiama nustatyti, ar ši medžiaga taip pat yra ir vyrų bei vaikų ašarose.