• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdas keičia klimatą – pagrindinės dėl žmonių veiklos išsiskiriančios šiltnamio efektą sukeliančios dujos yra anglies dioksidas (CO2). Jis sudaro 82 procentus visų šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų 28 Europos Sąjungos valstybėse narėse. ES įsitikinusi, kad galima mažinti šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį ir tuo pat metu toliau gerinti žmonių gyvenimo standartus ir kokybę. Vienas būdų kovoti su klimato kaita mažinti iškastinio kuro naudojimą, kuris teršia aplinką, ir didinti ekologiško vandenilio kuro naudojimą.

REKLAMA
REKLAMA

Iškastinis kuras tebėra pagrindinis energijos šaltinis. Jis deginamas elektros energijai ir šilumai gaminti, naudojamas kaip kuras automobiliams, laivams ir lėktuvams – visa tai turi įtakos klimato kaitai dėl išskiriamų vadinamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD). Šio dujos – anglies dioksidas susidaro deginant iškastinį kurą – anglis, naftą ir gamtines dujas. Tuo tarpu, vandenilio kuras – ekologiškas, o jo degimo produktai nekenksmingi aplinkai.

REKLAMA

„Vandenilis yra pats ekologiškiausias iki šiol žinomas kuras, nes sudegdamas vandenilis jungiasi su deguonimi ir virsta vandeniu, t.y. vienintelis degimo produktas yra vanduo. Kai tuo tarpu įprastinis kuras išskiria CO2, nitratus, CO, – sako gamtos mokslų daktaras, docentas Alfredas Lankauskas. Jei vandenilio gavybai naudojame alternatyviuosius energijos išteklius – saulės ir vėjo energiją – tai tada 100 procentu vandenilio gavyba yra ekologiška.“

REKLAMA
REKLAMA

Kitas svarbus akcentas vandenilio gavyboje – perteklinės elektros energijos panaudojimas, kuris pagal ES reikalavimus atitinka efektyvų energijos panaudojimą. 

„Elektros energijos galime pagaminti daug, bet nelabai galime jos sukaupti, žinomi keli būdai, bet jie nepakankamai efektyvūs energijos kaupimui. Tuo tarpu perteklinę ir pigią elektros energiją galima panaudoti vandenilio gavybai ir jį laikyti suslėgtą, suskystintą, užkonservuotą iki to laiko, pavyzdžiui, kol ateis žiemos sezonas. Ir tada vandenilį galima naudoti kaip gamtines dujas, kaip kurą elektromobiliams. Vandenilis yra unikalus cheminis elementas ta prasme, kad panaudojant tam tikrus įtaisus, vadinamus vandenilio kuro celėmis, – vandenilis elektrocheminės reakcijos metu gamina energiją ir vėlgi pats produktas vanduo ar vandens garai šiuo atveju.  Tai vandenilį iš tiesų būtų naudoti labai ekologiška“, – užtikrina dr. Alfredas Lankauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu ES duomenimis – nuosavi automobiliai išskiria 12 procentų viso ES išmetamo CO2 kiekio. ES pasiryžusi atkakliai kovoti su klimato kaita ir iki 2020 m. sumažinti ES šiltnamio efektą sukeliančių išmetamųjų dujų kiekį bent 20 ar 30 procentų.

Pasak gamtos mokslų daktaro A. Lankausko, pasaulio praktika rodo, kad vandenilio kurą naudojantis transportas sėkmingai naudojamas: JAV, Kalifornijoje ir Floridoje važinėja elektromobiliai, varomi vandeniliu, Vokietijoje, Hamburge yra kelios dešimtys viešojo transporto autobusų, kurie kursuoja labiausiai užterštomis miesto gatvėmis ir tuo pačiu gerina klimatą Hamburge.  

Manoma, kad vandenilio panaudojimas galėtų sumažinti taršos išmetimą 50-60 procentų. Taigi, kova su klimato kaita naudojant vandenilio kurą sparčiai ir efektyviai padėtų kovoti su šiltnamio efektu. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų