„Padėk mokslui tapti matomu – kelk duomenis į MIDAS!“. Vadovaujantis tokiu šūkiu Vilniaus universitetas (VU) kartu su partneriu Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santariškių klinikomis pristato beveik pusketvirtų metų vykdytą projektą MIDAS – nacionalinį atviros prieigos mokslo informacijos duomenų archyvą. Šį mėnesį su jo galimybėmis bus supažindinama Lietuvos mokslo bendruomenė keturiuose didžiuosiuose šalies miestuose.
MIDAS turi galimybę susisteminti įvairių sričių mokslinių tyrimų duomenis, užtikrinti nevaržomą jų paiešką ir panaudą, sutrumpinti moksliniams tyrimams reikalingų duomenų surinkimo laiką bei centralizuotai saugoti mokslo duomenis. Be to, MIDAS išskirtinumas yra ne tik duomenų kaupimas, saugojimas, bet ir jų analizė – MIDAS saugomiems duomenims analizuoti buvo sukurtas specialus įrankis DAMIS.
„MIDAS archyvą galima pavadinti didžiausia skaitmenine mokslinių tyrimų duomenų talpykla ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse. Jame galima sukaupti iki 3 petabaitų, arba 3 mln. gigabaitų, duomenų, apimančių biomedicinos, fizinių, humanitarinių, socialinių, žemės ūkio ir technologijos mokslų tyrimus. Tad, galima sakyti, kad sukūrus MIDAS bus įgyvendintas „vieno langelio“ informacinis principas mokslinių tyrimų sferoje. Baigus archyvo testavimą, nuo birželio mėnesio juo nemokamai ir patogiai internetu galės naudotis visi norintys mokslininkai, dėstytojai, studentai bei kiti su moksliniais tyrimais susiję asmenys ir institucijos,“ - teigia projekto vadovas VU Matematikos ir informatikos instituto direktorius, Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys prof. habil. dr. Gintautas Dzemyda.
Pasak jo, MIDAS ne tik padės atlikti aukščiausio lygio mokslinius darbus, bet ir padidins Lietuvos mokslo pasiekimų matomumą tarptautiniame kontekste, nes bus sukurtos patogesnės prieigos prie mūsų šalies tyrėjų sukauptų mokslo duomenų priemonės.
Š.m. balandžio 13 d. 13 val. Vilniaus universiteto bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre vyks pirmasis mokslo informacijos duomenų archyvo MIDAS pristatymo seminaras.
Archyvą MIDAS pristatys projekto vadovas prof. G. Dzemyda. Renginio metu archyvo funkcijas bei galimybes pademonstruos VU informacinių technologijų taikymo centro projektų vadovas Arminas Grigonis. VUL Santariškių klinikų Informatikos ir plėtros centro direktorius Romualdas Kizlaitis apibūdins MIDAS biomedicinos mokslo duomenų komponento reikšmę. Duomenų analizės įrankį DAMIS pristatys doc. dr. Olga Kurasova.
Kiti archyvo MIDAS pristatymo seminarai vyks Kaune (balandžio15 d.), Šiauliuose (balandžio 16 d.) ir Klaipėdoje (balandžio 17 d.), sakoma pranešime.